راهنمای خرید دفتر

0

کاربرد دفتر تنها به یادداشت کردن مطالب درسی مهم و مشق نوشتن خلاصه نمی‌شود؛ هیچ جایی بهتر از یک دفترچه یادداشت برای خالی کردن احساسات‌تان نیست. این کار به شما کمک می‌کند تا آرام شوید و بیشتر در مورد آنچه که می‌نویسید، فکر کنید.

مقاله زیر را بخوانید تا بدانید چه نوع دفتری برای شما کاربرد بهتری دارد.

دفتر و دفترچه‌ها در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارند. تعدادی از آنها در سایزهای متداول (استاندارد) وجود دارد (مثل A4 یا B6) اما باز هم کمی تفاوت در اندازه‌ این دفترها وجود دارد تا شما را بیشتر به وجد بیاورد. همچنین بعضی‌ برندها هم سایزهای مخصوص خودشان را دارند. بهتر است سایز دفترچه‌ای را که انتخاب می‌کنید، در توضیحات خود دفترچه نیز چک کنید، حتی اگر به صورت آنلاین خریداری می‌کنید خودتان با خط‌کش سایز دفترچه را قبل از خرید تصور کنید.

راهنمای خرید دفتر

همه‌ ما می‌دانیم دفترچه‌ها شامل برگ‌های کاغذ هستند. اما توصیف یک دفترچه و ضخامتش اکثرا با تعداد برگ‌هایش داده می‌شود. هر برگ شامل دو صفحه است؛ بنابراین هنگام خرید دقت کنید تا مطمئن شوید دفترچه‌ای با تعداد صفحات مناسب انتخاب کرده‌اید. به یاد داشته باشید تعداد برگ بیشتر همیشه بهتر نیست؛ چراکه تعداد برگ بیشتر به معنی دفترچه‌ ضخیم‌تر و سنگین‌تر  نیز است.

دفترچه یادداشت‌های خط‌دار، ساده‌ترین نوع دفترچه‌ها هستند که همه‌ ما آنها را می‌شناسیم و برای یادداشت کردن و نوشتن از آنها استفاده می‌کنیم.

راهنمای خرید دفتر

از دفترهای نقطه‌ای نیز می‌توان برای پیاده کردن خلاقیت‌ در نوشتن، طراحی، پیاده‌سازی هر آنچه که در ذهنتان می‌گذرد، استفاده کرد.

راهنمای خرید دفتر

دفترچه یادداشت‌هایی که به‌صورت کاغذ نموداری هستند، برای مهندسان و طراحان کاربرد دارد؛ به طوری که آنها می‌توانند به طور مداوم نمودار و طرح‌های هندسی بکشند.

راهنمای خرید دفتر

الگوی خط‌چین سبکی است که به طور مساوی نقاط را در امتداد خطوط کشیده است. این دفترچه‌ها برای دانش‌آموزان کاربرد زیادی دارد؛ زیرا یادداشت‌های آنها را نظم می‌بخشد و در عین حال برای نمودار کشیدن به کار می‌رود.

بیشتر افراد از کاغذ medium (کالج) که فاصله خطوط آن ۷ میلی‌متر است، استفاده می‌کنند. این کاغذ معمولا در مقطع ابتدایی توسط افرادی که دست‌خط بزرگ‌تری دارند، استفاده می‌شود. افرادی که دست‌خط‌شان ریز است، می‌توانند از کاغذی با فاصله خطوط ۶mm استفاده کنند.

شیرازه دفترچه یادداشت‌ها مدل‌های مختلفی دارد از جمله: چسب، نخ، سیمی، حلقه و ترکیبی از این موارد. روش اتصال مشخص می‌کند که چگونه برگه‌‌های یک دفتر یادداشت به شیوه‌ای مناسب و خوب کنار هم می‌ماند و به طور کلی چقدر محکم است.

شیرازه چسبی به اندازه سایر انواع شیرازه‌ها محکم نیست. در واقع دفترچه‌های شیرازه چسبی، تخت نیستند و کمی انحنا دارند. برخی از این نوع دفترچه‌ها به منظور راحت‌تر جدا کردن برگه‌ها تولید می‌شوند.

 

شیرازه‌ منگنه‌ای برای دفترچه‌هایی با تعداد صفحات کم ( تقریبا ۶۴ صفحه و یا کمتر ) استفاده می‌شود. این شیرازه در وسط صفحات قرار داده می‌شود و در برخی از دفترچه‌ها بالای آن قرار می‌گیرد که در صورت استفاده باید تا شده و به منظور استفاده از صفحه بعد، حذف شود.

شیرازه‌های دوختی برای دفترچه‌هایی با تعداد برگ بیشتر استفاده می‌شوند. معمولا دفترچه‌ها با این نوع شیرازه کاملا باز شده و برای نوشتن راحت هستند.

