۱۳ دانشگاه ایران در جمع برترین دانشگاه‌های جهان

0

در رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸، ۱۳ دانشگاه ایران در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهان است و در سال ۲۰۱۸ شانگهای ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان را پوشش می‌دهد.
دکتر محمد جواد دهقانی، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این باره گفت دانشگاه تهران در بازه ۳۰۱-۴۰۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازه ۴۰۱-۵۰۰ دانشگاه‌های جهان قرار گرفت. دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و کمبریج  به ترتیب در جایگاه  اول تا سوم این رتبه بندی قرار دارند.

دانشگاه‌ها براساس ۴ معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی، عملکرد سرانه چهار، توسط ۶ شاخصی که در جدول زیر آمده  بررسی می‌شوند.

شاخص ارزیابی دانشگاه‌ها
همچنین براساس گفته‌های ایشان  منابع گردآوری شده در این رتبه‌بندی شامل وب سایت­‌های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه‌های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. ناگفته نماند اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.

وضعیت دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی شانگهای 

در حالی‌که در سال ۲۰۱۷ ، ۸ مورد از دانشگاه‌های ایران در این نظام بود، در سال ۲۰۱۸ این تعداد به ۱۳ مورد افزایش یافته و رشد بیش از ۶۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار کرد: در سال ۲۰۱۸ تعداد ۵ دانشگاه علم و صنعت، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز و علوم پزشکی ایران  برای اولین بار در نظام رتبه‌بندی شانگهای حضور یافتند.

دهقانی افزود: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ دانشگاه تهران مشابه رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست در سومین حضور خود در رتبه‌بندی شانگهای، جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال ۲۰۱۸ را کسب کند.

همچنین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران در بازه ۶۰۰-۵۰۱، دانشگاه علم و صنعت در اولین سال حضور در رتبه‌بندی شانگهای در بازه ۷۰۰- ۶۰۱ ، دانشگاه تربیت مدرس در بازه ۷۰۰-۶۰۱ و دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بازه ۸۰۰-۷۰۱، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز در بازه ۹۰۰-۸۰۱ و دانشگاه علوم پزشکی ایران در بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ قرار دارند.
رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.