راهنمای خرید روان‌نویس

0

روان‌نویس‌ها از یک ساچمه‌ چرخشی کوچک برای پخش جوهر مایع کاغذ ساخته شده‌اند. خودکارهای ژله‌ای و خودکار‌های عادی از مکانیزم ساچمه‌ای مشابهی برای ذخیره جوهر استفاده می‌کنند، اما به ترتیب از ژل و جوهر روغنی بهره می‌برند. گاهی اوقات از عبارات «روان‌نویس»، «خودکار» و «خودکار ساچمه‌ای» برای اشاره به هر خودکاری که در نوک آن مکانیزم ساچمه‌ چرخشی به کار رفته‌است، استفاده می‌شود، اما ما فقط به خودکارهایی که جوهر مایع دارند، «روان‌نویس» می‌گوییم. همه‌ سازنده‌ها مشخصات جوهر تولیدی خود را ارائه نمی‌دهند و بر خلاف اینکه ما تلاش کردیم تا این راهنما را به خودکارهای روان‌نویس جوهر مایع اختصاص دهیم، ممکن است که ندانسته بعضی خودکارهای ژله‌ای را هم اضافه کرده باشیم.

مشابه خودنویس‌ها، به دلیل استفاده از جوهر مایع، روان‌نویس‌ها به فشار کمتری برای نوشتن نیاز دارند که این باعث می‌شود فشار کمتری به دست وارد شود و در نتیجه راحتی بیشتری هنگام نوشتن حاصل شود. روان‌نویس‌ها به دلیل نازک بودن جوهرشان معمولا بیشتر از بقیه خودکارهای ژله‌ای و عادی بازخورد دارند. بعضی نویسنده‌ها روان‌نویس را به دلیل اتصال لمسی با کاغذ ترجیح می‌دهند ولی افرادی که این حالت را دوست ندارند، خودکارهایی را که نوک بزرگ‌تری دارند و اصطلاحا خیس‌تر می‌نویسند، ترجیح می‌دهند.  روان‌نویس‌ها شباهت‌های دیگری نیز به خود‌نویس‌ها دارند که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

روان‌نویس‌ها معمولا خطوط وسیع‌تری نسبت به خودکارهای عادی و ژله‌ای (با اندازه‌ نوک یکسان) ترسیم می‌کنند؛ چرا که جوهر مایع بیشتر از جوهرهای روغنی و ژلی جذب کاغذ  می‌شود. اگر آرام‌تر بنویسید یا در نقطه‌ خاصی توقف کنید، این اثر بیشتر از قبل هم می‌شود. اگر برایتان مهم است که خودکارتان خط مناسبی بکشد، اندازه‌ نوک آن را کوچک‌تر از اندازه‌ای که برای خودکارهای ژلی و عادی استفاده می‌کنید، انتخاب کنید.

راهنمای خرید روان‌نویس

تمایل جوهر مایع به جذب شدن در کاغذ، احتمال نم‌دادن جوهر، دیده‌شدن نوشته از پشت و پخش شدن جوهر روی کاغذ را هم افزایش می‌دهد. دیده‌شدن نوشته از پشت به این معنی است که نوشته از آن طرف کاغذ هم نمایان باشد. نم‌دادن جوهر هم به این معنی است که جوهر در واقع جذب کاغذ شده باشد. اگرچه روان‌نویس‌ها بر روی کاغذ معمولی به خوبی کار می‌کنند، اما می‌توانید با استفاده از کاغذهای نرم‌تری که کمتر جذب می‌شوند، نتیجه‌ بهتری بگیرید. اگر می‌خواهید از کاغذهای عادی یا جذب‌کننده استفاده کنید، بهتر است سراغ خودکارهای نوک‌تیز یا خشک‌تر بروید.

راهنمای خرید روان‌نویس

جوهر مایع روان‌نویس‌ها معمولا دیر‌تر از سایر جوهرها خشک می‌شود، اما سریع‌تر جذب کاغذ می‌شود و لکه باقی نمی‌گذارد. زمان خشک شدن به نوع جوهر، اندازه نوک خودکار و نوع کاغذ استفاده‌شده بستگی دارد. چپ‌دست‌ها و سایر افرادی که نگران لکه‌های خودکار هستند، بهتر است دنبال خودکارهایی باشند که جوهر آنها زودتر خشک می‌شود و سایز نوک آنها کوچک‌تر است.

راهنمای خرید روان‌نویس

خرید انواع روان‌نویس از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.