راهنمای خرید دفتر

دفترچه‌های اسپیرال (سیمی) یک سیم مارپیچ دارند. اگرچه دارای شیرازه‌ای محکم و ایمن هستند، اما هر بار که دفتر باز و بسته می‌شود، به‌راحتی نیز خم می‌شود. اگر به‌دنبال یک دفتر سیمی هستید، سعی کنید نوع ضخیم‌تر آن را انتخاب کنید؛ زیرا محکم‌تر  هستند و احتمال کمتری دارند که از جای خود خارج شوند.

دفترچه‌هایی با فنر سیمی دوبل از دفترچه‌های سیمی معمولی بهتر هستند؛ چرا که هم شیرازه محکم‌تری دارند و هم به راحتی خم نمی‌شوند.

راهنمای خرید دفتر

وزن کاغذ به صورت grammage (گرم بر هر متر مربع) یا پوند بیان می‌شود. وزن کاغذ لزوما مرتبط با کیفیت آن نیست. برخی از کاغذها که وزن‌ کمتری دارند، برای قلم fountain بسیار مناسب هستند. به طور کلی کاغذهای سنگین، ضخیم‌تر بوده و دوام بیشتری دارند. آنها در مقابل پاک کردن نوشته‌ها مقاومت بیشتری نیز دارند. افرادی که در هر دو طرف کاغذ مطلب می‌نویسند، باید کاغذ سنگین‌تر را انتخاب کنند.

دفترها علاوه بر انواع شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون، تعداد صفحات  مختلفی نیز دارند. برخی افراد دفترچه‌های نازک‌تری را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به یک دانشنامه برای ثبت افکار خود نیاز دارند و دفتری با تعداد صفحات بیشتر را ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید دفتری با تعداد صفحات بیشتر و در عین حال  با وزن کمتری داشته باشید، سعی کنید کاغذ را با وزن کمتر انتخاب کنید.

جلد دفترها انواع گوناگونی دارد از جمله؛ مقوای سخت، پلاستیک انعطاف‌پذیر، چرم لوکس و … . این جلد‌ها می‌توانند ساده، رنگی و یا طرح‌دار باشند. جلدهای محکم‌تر می‌توانند حاوی PVC باشند، ظاهری شبیه چرم داشته و از جنس چرم باشند. اگر می‌خواهید دفتر خود را همه‌جا حمل کنید، باید جلد محکم‌تری را انتخاب کنید تا مقاومت بالایی داشته باشد. جلدهایی با لبه‌های منحنی نیز یک انتخاب مناسب است؛ چراکه کمتر خراب می‌شود.

  • استفاده معمولی

اگر از دفترچه به این دلیل استفاده می‌کنید تا شماره‌های تلفن، دستور‌العمل‌ها و سایر موارد را یادداشت کنید، یک دفتر معمولی با برگه‌هایی در اندازه A۵ برای نگه‌داشتن اطلاعات‌تان کافی است.

  • نکته‌برداری

دانش‌آموزان از دفتر برای کارهای مختلفی استفاده می‌کنند از جمله؛ یادداشت‌برداری در حین سخنرانی‌ها، نوشتن تکالیف و غیره. در برخی از دفترچه‌ها سبک خاص ژاپنی به کار رفته که به آن خطوط نقطه‌چین می‌گویند. در واقع این نقطه‌ها در فواصل مساوی نسبت به هم قرار دارند تا وقتی که به طور همزمان یادداشت‌برداری و نمودار ترسیم می‌کنید، از نقطه‌ها به عنوان راهنما استفاده کرده و یادداشت‌های خود را منظم و مرتب نگه دارید.

  • خاطره‌نویسی

برای ثبت وقایع روزانه، یادداشت رویاها، نوشتن احساسات و افکار خود، نوشتن ایده‌ها و برنامه‌هایتان و … به یک دفتر مناسب نیازمندید. دفترهایی با امکان شارژ مجدد برگه‌ها بهترین انتخاب برای این کار هستند.

راهنمای خرید دفتر

  • برای اسکچ زدن

برای طراحان دفتری با صفحات سفید و عاری از هرگونه خط یا نقطه را پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانند قوه‌ تخیل خود را آزادانه بپرورانند.  شما نمی‌دانید کجا و چه هنگام قوه‌ تخیل‌تان شروع به فعالیت می‌کند، پس داشتن یک دفتر مناسب همراه با جلد مقاوم برای حمل آن در هر جایی که هستید، ضروری است.

راهنمای خرید دفتر

  • برای مهندسان و طراحان

به مهندسان، معماران و طراحان، توصیه می‌کنیم تا از دفترچه یادداشت نموداری استفاده کنند. شما می‌توانید کار خود را در یک دفتر با خطوط نموداری مرتب و دسته‌بندی شده نگه دارید. بهتر است این نوع دفترها را سیمی انتخاب کنید.

راهنمای خرید دفتر

خرید انواع دفتر و دفترچه یادداشت از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.