راهنمای خرید ابزار نقاشی

0

رنگی‌ترین و مفرح‌ترین بخش خرید وسایل مورد نیاز مدرسه و یا خارج از مدرسه (برای کلاس هنر و …)، خرید لوازم نقاشی است. عمده لوازم نقاشی عبارتند از:

  • مداد رنگی
  • مداد شمعی یا پاستل روغنی
  • پاستل گچی
  • گواش
  • آبرنگ
  • رنگ انگشتی
  • ماژیک رنگ‌آمیزی
  • دفتر نقاشی
  • ابزار نقاشی (مانند قلمو و …)

علاوه بر این موارد معمول مورد استفاده در نقاشی در سطوح تخصصی‌تر از رنگ روغن، رنگ اکرلیک و … و همینطور وسایل فانتزی برای تزئینات نقاشی مانند چسب اکلیلی نیز در نقاشی‌ها استفاده می‌شوند.

اگرچه استفاده از این لوازم را نمی‌توان محدود به سن و سال خاصی دانست اما برای شروع نقاشی در هر بازه‌ای از سن مخاطب، دسته‌هایی از وسائل نقاشی بیشتر از سایر دسته‌ها توصیه می‌‎گردند که در ادامه به ذکر آن خواهیم پرداخت.

۲ تا ۴ سال

خردسالان در این سن تمایل زیادی به کار کردن با دستان خویش و ساختن به کمک دست‌هایشان را دارند، به علاوه دوست دارند تا محیط بازی و یا نقاشی خود را به هم بریزند و کثیف کنند. از ویژگی‌های دیگر کودکان این سن، این است که اشیا در دسترسشان را در دهانشان می‌گذراند، این قطعات ممکن است کوچک باشد و موجب انسداد راه تنفسی آنها گردد و یا دارای مواد سمی باشد که سلامتی کودک را تحت شعاع قرار دهد.
اما نقاشی کردن در رشد مهارت های حرکتی و شناختی کودکان بسیار تاثیر گذار است و نمی‌توان به خاطر خطرهای احتمالی آنها را از این بخش رشدشان محروم کرد!

بهترین وسایلی که می‌تواند در این سنین برای کودک مفید باشد، رنگ انگشتی و پاستل های روغنی فاقد مواد مضر برای کودکان است. این لوازم به قدری قابل اطمینان هستند که حتی اگر خورده شوند، آسیبی به سلامتی کودک وارد نمی‌کنند.

رنگ انگشتی

مداد رنگی نیز در نقاشی موجب بروز خلاقیت کودکان می‌شود؛ به این دلیل که ممکن است کودکان هنوز شیوه صحیح در دست گرفتن مداد را نیاموخته باشند، مداد های بزرگتر از اندازه‌‎های معمول و به اصطلاح جانبو، می‌تواند آنها را در آموختن این امر یاری رساند.

در این سنین تنوع رنگ‌ها برای کودک اهمیت چندانی ندارد، پس لازم نیست بودجه زیادی را برای خرید مدادهای رنگی با تنوع رنگی بالا صرف کنید، مداد رنگی‌های ۳ رنگ و نهایتا ۶ رنگ نیاز شما و کودکتان را برطرف خواهد کرد.

۴ سال تا ۷ سال

در این سنین کودکان شناخت بیشتری نسبت به بایدها و نبایدها پیدا می‌کنند و با دقت بیشتری از وسایل خود استفاده می‌کنند. از جمله وسایل نقاشی که می‌توانند در این سنین مورد استفاده قرار بگیرند: گواش، آبرنگ، پاستل روغنی، ماژیک رنگ‌آمیزی و مداد رنگی است.

در این سنین نیز بهتر است از انواع فاقد مواد مضر برای کودکان استفاده کنید.

گفتنی است ماژیک‌های قابل شستشویی در بازار موجود هستند که اگر بر سطوحی مثل دیوار و یا لباس کشیده شوند، با شسشتشو پاک می‌شوند و نگرانی مادرها را از غیر قابل استفاده شدن لباس‌های کودک و کثیفی دیوارها از بین می‌برد.

همچنین برخی ماژیک‌ها هستد که با باز ماندن درب‌شان (چیزی که بین بچه‌ها بسیار معمول است) حتی تا چند روز خشک نمی‌شوند؛ این ماژیک‌ها به دلیل ماندگاری بیشتر، برای خرید به صرفه‌تر هستند.

از وسایل جانبی‌ای که کنار خرید این وسایل بهتر است خریداری شوند، میتوانیم به قلمو (برای گواش و آبرنگ) و روپوش اشاره کنیم.

سال‌های ابتدایی مدرسه

در این سال‌ها یک زنگ مدرسه به درس هنر اختصاص داده می‌شود که در آن اصول نقاشی به دانش‌آموزان یاد داده می‌شود. در این کلاس‌ها دانش‌آموزان عمدتا به مدادرنگی و دفتر نقاشی نیاز دارند؛ مدادرنگی‌ با جعبه استوانه‌ای فلزی بهترین گزینه برای کودکان در این سنین است زیرا احتمال گم شدن مداد رنگی‌ها را به حداقل می‌رساند.

همچنین با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، انواع ۱۲، ۲۴، ۳۶ و ۴۸ رنگ برای دانش‌اموزان دوره ابتدایی مناسب است.

نقاشی به صورت حرفه‌ای

پس از دوره ابتدایی و متوسطه اول که کلاس هنر و نقاشی در آن اجباری است، اگر فردی علاقه‌مند به دنبال کردن این مهارت به صورت حرفه‌ای داشته باشد، بر حسب علاقه، استعداد و رشته‌ و تکنیکی که برای آموختن دنبال می‌کند، نیاز به وسایل زیر دارد:

لوازم طراحی

برای شروع یک دوره طراحی با مداد (سیاه قلم) به موارد زیر نیاز است:

 • مداد طراحی ( HB, 2B, 4B, 8B)
 • پاک کن خمیری
 • پاک کن اتودی (و مغز آن)
 • کاغذ سفید و کاغذ پارس (سایز A3 و A4)
 • تخته شاسی
 • محوکن
 • مقوای اشتنباخ
لوازم طراحی با مداد

برای مراحل حرفه‌ای‌تر نیاز به ابزارهایی از جمله قلمو (برای سایه زدن)، زغال، کاتر و مداد کنته است.

پاستل گچی

پاستل گچی که در واقع پودر رنگ به هم چسبیده است، در سه نوع سخت، نرم و مدادی در بازار وجود دارد.

پاستل‌های نرم (soft) که عموما استوانه‌ای شکل هستند، چسب کمتر و رنگدانه بیشتر و همچنین تنوع رنگی بیشتری دارند و به راحتی بر روی کاغذ اثر رنگ برجای می‌گذارند. همین‌طور پاستل‌های گچی نرم آسان‌تر با یکدیگر تلفیق می‌شوند.

راهنمای خرید پاستل گچی

پاستل‌های سخت معمولا مستطیلی و دارای چسب بیشتری هستند و برای کشیدن جزئیات دقیق و خط انداختن مناسب هستند.

خرید ابزار نقاشی از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.