راهنمای خرید قمقمه و ظرف غذا

0

تشنگی و گرسنگی تأثیر منفی بر رشد ذهنی و جسمی افراد به ویژه کودکان و نوجوانان دارد و از بازدهی آنان می‌کاهد. همه کودکان به یک تغذیه سالم احتیاج دارند؛ پس به همراه داشتن یک تغذیه و نوشیدنی مناسب برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به همین منظور در نظر گرفتن ظرف غذای مناسب برای نگهداری مواد غذایی در بهترین شرایط و همچنین قمقمه‌ای مناسب برای نگهداری نوشیدنی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

ظرف‌های غذا در  اندازه، جنس و شکل‌های گوناگونی عرضه می‌شوند. برخی از پلاستیک فشرده، تعدادی از شیشه و بعضی از  استیل ساخته شده‌اند. در انتخاب ظرف غذا علاوه بر جنس، طرح، اندازه و مدت زمان نگهداری غذا نیز حائز اهمیت است.

ظروف غذا با بخش‌های تفکیک شده و نظم یافته از گونه‌هایی هستند که می‌توان انواع مختلف مواد غذایی با بافت‌های گوناگون از میوه و سبزیجات گرفته تا غذاهای پخته شده را به تفکیک در آنها قرار داد و دیگر نیازی به استفاده از ظروف متعدد یا کیسه‌های پلاستیکی برای جداسازی مواد غذایی نیست.

ظرف‌های غذا در جنس‌های مختلفی نظیر شیشه، پلاستیک فشرده و استیل ساخته می‌شوند. بهترین نوع آنها را می‌توان ظروف شیشه‌ای نام برد چون باعث تغییر رنگ و طعم غذا نمی‌شوند. قابل ذکر است ظروف شیشه‌ای مدت زمان زیادی دمای غذا را حفظ نمی‌کنند؛ پس نوعی از ظروف شیشه‌ای را انتخاب کنید که قابلیت گرم شدن در مایکروویو و یا گرم‌‌کن را داشته باشد.

ظروف غذای ساخته شده از پلاستیک فشرده نیز انتخاب مناسبی هستند و با رنگ‌بندی‌های متنوع برای کودکان و دانش‌آموزان بسیار جذاب است. دقت کنید که ماده‌ شیمیایی BPA  در آن به کار نرفته باشد؛ چرا که تأثیر مستقیمی روی ذهن و برخی از هورمون‌های بدن دارد و مشکلات ذهنی و رفتاری برای کودکان و خردسالان ایجاد می‌کند. همچنین نوعی از این ظروف را انتخاب کنید که قابلیت گرم شدن در مایکروویو را داشته باشند و با چندین بار گرم شدن خواص خود را از دست ندهند.

ظروف غذای استیل نیز نوع مناسبی از ظروف غذا هستند که ضرری برای محیط زیست ندارند. این ظروف دمای غذا را تا مدت زیادی حفظ می‌کنند، دوام بالاتری دارند و آثار مخربی روی مواد غذایی ندارند. به یاد داشته باشید که این ظرف غذا را از نوع ضد زنگ انتخاب کنید.

اندازه ظرف غذا: سعی کنید ظروف غذا را زیاد بزرگ و سنگین انتخاب نکنید تا بتوانید به راحتی آن را حمل کنید.

نوشیدن آب از ضروری‌ترین نیازهای روزمره افراد به خصوص کودکان، نوجوانان و ورزشکاران است که فعالیت بیشتری دارند. قطعا تشنگی تأثیر منفی بر رشد ذهنی و جسمی دارد و از بازدهی ما می‌کاهد. بنابراین داشتن یک قمقمه مناسب بهترین وسیله‌ای است که می‌توانیم نوشیدنی دلخواهمان را همیشه همراه خود داشته باشیم.

برای انتخاب یک قمقمه مناسب باید موارد مختلفی نظیر کاربرد، سایز، شکل، جنس، مدت زمان حفظ دما و سایر شاخصه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

قبل از خرید قمقمه باید اول مشخص کنید که به چه منظور و برای چه کاربردی می‌خواهید قمقمه بخرید. قمقمه‌ای که برای ورزش کردن و دویدن انتخاب می‌کنید، بسیار متفاوت‌تر از قمقمه‌ای است که برای نگهداری نوشیدنی گرم استفاده می‌کنید.

پس از آنکه هدف خود را از خرید قمقمه مشخص کردید، باید سایز آن را همراه با ظرفیت مناسب انتخاب کنید. ظرفیت قمقمه را براساس لیتر در نظر بگیرید؛ برای کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان میزان آب مورد نیاز در طول روز به ترتیب ۱/۲ تا ۲/۱ لیتر است. در هنگام فعالیت ورزشی علاوه بر این نیاز طبیعی ۵/۰ تا ۱ لیتر به آن افزوده می‌شود.

شکل قمقمه به کاربردی که برای آن خریداری می‌کنید، بستگی دارد. قمقمه دوندگان باید به شکلی باشد که به راحتی آن را در دست بگیرند. برای پیاده‌روی بطری آب بزرگ‌تری را انتخاب کنید، اما سعی کنید از نوع ظریف آن را خریداری کنید. برای دانش‌آموزان بهتر است قمقمه‌ای انتخاب شود که ظاهر زیبایی داشته باشد و در دست‌ به راحتی قرار گیرد.

پلاستیک: قمقمه‌ها در جنس‌های بسیار متنوعی هم‌چون پلاستیک، شیشه، استیل، فولاد و …  دسته‌بندی می‌شوند. برخی از قمقمه‌های پلاستیکی، فوق‌العاده بادوام هستند و برای موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر تمایل به خریدن آنها را دارید سعی کنید نوعی از قمقمه را انتخاب کنید که عاری از ماده شیمیایی BPA باشد؛ زیرا این ماده می‌تواند وارد نوشیدنی شود که به شدت برای سلامت بدن مضر است.

شیشه: قمقمه‌های شیشه‌ای به علت کیفیت و کارایی‌شان سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند؛ زیرا کیفیت بالایی دارند و هیچ خطری برای سلامتی ندارند. تنها نکته‌ منفی قمقمه‌های شیشه‌ای این است که برای فعالیت‌های سنگین، فضای باز و برای استفاده کودکان مناسب نیستند.

استیل: قمقمه‌های ساخته شده از جنس استیل ضد زنگ از انواع بسیار مناسب قمقمه‌ها هستند که قابلیت حفظ دمای بهتری نسبت به قمقمه‌های پلاستیکی دارند و نوشیدنی‌های گرم را گرم و نوشیدنی‌های سرد را سرد نگه‌ می‌دارند. این نوع از قمقمه‌ها نسبت به قمقمه‌های پلاستیکی  وزن بالاتری دارند. بطری‌های استیل دارای ساختار دوجداره هستند که  برای یک روز کامل دمای نوشیدنی درون قمقمه را حفظ می‌کنند.

دهانه قمقمه نیز از موارد مهمی در خرید است. انتخاب دهانه مناسب شما را از باز کردن گاه و بی‌گاه آن برای نوشیدن بی‌نیاز می کند. همچنین ورزشکاران با انتخاب قمقمه‌ای با دهانه مناسب دیگر نیاز به ایجاد توقف در کار خود برای نوشیدن آب ندارند و در حین فعالیت می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

خرید قمقمه و ظرف غذا از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.