معرفی رشته دانشگاهی علوم آزمایشگاهی

0

هدف از رشته علوم آزمایشگاهی را ‌می‌توان افزایش سطح بهداشت در جامعه و انتخاب روشی مناسب برای درمان بیماری‌ها بیان کرد. افراد شاغل در این رشته عموما در آزمایشگاه‌ها به بررسی و تحلیل انواع نمونه‌های خون، ادرار، هورمون‌ها و… برای یافتن روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های پزشکی و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و کمک به پزشکان می‌پردازند.

رشته علوم آزمایشگاهی از زیرمجموعه‌های گروه‌های آزمایشی تجربی محسوب می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور تجربی به تحصیل در این رشته مشغول شوند. این رشته در مقطع کارشناسی حدود ۱۳۰ واحد است. بخشی از واحدهای آن باید به صورت عملی در آزمایشگاه‌ها و مراکز بهداشت و درمان گذرانده شود. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های مختلف و دکتری نیز در رشته علوم آزمایشگاهی وجود دارد.

در مرتبه اول دانشجو باید علاوه بر داشتن تسلط نسبی به دروسی مانند زیست‌شناسی و شیمی، به انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی نیز علاقه داشته باشد. دانشجویان این رشته در طول تحصیل با انجام فعالیت‌های عملی پس از مقطع کارشناسی مهارت‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف پزشکی و درمانی به دست می‌آورند که در محیط کار می‌توانند از این تجربیات استفاده کنند. افراد علاقه‌مند به این رشته باید دارای ذهن خلاق، پویا و دقت بالا بوده و توانایی کار در شرایط آزمایشگاه را نیز داشته باشند.

معرفی رشته دانشگاهی علوم آزمایشگاهی
معرفی رشته دانشگاهی علوم آزمایشگاهی

۱- بررسی آزمایشات مطرح شده نسخ پزشکان
۲- انجام خون‌گیری و نمونه‌گیری جهت آزمایش‌های مختلف
۳- مطالعه، تحقیق و به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات پزشکی جهت استفاده در آزمایشات و مطالعات
۴- ایجاد شرایطی برای نگهداری از بیمار در حین مراحل نمونه‌گیری و پس از آن
۵- انجام آزمایشات ضروری و اورژانسی و تهیه گزارش دقیق از آن
۶- بررسی و تحلیل نتایج حاصل از آزمایشات هر بیمار
۷- تحویل گزارشات آزمایشات مختلف به پزشک یا مسئول فنی آزمایشگاه

در جوامع پیشرفته مسئله بهداشت و سلامت در صدر همه امور قرار دارد. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. بازار کار مربوط به رشته علوم آزمایشگاهی در ایران بسیار گسترده بوده و فارغ‌التحصیلان این رشته به راحتی می‌توانند مشغول به کار  شوند. مراکز و سازمان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، سازمان انتقال خون، مراکز بهداشتی و درمانی، آزمایشگاه‌ها و… جزء مراکزی هستند که افراد می‎‌توانند در آن مشغول به کار شوند.

دانشگاه‌های برتر بسیاری برای این رشته در ایران وجود دارد. بهترین دانشگاه‌های رشته علوم آزمایشگاهی از این قرار است:

  • دانشگاه علوم پزشکی ایران
  • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • دانشگاه علوم پزشکی گیلان
  • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  • دانشگاه علوم پزشکی تبریز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.