جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

0

اگر شما جزء آن دسته از افراد علاقه‌مند به فلسفه نیستید و می‌خواهید به تازگی در این دنیا قدم بگذارید، اگر فلسفه را علمی دشوار و سخت می‌بینید و با خود فکر می‌کنید که درک آن بسیار سخت و طاقت‌فرساست و به گروه خاصی از مردم اختصاص دارد، باید بدانید که فلسفه و آگاهی درباره مسائل از مهم‌ترین نیازهای روحی بشر است. نیاز به دانستن و فهمیدن از ابتدای آفرینش و وجود انسان‌ در ذهن بشر بوده و تا همیشه ادامه خواهد داشت. اگرچه این دانش در حال حاضر  آن‌طور که باید مورد توجه همه‌ مردم قرار نگرفته، اما از اهمیت و جذابیت آن کم نشده است.

اساس فلسفه دانستن و جست‌وجوی چرایی موضوعات و مسائل موجود در جهان هستی است. فلسفه گاهی ما را به روزگار کودکی باز می‌گرداند، زمانی‌که در مقابل پذیرش بسیاری موارد سؤال مطرح می‌کردیم و حیرت‌زده می‌شدیم. فلسفه با زیر سؤال بردن همه‌ چیزهایی که گرد عادت بر آن‌ها نشسته، سبب شده تا هر روز آن را ببینیم و با آن سروکار داشته باشیم و حتی زندگی‌مان به آن گره‌ بخورد. اما گاه پیش می‌آید که سؤالی از چرایی مسائل نمی‌پرسیم؛ سوالاتی که گاها به ذهن ما خطور می‌کند، اما چون از پاسخ دادن به آنها ناتوان می‌مانیم، صورت سوال را پاک می‌کنیم. پس اگر دانش پاسخ دادن به این سوالات را داشته باشیم، می‌توانیم انرژی‌مان را معنادار هدایت و مدیریت کنیم.

بهترین راه آشنایی با این دانش مطالعه آثار فلسفی است؛ پس تا جایی که می‌توانید کتاب‌های فلسفی بخوانید. با خواندن این آثار در دنیای فلسفه غوطه‌ور می‌شوید، می‌توانید فلسفی فکر کنید و بنویسید. سعی کنید برای درک بهتر فلسفه فعال باشید، با تفکرات فلسفی گوناگون آشنا شوید و خود را به چالش بکشید.

با معرفی چند نمونه از بهترین‌های کتب فلسفی با ما همراه باشید.

کتاب سرگذشت فلسفه:

 این اثر نوشته‌ براین مگی است که داستان جذاب ۲۵۰۰ سال فلسفه‌ مغرب زمین، از یونان باستان تاکنون را روایت می‌کند.
فلسفه چیست؟
فلاسفه اصول بنیادین شناخت و وجود را مورد پرس‌وجو قرار داده‌اند؛ سؤالاتی مانند «هستی چیست؟» و «آیا وجود خدا را می‌توان ثابت کرد؟» از جمله موضوعاتی است که در این کتاب درباره‌شان بحث شده است. براین مَگی به سراغ همه‌ فیلسوفان نامدار، از افلاطون تا پوپر می‌رود و  به قدیس اوگوستینوس، لاک، نیچه و… می‌پردازد. او به این ترتیب با بیانی روشن ما را وارد جهان اندیشه‌ها می‌کند.
سرگذشت فلسفه، اثری است مصور و سرشار از نکات هوشمندانه درباره‌ بحث‌های جذاب فلسفی. خواندن این کتاب برای تمامی دوستداران فلسفه ضرورت دارد.
این نوشته‌ سلیس و جامعِ پروفسور براین مَگی، فیلسوف، نویسنده و مصاحبه‌گر نامی، هم به کار پژوهندگان فلسفه می‌آید، هم به کار کسانی که تازه پا به عرصه‌ فلسفه نهاده‌اند.
این کتاب مباحث اصلی فلسفه را شرح می‌دهد، پرسش‌های مهم فلسفی را به‌ دقت بررسی می‌کند و به تحلیل آثار عمده‌ فیلسوفان بزرگ می‌پردازد.

جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

کتاب تاریخ فلسفه غرب:

این کتاب به فلسفه‌ قدیم، فلسفه‌ قرون وسطی و فلسفه‌ جدید پرداخته است. کتاب تاریخ فلسفه‌ غرب نوشته برتراند راسل است. او سلسله درس‌هایی که از تاریخ ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۳ در آمریکا ارائه داده بود، در این کتاب بازنویسی کرده است.

از آنجایی که اهل فن درباره‌ محتوای این کتاب اتفاق نظر ندارند و عده‌ای فکر می‌کنند تاریخ فلسفه غرب به ترسیم برداشت‌های شخصی متفکران و مکاتب فلسفی پرداخته  و عده‌ای دیگر  آن را نمونه قوت تحلیل و روشنایی بیان کرده‌اند، بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان تنها منبعی برای آشنایی با تاریخ تفکری اروپا در نظر گرفت.

ناگفته نماند که این کتاب پرمخاطب‌ترین اثر راسل به شمار می‌رود و از زمان انتشارش تا امروز همیشه در ردیف آثار پرفروش قرار داشته است.

جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

کتاب جمهور:

این اثر فوق‌العاده نوشته افلاطون، از بزرگ‌ترین فیلسوفان تاریخ است که شامل ۱۰ نمایش‌نامه به شیوه گفت‌وگو میان سقراط و افراد دیگر است و در آن به مسائلی همچون رابطه فرد و ساختار سیاسی، روانشناسی اخلاق، مفهوم عدالت، نوع حکومت و در کل به تمامی عرصه‌های زندگی پرداخته است.

جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

کتاب تأملات:

این کتاب فلسفی نوشته مارکوس اورلیوس یکی از مشهورترین فیلسوفان مکتب رواقی در حوزه مسائل بنیادین حیات بشری است. مارکوس اورلیوس در کتاب تأملات سعی داشته تا به موضوعات گوناگونی همچون عقلانیت انسان، تردید و نومیدی، محکومیت و سرمستی، فضیلت، طبیعت خدایگان و هیجانات انسان بپردازد. در حقیقت او به فلسفه‌دوستان کمک ‌می‌کند تا مسائل و نکات فراوانی درباره تفکر رواقیون بیاموزند.

جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

کتاب اخلاق:

یکی از کتاب‌های برجسته ارسطو در زمینه‌ معرفی اخلاق است. کتاب اخلاق در ۱۰ بخش نوشته شده و مبتنی بر مجموعه‌ای از مشاهدات و واقعیات زندگی است. مفهوم اصلی این کتاب سعادت و  کامیابی است و ارسطو سعادت انسان را در فضیلت او می‌داند. ارسطو ثابت می‌کند که سعادت حقیقی انسان در مشاغل عقلی و مشهودات هوشی اوست.

جذاب‌ترین کتاب‌های فلسفی برای فلسفه دوستان

 

خرید کتاب‌های فلسفی از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.