زندگی‌نامه جین آستن

0

جین آستین یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان در ادبیات انگلستان است. با اینکه سال‌هاست که از انتشار کتاب‌های او می‌گذرد، اما همچنان در میان عموم مردم جهان طرفداران بسیاری دارد.

جین آستین در ۱۶ دسامبر سال ۱۷۷۵ در همپشایر انگلستان به دنیا آمد. دختری سرزنده و شاد بود که برخلاف شخصیت‌های اول رمان‌هایش تا آخر عمر خود ازدواج نکرد. او رمان‌نویسی را از دوران نوجوانی آغاز کرد و شش رمان درباره زندگی در دوران قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم نوشت. از بین این کتاب‌ها چهار مورد از آنها در یک دوره‌ چهار ساله منتشر شد که همین موضوع نشانگر سرعت بالای نویسنده در نگارش بود. “عقل و احساس”، “غرور و تعصب“، “مانسفیلد پارک” و “اما” کتاب‌هایی بودند که در زمان حیات او چاپ شد و نام او را به عنوان نویسنده‌ای صاحب سبک بر سر زبان‌ها انداخت. دو کتاب دیگر او یعنی “ترغیب” و “نورثنگرابی” پس از مرگش منتشر شد. کتاب هفتم او هیچ‌گاه به پایان نرسید. جین آستین در دوران حیات خود کتاب‌هایش را بدون نام چاپ می‌کرد و هیچ‌کس نام نویسنده کتاب‌ها را نمی‌دانست.

او با خواندن کتاب‌های بسیار زیاد و با سبک‌های مختلف، آموخت که چه چیزهایی کتاب‌های او را خواندنی و دوست‌داشتنی می‌کند و آنها را به اثری جاویدان تبدیل خواهد کرد. همین موضوع موجب منحصر به فرد شدن شیوه‌ نگارش کتاب‌های جین آستین شد و رمان‌های او را در سراسر جهان در صدر پرخواننده‌ترین آثار ادبی قرار داد. حس عمیقی که میان شخصیت‌های داستان و خواننده ایجاد می‌شود، مثال‌زدنی و فوق‌العاده است.از دیگر ویژگی‌های نوشته‌های او می‌توان به طنز قدرتمندی که در داستان جریان دارد (منظور فکاهی یا صرفا شوخی نیست، بلکه کلام دو پهلو، نیشدار، ایهام، بازی کردن و بازی دادن است) و همچنین تجلی روحیات و اخلاقیات آدم‌ها آن هم به بهترین شکل ممکن اشاره کرد.

موضوع اصلی هیچ‌کدام از رمان‌های او جریانات سیاسی و موضوعاتی که خط ربطی با مردان دارد، نیست. شخصیت اصلی داستان را هیچ‌گاه از میان ثروتمندان و اشراف و یا فقرا انتخاب نمی‌کرد، بلکه همه‌ نقش‌های اول داستان‌های خود را از طبقه متوسط جامعه انتخاب می‌کرد؛ شخصیت‌های اولی که در عین سطح متوسط خود همواره سعی می‌کردند پیشرفت کنند و خود را به طبقه اشراف برسانند.

او خودش را محدود به نوشتن درباره چیزها و جاهایی که شخصا با آنها آشنا بود، می‌کرد. در رمان‌های او خبری از تغییر و تحولات ناگهانی و یا اخبار عجیب و غریب نیست، با اینکه در زمان آستین این شیوه‌ها در میان نویسندگان رایج بود، اما جین آستین همواره سعی می‌کرد از کلیشه دوری کند.

او با نویسندگان زن هم‌دوره‌ خود تفاوت بسیاری داشت و اغلب آنها را به خاطر سبک خسته‌کننده و فضای دراماتیک قصه‌های عاشقانه‌شان مورد تمسخر قرار می‌داد.

در رمان‌های جین آستین لحظه‌های عاشقانه و احساسی داستان مختصر بیان شده و از توضیحات جزئی و رمانتیک این بخش‌ها پرهیز شده است. از دیگر کارهایی که او معمولاً در نوشته‌هایش از آنها پرهیز می‌کرد، توصیف جزء به جزء مکان‌ها و یا چهره‌ شخصیت‌های داستان بود.

سرانجام جین آستین در ۱۸ جولای ۱۸۱۷ میلادی در سن ۴۱ سالگی درگذشت و در کلیسای شهر وینچستر انگلستان به خاک سپرده شد.

با گذشت ۲۰۰ سال از مرگ جین آستین علاوه بر آثارش، همچنان نشانی از او در میان مردم انگلستان وجود داشت، آن هم تصویر او بر روی اسکناس ۱۰ پوندی انگلستان. از دیگر گرامیداشت‌های جین آستین می‌توان به رونمایی از مجسمه برنز او در نزدیکی خانه دوران کودکی‌اش در دویستمین اشاره کرد.

جالب است بدانید در جولای سال ۲۰۱۷ نامه‌ای که او به خواهرزاده‌اش در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۸۱۲ نوشته بود، به قیمت دویست هزار دلار در یک حراجی به فروش رفت.

برای خرید کتاب‌های جین آستین تا ۵۰% تخفیف کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.