کارگردان کیف انگلیسی و کلاه پهلوی درگذشت

0

آخرین جمعه مرداد ۹۷ روز سنگینی بود که دو هنرمند برجسته ایرانی را از میان ما برد. تنها چند ساعت پس از خبر جانکاه درگذشت اسطوره سینمایی عزت الله انتظامی، خبر درگذشت سید ضیاء الدین دری منتشر شد.

سید ضیاء الدین دری، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان سریال‌های محبوبی از جمله کیف انگلیسی، کلاه پهلوی بوده است. دری همچنین دست توانایی در ساخت فیلم‌های سینمایی داشت که می‌توان به نمونه‌هایی همچون ، سینما سینماست، صاعقه، من و دبورا، لژیون، گرداب و عشق ممنوع اشاره کرد.

سید ضیاء الدین در ۲۹ تیر سال ۱۳۳۲ در تهران متولد شد و تحصیلاتش را در رشته علوم ارتباطات دنبال کرد، اما این رشته برای آمال او کافی نبود پس این رشته را نیمه تمام رها کرد و جذب سینما شد و اولین اثر خود را به نام صاعقه ساخت و اکران کرد.

وی پس از چندی فعالیت در سینما، به حوزه تلوزیون وارد شد و با ساختن یکی از بهترین و شاخص‌‎ترین سریال‌های تاریخی معاصر، یعنی کیف انگلیسی به دل مردم راه یافت.

کارگردان سریال کیف انگلیسی درگذشت
کارگردان سریال کیف انگلیسی درگذشت

 

مجموعه کیف انگلیسی که فیلم‌نامه‌ای جذاب و مستند از تاریخ معاصر است همراه با کارگردانی حرفه‌ای و البته بازی خوب بازیگرانی همچون علی مصفا، لیلا حاتمی و فرهاد اصلانی و … و همینطور موسیقی متن مشهوری که ساخته فرهاد فخرالدین بود، مخاطبان زیادی را گرد خود فراهم آورد و از محبوب‌ترین سریال‌های ایرانی به حساب می‌آید.

کارگردان سریال کلاه پهلوی درگذشت
کارگردان سریال کلاه پهلوی درگذشت

بعد از این سریال خاطره برانگیز، پروژه سریال محبوب دیگری که ضیاء الدین دری آن را به دست گرفت سریال کلاه پهلوی بود؛ این سریال نیز مجموعه تاریخی مستند دیگری بود که نویسندگی و کارگردانی آن به دست مرحوم دری بود و در شهرک سینمایی غزالی و شهر ساوه فیلم برداری شد. این سریال نیز با بازی داریوش فرهنگ، مریلا زارعی، ماه‌چهر خلیلی، امین حیایی و .. بار دیگر به شیوه‌ای جذاب به روایت مسائل اجتماعی، تاریخی و سیاسی دوران معاصر می‌پرداخت و محبوبیت فراوانی میان مردم کسب کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.