دکتر الهی قمشه‌ای چه کتاب‌هایی می‌خواند؟ (قسمت دوم)

0

همانطور که در مطلب گذشته به معرفی  لیست کتاب‌های مورد علاقه دکتر الهی قمشه‌ای پرداختیم، در ادامه قصد داریم تا معرفی کاملی از آنها داشته باشیم.؛ پس با ما همراه باشید.

آنا کارنینا:

رمان آنا کارنینا  به معنای واقعی یکی از شاهکار‌های ادبیات جهان در سبک رئالیسم به شمار می‌رود. لئون تولستوی در این رمان شرح‌حال روابط میان خانواده‌‌های روسی در طبقه اشراف در قرن نوزدهم را روایت می‌کند. نیمی از کتاب به شخصیتی به‌‌نام آنا کارنینا می‌پردازد و نیم‌ دیگر آن شرح‌حال شخصیتی به‌ نام لوین را از نظر می‌گذراند. داستان از آمدن آنا کارنینا نزد خانواده برادرش به‌ منظور حل اختلافات آ‌ن‌ها آغاز می‌شود. اقامت این زن جوان در مسکو سرآغاز ماجراهای این کتاب می‌شود. آنا کارنینا برخلاف دیگر آثار تولستوی، درون‌ مایه‌ای عاشقانه و اجتماعی دارد و بسیار مورد پسند عموم مردم است.

کتاب آنا کارنینا
کتاب آنا کارنینا

بینوایان:

بینوایان اثر فوق‌العاده‌ ویکتور هوگو بوده که ۱۷ سال از عمر خود را صرف نوشتن این کتاب خواندنی کرده است. این رمان جذاب سرشار از نکات تاریخی و سیاسی است که با ترسیم فوق‌العاده شخصیت‌های داستان خواننده را تا انتهای رمان با خود همراه می‌کند. در ۱۰۰ صفحه اول کتاب بینوایان به داستان زندگی مسیو بی‌ین ونو میری یل ۷۵ ساله اسقف دینی شهر پرداخته می‌شود که به هر طریقی به فقرا و بینوایان کمک می‌کند. پس از این ۱۰۰ صفحه ژان والژان وارد داستان می‌شود، فردی که برای سیر کردن شکم فرزندان خواهرش دست به دزدی می‌زند و … .

کتاب بینوایان
کتاب بینوایان

شهریار:

ماکیاولی کتاب شهریار را بر اساس درک عمیق خویش از طبیعت انسان نوشته است. این رساله موجز که در باب قدرت و دولتمردی در دوران رنسانس بوده، از زمان انتشارش(حدود پانصد سال قبل)، اختلاف نظرهای بسیاری را به وجود آورده است. تحلیل ماکیاولی از روش انسان‌ها در کسب و حفظ قدرت اولین تحلیل مبتنی بر «سیاست معطوف به منافع» بوده و از زمان انتشار این کتاب بسیاری آن را به منزله راهنمایی برای دخل و تصرف در رویدادها به نفع خود، به کار گرفته‌اند. تیم فیلیپس در این کتاب نظریات ماکیاولی را متناسب با جهان کسب و کار امروز به کار بسته و تفسیر کرده است. این تفسیر جذاب و جالب توجه از شهریار کتابی مفرح درباره یکی از مفیدترین و مشهورترین کتاب‌های دنیاست.

کتاب شهریار
کتاب شهریار

پیامبر:

جبران خلیل جبران، در کتاب پیامبر قهرمان داستان را پیامبری به نام مصطفی معرفی کرده که در واپسین روزهای جدایی او از قومش از او سوال‌هایی می‌پرسند تا پاسخ خود را به بهترین شکل دریافت کنند و … .

کتاب پیامبر
کتاب پیامبر

بهشت گمشده:

کتاب بهشت گمشده اثر حماسی جان میلتون شاعر انگلیسی قرن هفدهم است. این کتاب حماسی روایت‌گر سقوط انسان، وسوسه‌ آدم و حوا و بیرون رانده شدن آنها از بهشت است. میلتون در کتاب بهشت گمشده، به راه و روش خداوند نسبت به انسان، اختیاری بودن سرنوشت انسان و مسائلی از این دست پرداخته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.