معرفی دانشگاه شهید بهشتی

0

دانشگاه شهید بهشتی یا دانشگاه ملی سابق، در بهمن ماه سال ۱۳۳۸ به دستور محمدرضا پهلوی تأسیس شد و در سال ۱۳۳۹ با پذیرش دانشجو در رشته‌های معماری و شهرسازی و علوم بانکداری (دانشکده اقتصاد) به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. اساس‌نامه دانشگاه با سه رکن هیئت امنا، رئیس دانشگاه و شورای استادان با بررسی اساس‌نامه دانشگاه‌های معتبر دنیا و بر پایه ساختار بیست و هفت دانشگاه ملی در کشورهای اروپایی و آمریکایی تدوین شده است.

دانشگاه شهید بهشتی یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش عالی در کشورمان است که بیشتر دانشکده‌ها و مراکز پژوهشی و … را در یک فضای ۷۵ هکتاری، کنار هم جای داده و از این حیث نام شایسته دانشگاه بزرگ شهید بهشتی را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه که در یکی از مناطق خوش آب و هوای تهران (منطقه اوین، غرب ولنجک و شرق درکه) واقع شده، اکنون یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود. این دانشگاه اکنون با سابقه‌ای حدود ۶ دهه و ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی از پیشتازان تولیدات علمی، پیشرفت علمی-تحقیقاتی مراکز صنعتی و غیرصنعتی و ایجاد رشته‌های نوین کاربردی در کشور به شمار می‌آید.

اگرچه این دانشگاه جزو دانشگاه‌های دولتی است، اما در گذشته (در ۷ سال ابتدایی تأسیس این دانشگاه) منبع اصلی درآمد دانشگاه شهید بهشتی، دریافت شهریه دانشجویان بود و به نوعی دانشگاه خصوصی به حساب می‌آمد.

دانشگاه شهید بهشتی در رتبه‌بندی‌ جهانی در دو سال متوالی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ منتشر شده از سوی نظام رتبه‌بندی QS (کاکارلی سیموندز)، توانست پس از دانشگاه‌های شریف، علم و صنعت، امیرکبیر و تهران، در رتبه پنجم ملی و به ترتیب در رتبه‌های ۷۰۱+ و ۱۰۰۰–۸۰۰ جهانی قرار گیرد.

همچنین بر اساس نظام رتبه‌بندی تایمز (Times Higher Education) در سال ۲۰۱۶–۲۰۱۷، دانشگاه شهید بهشتی توانست در رتبه ۸۰۱+ قرار گیرد. طبق آخرین نتایج نظام رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ لایدن که در کشور هلند انجام می‌شود، ۱۴ دانشگاه ایرانی میان ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان مورد رتبه‌بندی قرار گرفته‌ است. در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب در رتبه‌های ۶۶۸ و ۵۸۴ قرار گرفت. این میزان رشد (هشتادوچهار پله رشد در یک سال) بالاترین میزان جهش علمی در دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود.

در نظام رتبه‌بندی دیگری به نام وبومتریکس، این دانشگاه توانسته رتبه یازده را میان دانشگاه‌های ایرانی و رتبه ۱۲۳۹ را در میان دانشگاه‌های جهان کسب کند.

گفتنی است دانشگاه شهید بهشتی در حوزه انتشارات دانشگاه‌های ایران جزء ۱۰ درصد پراستنادترین انتشارات همگون خود بوده و پس از دانشگاه امیرکبیر در صدر تولیدات علمی قرار گرفته است.

