فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟

0
  • فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟

شاید شما در رشته‌ سینما مشغول به تحصیل باشید و فقط به نوشتن فیلم‌نامه، نمایش‌نامه، داستان برای فیلم و تئاتر علاقه خاصی داشته باشید و یا شاید رویای ساخت یک فیلم سینمایی را در سر داشته باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا قدم به قدم با روش‌های تبدیل شدن به یک فیلم‌نامه‌نویس خوب آشنا شوید.


در اولین قدم فیلم‌نامه‌‌های سینما را مورد بررسی قرار دهید

در وهله‌ اول با مطالعه فیلم‌نامه‌های مشهور و بزرگ سینمای ایران و جهان می‌توانید دریابید که به کدام بخش‌های متن بیشتر جذب می‌شوید و یا نوع نگارش و ژانر مورد علاقه شما چه خواهد بود. مطالعه دقیق فیلم‌نامه‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا با غرق شدن در فضای آن بتوانید بخش‌هایی از آن را تغییر داده و به دلخواه  داستان را پیش ببرید. درک مسیر داستان و چگونگی ایجاد و تعامل نقش‌ها و شخصیت‌ها با یکدیگر از دیگر مزیت‌های بررسی فیلم‌نامه‌ها است. فیلم‌نامه‌های مطرح سینما می‌توانند چارچوبی مشخص از نحوه‌ طراحی و نوشتن فیلم‌نامه‌ را برای شما به نمایش بگذارند تا بتوانید هنگام نوشتن فیلم‌نامه خود از اصولی استاندارد پیروی کنید.


بخش‌های مختلف داستان را به طور کلی تجسم کنید

در ابتدای مسیر باید جریان کلی داستان و نحوه پیشروی آن را مشخص کنید. پس از به‌دست آوردن نقشه راه و طرح کلی فیلم‌نامه می‌توانید نگارش متن را آغاز کنید و برای سکانس‌های خود متن‌های مختلف بنویسید. ‌نقش‌های مختلف فیلم خود را با جزئیات کامل مشخص کنید و ذکر کنید در هر بخش‌ از فیلم کدام شخصیت حضور خواهد داشت. اتفاقات مهم فیلم را با دقت تمام برای خود ترسیم کنید. طراحی مجموعه‌ای کامل از جزئیات فیلم به شما کمک می‌کند که نقاط ضعف و قوت و نامفهوم داستان خود را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید.


پژوهش و مطالعه را فراموش نکنید

هنگام مطالعه‌ فیلم‌نامه‌های مشهور و بزرگ سینمای ایران و جهان، اگر به نکته‌ای برخورد کردید که اطلاعات خاصی در مورد آن نداشتید باید سطح معلومات خود را در آن زمینه افزایش دهید. مثلا اگر با مباحث الکترونیک ناآشنا هستید و یا تجهیزات نظامی را نمی‌شناسید، باید برای شناخت آنها تحقیق و پژوهش انجام دهید. فراموش نکنید فیلم‌نامه و فیلم شما توسط افراد بسیاری خوانده می‌شود، پس چه بهتر که جزئیات به کار رفته در داستان اصل و ریشه دقیقی داشته باشد؛ زیرا افراد متخصص فیلم شما را تماشا خواهند کرد.

فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟
فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟

سعی کنید داستان خود را گسترش دهید

در این مرحله باید تمام توان و خلاقیت خود را به کار گیرید تا فیلم‌نامه‌ خود را با تمام جزئیات پیاده‌سازی کنید. باید دیالوگ‌ها، نحوه‌‌ پیشروی سکانس‌ها، نحوه‌ قرارگیری تجهیزات و هر چیزی که به ذهن‌تان خطور می‌کند، بدون هیچ کم و کاستی پیاده‌سازی شود. در پایان خروجی شما باید شامل جریان کلی داستان فیلم، نقش‌ها و ارتباطات بین آنها و همچنین نقطه اوج در نظر گرفته شده برای فیلم باشد. سعی کنید از مسیری که برای فیلم‌ خود تعیین کرده‌اید خارج نشوید. نسبت به نقشه راه، داستان خود را گسترش دهید.


