راهنمای خرید مداد نوکی(اتود)

0

مداد نوکی از اصلی‌ترین نوشت‌افزاری است که هر فرد به آن نیاز دارد. اما میان تنوع روزافزون این ابزار نوشتاری، کدامشان مناسب‌ترند؟

در راهنمای خرید مدادنوکی، به مقدماتی که مدادهای نوکی باید داشته باشند و اینکه چرا باید از آن‌ها استفاده کنیم، می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مداد اتود که مداد نوکی هم نامیده می‌شود با استفاده کردن از تکه گرافیتی نازک به نام «نوک» و با پایین راندن مکانیکی نوک با فشردن دکمه‌ای (که معمولا بالای مداد نوکی قرار دارد) کار می‌کند. مدادهای نوکی در تنوعی از اندازه نوک‌های قابل استفاده تولید می‌شوند، اما رایج‌ترین آنها ۰.۵ و ۰.۷ هستند. برخی از مدادهای اتود با نوک‌های ۲ میلی‌متری کار می‌کنند که در مطلبی جداگانه به انواع نوک‌ها خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید مداد نوکی(اتود)

مزایای استفاده از مداد نوکی نسبت به مداد چوبی و خودکار
 

 • چندین بار مصرف
 • هرگز نیاز به تراشیدن ندارد.
 • یکپارچگی بیشتر دست‌خط
 • راحتی بیشتر هنگام به دست گرفتن
 • با مرور زمان تغییر شکل نمی‌دهد.
 

 • پاک‌شدنی
 • پخش نشدن جوهر
 • هیچ‌گاه لباس‌تان را کثیف نمی‌کند.

 

گریپ – برخی از مدادهای نوکی برای ایجاد احساس راحتی بیشتر هنگام به دست گرفتن مدادنوکی، قسمتی را در نقطه اتصال انگشتان دست با مداد اتود تعبیه کرده‌اند تا با ارگونومی دست تطابق بییشتری داشته باشد.این قسمت‌ها که عموما از جنس نرمی ساخته شده اند از عرق کردن  و سر خوردن دست هنگام نوشتن جلوگیری می‌کنند.

راهنمای خرید مداد نوکی(اتود)

اتودهای شِیک دار – نوک این اتودها با تکان دادن به سمت پایین می‌آید.

دکمه فشاری کنار انگشت شست – برخی از اتودها برای سهولت فشردن دکمه انتهایی، دکمه‌ای نیز در کنار انگشت شست دارند.

نوک فلزی – اتودهایی که نوک فلزی دارند نسبت به انواع پلاستیکی آن دوام بیشتری دارند.

محفظه نوک پنهان شونده (کشویی) – این نوع از اتود که نوک آن قابلیت پنهان شدن در درون اتود را دارد، دوام بیشتری داشته؛ زیرا در صورت افتادن بر زمین، ترک برنمی‌دارد، نمی‌شکند و  کج نمی‌شود.

راهنمای خرید مداد نوکی(اتود)

نشان‌دهنده نوع نوک – این نوع از اتودها، بیشتر مورد استفاده کسانی است که طراحی می‌کنند و از نوک‌هایی با سختی‌های مختلف (۲B، HB و …) استفاده می‌کنند. این کاربران هنگامی که نوع نوک خود را عوض می‌کنند حالت نوع نوک را تغییر می‌دهند تا برای استفاده بعدی فراموش نکنند نوک داخل اتود از کدام نوع است و  با سایر اتودهایشان که نوع نوک متفاوتی دارد، اشتباه گرفته نشود.

راهنمای خرید مداد نوکی(اتود)

برای انتخاب مداد نوکی چه ملاک‌هایی را در نظر بگیریم؟

 • برای دانش‌آموزان دبستانی نیاز است تا اتود سبک وزنی داشته باشند تا هنگام گرفتن احساس راحتی داشته باشند.
  محفظه نوک کشویی داشته باشد؛ زیرا کودکان وسایل خود را زیاد به زمین می‌اندازند و اگر این قسمت اتود کشویی باشد، عمر آن طولانی‌تر می‌شود.
  نوک ۰.۷ یا ۰.۹ میلی‌متر انتخاب کنند؛ زیرا این دانش‌آموزان هنوز به میزان فشاری که باید برای نوشتن به مداد نوکی وارد کنند آشنا نیستند و نوک‌های ضخیم‌تر کمتر می‌شکنند.
 • دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان به دلیل استفاده بیشتر و طولانی مدت‌ از مدادنوکی بهتر است اتودهایی را انتخاب کنند که جنس فلزی دارد؛ اگرچه انواع فلزی اتودها، قیمت بالاتری دارد اما به همان نسبت دوام بیشتری خواهد داشت.
 • به طراحان و مهندسان نیز توصیه می‌شود از اتودهای فلزی استفاده کنند. همچنین اتودهایی که نوع نوک مصرفی را نشان می‌دهند، گزینه مناسبی در این مورد هستند. به این عزیزان توصیه می‌کنیم بهتر است به دلیل استفاده طولانی مدت از مدادنوکی و احساس راحتی بیشتر هنگام نوشتن از مدادنوکی‌های گریپ‌دار استفاده کنند.

اتودهای بدنه پلاستیکی گزینه‌های بهتری از لحاظ قیمت برای شما به حساب می‌آیند و اگر قیمت برایتان مهم نیست، مدادنوکی‌های فلزی و یا ترکیبی از پلاستیک و فلزی تهیه کنید.

 رایج‌ترین حالت طراحی شکل اتودها، استوانه است. این قالب عموما دست را خسته نمی‌کند.

شکل مثلثی یا هرمی نیز از انواع طراحی قالب اتودهاست. در این قالب‌ها هر یک از انگشتان بر روی یک وجه مداد نوکی قرار می‌گیرد و از چرخیدن اتود در دستان شما به صورت غیر ارادی جلوگیری می‌کند. این نوع از اتودها برای کسانی که دوست دارند  مداد نوکی طولانی مدت در دست‌شان ثابت بماند، مناسب است.

برخی مدادنوکی‌ها با حالت ارگونومی (حالت طبیعی دست) شما بیشتر هماهنگ است. این نوع  برای نوشتن‌ها و طراحی‌هایی با زمان بالا بسیار مناسب است. گفتنی است این مدل‌‌ها معمولا قیمت‌های بالاتری دارند.

خرید مداد نوکی از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.