این دانشگاه که در ابتدا کار خود را با دو رشته و ۱۷۴ دانشجوی مقطع کارشناسی (۱۲۰ دانشجوی رشته معماری و ۵۴ دانشجوی رشته بانکداری) آغاز کرده بود، هم‌اکنون با داشتن ۴۷ رشته کارشناسی، ۱۹۱ رشته کارشناسی ارشد و ۱۰۲ رشته در مقطع دکترا (در مجموع ۳۴۰ رشته تحصیلی) فعالیت تخصصی خود را دنبال می‌کند.
دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی این دانشگاه عبارت است از:
دانشکده‌های علوم انسانی
دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشکده حقوق
دانشکده الهیات و ادیان
دانشکده‌های علوم اجتماعی و رفتاری
دانشکده مدیریت و حسابداری
دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی
دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزش
دانشکده‌های علوم پایه
دانشکده علوم زمین
دانشکده علوم ریاضی
دانشکده علوم و فناوری زیستی
دانشکده علوم شیمی و نفت
دانشکده فیزیک
دانشکده‌های فنی مهندسی
دانشکده معماری و شهرسازی
دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین
دانشکده مهندسی هسته‌ای
دانشکده مهندسی برق
دانشکده  علوم و مهندسی کامپیوتر
دانشکده  مهندسی آب  و محیط زیست
دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی
پژوهشکده‌ها
پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی
مرکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه و همچنین قطب‌های علمی جغرافیا، کاتالیست، مطالعات خاورمیانه و جهانی شدن، فوتونیک با گرایش لیزر، تاریخ ادبیات فارسی، خانواده، برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری در بافت‌های با ارزش و قطب ساختارهای جبری و منطقی در ریاضیات گسسته و کاربردهای آن، از واحدهای تخصصی‌ای هستند که در زمینه‌های مورد علاقه خود به‌طور گسترده فعالیت می‌نمایند.
پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری
پژوهشکده فضاهای مجازی
پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای
مراکز تحقیقاتی
مرکز کرسی حقوق بشر،صلح و دموکراسی
مرکز اسناد و تحقیقات
مرکز تحقیقات شناسایی و آنالیز مواد شیمیایی
مرکز رشد واحدهای فناوری
مرکز تحقیقات وقف
مرکز سنجش از دور  و GIS
مرکز تحقیقات اسلامی
مرکز استحصال آب از منابع آب غیر متعارف
مرکز تحقیقات پروتئین
پردیس‌ها
پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
پردیس بین‌المللی دانشگاهی
پردیس علمی-تحقیقاتی زیرآب
دانشگاه شهید بهشتی با ارائه  مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تاکنون بیش از ۶۰ هزار دانشجوی فارغ التحصیل داشته است و اکنون نیز بیش از هفده هزار دانشجو در این دانشگاه (در مقاطع، رشته‌ها و ورودی‌های مختلف) مشغول به تحصیل هستند.
۶۹۰ عضو هیئت علمی متخصص و مجرب در این دانشگاه مشغول به علم‌آموزی هستند.
فعالیت‌های جاری دانشگاه توسط چند معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دانشجویی، فرهنگی، اجتماعی، پژوهشی، فناوری و اداری مالی و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیریت‌های تابعه با فعالیت اداری بیش از ۱۰۰۰ کارمند مجرب هماهنگ و تنظیم می‌شود.
لازم به ذکر است در دوران دفاع مقدس در جنگ تحمیلی، ۱۳۰ شهید بزرگوار از این دانشگاه به دفاع از کشورمان پرداختند و جان خود را از دست دادند.
این دانشگاه جدا از امکانات معمول یک دانشگاه، امکانات علمی‌ای همچون پایگاه نشر دانش (ارائه همه محتواهای دانشی این دانشگاه در فضای وب)، موسسه توسعه گوهرشناسی ایران (با همکاری اتحادیه طلا و جواهر و مرکز توسعه و پژوهش صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت) و پارک علمی-تحقیقاتی پردیس زیرآب را ارائه می‌دهد.
علاوه بر اینها، دوره‌های مجازی دانشگاه شهید بهشتی، یکی از معتبرترین دوره‌ها در ایران و در سطح خاورمیانه است و مدرک دوره‌های مجازی این دانشگاه در تمامی دانشگاه‌های معتبر دنیا پذیرفته می‌شود.
از امکانات دیگر دانشگاه شهید بهشتی می‌توان به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد، مجتمعات خوابگاهی، وب‌گاه رایانه (مرکز سایت)، اداره بهداشت، امور درمان و دانشجویان، مرکز خدمات مشاوره‌ای، اداره تربیت بدنی، معاون امور فرهنگی و امور متفرقه، کانون‌های دانشجویی ( از قبیل علم و دین، ایران‌شناسی، فیلم و تئاتر، موسیقی، شعر و ادبیات و …)، انجمن‌های فعال علمی دانشجویی، نشریات دانشجویی، ستادهای فرهنگی، تشکل‌های دانشگاهی و … اشاره کرد.
از نکات جالب توجه دیگر برای دانشجویان و یا تمام کسانی که از این دانشگاه دیدن کرده‌اند، فضای بسیار زیبای آن و طوطی های بومی آن است که گاهی از درختی به درخت دیگر پر می‌کشند.
نشان دانشگاه شهید بهشتی
ناگفته نماند برند «دانشگاه شهید بهشتی» در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران در سال ۱۳۹۲ به عنوان یکی از ده برند برتر ایران شناخته شد.
نشانی: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، میدان شهید شهریاری، بلوار دانشجو
کد پستی:۱۹۸۳۹۶۹۴۱۱ 
ایمیل: info@sbu.ac.ir
شماره تماس: ۲۹۹۰۱-۰۲۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.