قسمت‌های اضافی داستان را حذف کنید

در برخی ‌مراحل باید به عقب بازگردید و یک بازنگری کلی به فیلم‌نامه‌ خود داشته باشید. قطعا فیلم‌نامه‌ شما قسمت‌های اضافی بسیاری خواهد داشت که باید با مرور دوباره شما اصلاح شود. شاید در داستان بخش‌های غیر ضروری وجود داشته باشد که سبب کاهش جذابیت و مقبولیت فیلم شما شود. شما باید با بازنگری دوباره بخش‌های مختلف متن، جریان فیلم‌نامه را در راستای زنجیره‌ داستانی مد نظر خود پیش ببرید.


از دیگران بخواهید در مورد فیلم‌نامه شما اظهار نظر کنند

یکی از راه‌های پیشرفت شما برای ادامه مسیر مشورت گرفتن از دیگران است. شما می‌توانید چندین نسخه از نوشته‌ خود را برای دوستان و آشنایان بفرستید تا آنها هم نظرات‌شان را بیان کنند. این مرحله کمک بسیاری به شما در جهت رشد و باقی‌ماندن در مسیر موفقیت خواهد کرد. از همه‌ انتقادات مطرح شده استقبال کنید و آنها را پله‌ای برای پیشرفت خود در نظر بگیرید.

فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟
فیلم‌نامه‌نویسی را از کجا آغاز کنیم؟

به هدف خود ایمان داشته باشید

آیا از زحمات و تلاش‌های خود راضی هستید؟ آیا فیلم‌نامه‌ای که مدت‌ها ذهن‌تان را به خود مشغول کرده، توانسته شما را تحت تأثیر خود قرار دهد؟ آیا این فیلم‌نامه توانایی تبدیل شدن به یک اثر سینمایی را دارد؟ این‌ها سوال‌هایی هستند که هر فردی ممکن است پس از پایان نگارش فیلم‌نامه از خودش بپرسد. اگر از حاصل تلاش خود راضی هستید، پس وقت آن فرا رسیده تا برای تبدیل شدن آن به یک اثر سینمایی تلاش کنید. در این مسیر پر پیچ و خم هیچ‌گاه نباید از شکست هراس داشته باشید. قطعا موفقیت شما نزدیک است. شما می‌توانید فعالیت خود را از پروژه‌های کوچک آغاز کنید و به آرامی به سوی قله‌های موفقیت پیش بروید.


  • کتاب‌های آموزشی فیلم‌نامه‌ و نمایش‌نامه‌نویسی

مطالعه‌ کتاب‌های آموزشی مربوط به فیلم‌نامه‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی کمک بسیاری به شما در جهت شناخت انواع اصول و قوانین این حرفه خواهد کرد. اگر قصد دارید نگارش فیلم‌نامه را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین گاج‌مارکت به مجموعه‌ای بی‌نظیر از کتاب‌ها و لوح‌های فشرده‌ مربوط به فیلم‌نامه‌ و نمایش‌نامه‌نویسی دسترسی داشته باشید. در کنار فیلم‌نامه‌ها و نمایش‌نامه‌های مشهور و بزرگ سینمای ایران و جهان، مجموعه کتاب‌های آموزش فیلم‌نامه‌نویسی نیز ارائه شده است. با کلیک بر روی دکمه زیر به مجموعه‌ای ارزشمند از کتاب‌های فیلم‌نامه‌ و نمایش‌نامه‌ دسترسی پیدا کنید.

خرید مجموعه‌ کتاب‌های فیلم‌نامه و نمایش‌نامه از گاج مارکت با تخفیف ویژه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.