نوع جدیدی از نمایش، برای اولین بار در ایران

0

نوع جدیدی از پرفورمنس، برای اولین بار در ایران اجرا خواهد شد.

نمایش «گوژپشت نوتردام» به کارگردانی الهام شکیب و اشکان صادقی و به سبک جدید پاپرا-پرفورمنس اجرا خواهد شد.

در این نوع نمایش محتوا از طریق آواز و موسیقی به مخاطب منتقل خواهد شد و دیالوگی در این نمایش بین بازیگران رد و بدل نخواهد شد.

اشکان صداقی درباره اصطلاح جدید پاپرا که تلفیقی از نمایش و اپرا و آهنگ است، توضیح داد: « این نوع اجرا همان اپرای ابداعی از آندریا بوچلی خواننده نابینای اهل ایتالیا است که اپرا را به تنهایی برای مخاطب جالب نمی دانست او به همین دلیل آهنگ‌های خود را با اپرا ترکیب کرد و شیوه جدیدی با نام پاپرا ارائه کرد که این نمایش نیز از همان سبک پیروی می‌کند.»

این نمایش بر اساس قصه قدیمی و شاهکار ویکتور هوگو طراحی شده است و بخشی از موسیقی آن از اجرا همین نمایش در استان کبک کانادا و به زبان فرانسوی الهام گرفته و به فارسی برگردانده شده است. همچنین بخش دیگری از شعرهای فارسی مقفا شده نیز توسط اشکان صادقی و آنیتا قالیچی به این نمایش به آن اضافه شده است و روی آهنگ‌های فرانسوی توسط خوانندگان حرفه‌ای اپرا و پاپرا خوانده می‌شود.

مطالب مرتبط

گوژپشت نوتردام که به عنوان یکی از شاهکارهای جهان شناخته می‌شود، تاکنون در هشت زبان مختلف و در ۲۰ کشور، بیش از چهار هزار و ۵۰۰ بار روی صحنه رفته است که این بار هنرمندان ایرانی آن را به شیوه‌ای جدید اجرا می‌کنند.

 

خلاصه داستان این اجرا روایت قصه عشق یک زن کولی زیبا و یک گوژپشت کریه‌المنظر است و چالش‌هایی که در این بین مطرح می‌شوند.

بازیگران این کنسرت-تئاتر اشکان صادقی، رایسا آوانسیان، حسام‌الدین مختاری، مهبد قناعت‌پیشه، نیما بختیاری و متین کاکاوند هستند که به همراه گروه حرکت این نمایش به هنرنمایی می‌پردازند.

این اجرای موزیکال یک ساعته به تازگی در تماشاخانه باران آغاز شده است و تا ۲۰ شهریورماه ادامه دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.