دکتر الهی قمشه‌ای چه کتاب‌هایی می‌خواند؟ قسمت اول

0

دکتر الهی قمشه‌ای محقق و مدرس دانشگاه است. او همچنین از افراد برجسته در زمینه‌ سخنرانی‌های عرفانی، ترجمه و تألیف کتاب به‌شمار می‌رود.

از آثار قلمی او می‌توان به گزیده فیه ما فیه (مقالات مولانا) در معرفی جلال‌الدین بلخی و شرح مقالات او، گزیده منطق‌الطیر در معرفی عطار و هفت شهر عشق او، شرح گلشن راز شیخ محمود شبستری، کتاب مقالات، ترجمه گزیده‌ای از سخنان شکسپیر، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی به زبان انگلیسی، ترجمه کتاب پیامبر اثر جبران خلیل جبران، تصحیح دیوان حافظ، مجموعه‌ای از ترجمه‌ها، مقالات و مقدمه‌ها در شماره‌های مختلف کتاب کیمیا، ۳۶۵ روز با سعدی، ۳۶۵ روز با ادبیات انگلیسی (در قلمرو زرین)، ۳۶۵ روز با مولانا، ۳۶۵ روز با قرآن، ۳۶۵ روز در صحبت شاعران پارسی‌گو (گنجینه آشنا)، ۳۶۵ روز در صحبت حافظ، رباعیات حکیم عمر خیام (ویرایش و پیشگفتار)، ترجمه دعای کمیل، ترجمه کتاب آن خردمند دیگر اثر هنری ون دایک، زیرکی‌های ملانصرالدین (مقدمه و توضیحات) و نیز متون عرفانی به زبان فارسی اشاره کرد.

دکتر قمشه‌ای در لیستی مجموعه کتاب‌های مورد علاقه خود را این‌گونه اعلام کرده است. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این کتاب‌ها را از دست ندهید.

گلشن راز :

کتابی با مضمون اندیشه‌های عرفانی محمود شبستری است که یکی از یادگارهای ارزشمند ادبیات کهن فارسی به شمار می‌رود.

تذکره الاولیا:

یکی از کتاب‌های عرفانی در شرح احوال مشایخ صوفیه به قلم عطار نیشابوری است. این کتاب در ۷۲ باب به جزئیات زندگی عارفان تصوف همچون زندگی، اندیشه‌ها، سخنان و مواعظ حکیمانه‌شان می‌پردازد.

گات‌ها:

سروده‌های زرتشت با متن اوستایی و گزارش دستوری واژگان اوستایی است. در آغاز این کتاب، گزارشی خواندنی از پیشینه پژوهش‌های اوستایی توسط پژوهشگران اروپایی به چاپ رسیده است که گویای بسیاری از رویدادهای شنیدنی، نانوشته و ناخوانده است.

هزار و یک شب:

یکی از شاهکارهای ادبی ایران با روایتی داستان‌‌گونه و محصول تلاقی چندین نسل و چندین دوره اسطوره است. حکایات و روایات این کتاب با هدف به فکر واداشتن خواننده نوشته شده است.

ایلیاد و ادیسه:

یکی از جاودانه‌ترین کتاب‌های ادبی یونان باستان است. نویسنده در این کتاب به شرح زندگی قهرمانان یونان باستان می‌پردازد که محوریت اصلی‌ آن جنگ تروا و ادیسه ( یکی از سرداران جنگ تروا) است.

جنگ و صلح:

این کتاب شرح حال پنج خانواده روسی در زمان شدت یافتن حمله‌ ناپلئون به روسیه است. این شاهکار ادبی بسیار ماهرانه شخصیت‌پردازی شده و نمایانگر توانایی فوق‌العاده تولستوی در خلق چنین اثری است.

غرور و تعصب:

این کتاب در میان بهترین رمان‌های جهان جای دارد و در کشور انگلستان طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. کتاب غرور و تعصب درباره رابطه عاطفی میان دو جوان پر جنب‌وجوش و خویشتن‌دار است.

بلندی‌های بادگیر:

این کتاب تنها اثر جهانی برونته است که در آن با زبانی ساده روزگار خود را تعریف کرده، اما فضاهای خیالی و همچنین رمانتیک را با آن تلفیق کرده است. گویش شاعرانه و ساختار غیر متعارف بلندی‌های بادگیر از ویژگی‌های متمایزکننده آن است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.