معرفی رشته دانشگاهی علوم ورزشی

2

رشته علوم ورزشی مجموعه‌ای از علوم گوناگون را شامل می‌شود که در نهایت قوای جسمی و روحی افراد را تقویت می‌کند. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند با گذراندن واحدهای نظری و عملی مهارت‌های گوناگونی را رشته‌های مختلف ورزشی به دست می‌آورند که در محیط کار می‌توانند از آنها بهره ببرند.

رشته علوم ورزشی از زیرمجموعه‌های تمام گروه‌های آزمایشی محسوب می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور به تحصیل در این رشته مشغول شوند. این رشته در مقطع کارشناسی شامل حدود ۱۳۳ واحد عملی و نظری می‌شود. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در رشته علوم ورزشی وجود دارد. رشته علوم ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد شامل گرایش‌های روان‌شناسی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی و مدیریت ورزشی است.

افرادی که به تحصیل در رشته علوم ورزشی علاقه‌مند هستند قطعا ورزش را از دوران کودکی آغاز کرده و از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار هستند. یکی از شروطی که هنگام ورود به این رشته باید رعایت شود، میزان قد خانم‌ها و آقایان است. در این رشته باید حداقل قد آقایان ۱۶۵ سانتی‌متر و حداقل قد خانم‌ها ۱۵۸ سانتی‌متر باشد.

دانشجویانی که از رشته علوم ورزشی فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در آموزش و پرورش به عنوان دبیر ورزش مشغول به کار شوند. همچنین فعالیت‌های بازرگانی و صادرات و واردات لوازم ورزشی، کارشناسی و تحقیق و پژوهش در حوزه ورزش، استخدام در سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با ورزش و فعالیت به عنوان مربی در باشگاه‌ها از دیگر فرصت‌های شغلی این رشته است.

دانشگاه‌های برتر بسیاری برای این رشته در ایران وجود دارد. بهترین دانشگاه‌های رشته علوم ورزشی از این قرار است:

 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه تبریز
2 نظرات
 1. پارسا می گوید

  سلام، وقت بخیر،رشته علوم ورزشی همون تربیت بدنی هست؟آخه رشته ای به اسمه تربیت بدنی توی ذفترچه کنکور وجود نداره؟
  و این که همین رشته علوم ورزشی توی دانشگاه هایی مثل تهرانو اصفهانو و..وجود نداشت طبق دفترچه انتخاب رشته سالع ۹۷
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. امین محمدی می گوید

   سلام دوست گاجی:
   رشته علوم ورزشی همون رشته تربیت بدنی هستش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.