مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

0

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

مشهور است در جمعی از عالمان، از ابوعلی سینا به پاس خدماتش در زمینه‌ طب و پزشکی تقدیر می‌شود؛ ابن سینا در جواب این تقدیر و سپاس می‌گوید: «انسان بیشتر از پزشکی و طب، به شعر احتیاج دارد.»

این روایت شاید یکی از بهترین تعابیر دلیل نیاز بشر به شعر باشد؛ شعری که در طول سال‌ها و قرن‌ها، پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، گاه به دست کسی افتاده تا مدح شاه و منصبی را گوید و گاه تیغی برنده بوده برای تاختن به ظلم زمانه، گاهی اشک بر چشم خواننده جاری و گاهی تبسمی به او هدیه می‌کرده؛ اما با این همه، همچنان به حیات خود ادامه داده و می‌دهد.

پزشکی، قانون، کسب‌وکار، مهندسی و … همه به دنبال تعالی هستند و برای حفظ زندگی ما ضروری، اما شعر، زیبایی و عشق است که برای زنده ماندن به آن نیاز داریم؛ همان‌گونه که استفان بارت منتقد ادبی اشاره می‌کند: “شعر به ما کمک می‌نماید تا بخواهیم زنده بمانیم.”

شعر در لغت به معنی دانش و ادراک است که به معنای چامه، سرود، سخن و چکامه نیز شناخته می‌شود.

شعر به معنی احساس و کلمه‌ یونانی poem (شعر) به معنی به کارگیری مجموعه‌ای از ساختارها برای بیان احساس است. انسان که از ابتدای تاریخ به دنبال ابراز احساس خویش بوده، بر مرکب کلمه سوار شده و با افسار قافیه، وزن و عروض بر قلمرو احساس رانده است.

ما به شعر نیاز داریم؛ زیرا چیزهایی که نمی‌دانیم چطور می‌توان گفت، به زبان ما می‌گوید. شما برای دسترسی به این گنجینه‌های ارزشمند می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین آثار شعرای ایران و جهان را در گاج‌مارکت جست‌وجو و خریداری کنید.

سهراب سپهری، احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، پروین اعتصامی و … از مشهورترین شعرای معاصر پارسی هستند که با اشعار زیبای خود ما را در این دنیای پر رمز و راز و معنوی غرق کرده‌اند، حالمان را متحول ساخته‌اند و در بسیاری از فراز و فرودهای زندگی با ما همراه بوده‌اند.

سهراب سپهری:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

شاعر، نویسنده و نقاش کاشانی، علاقه‌مند به فلسفه، طبیعت و انسان مداری بود که در بیشتر اشعار او نشانه‌های علاقه‌مندی‌هایش هویدا است. او از بهترین شاعران معاصر ایرانی است و سرایش شعر را با سبک نیمایی آغاز کرد، اما پس از  آن خود صاحب سبک شد و با خلاقیت خود و بهره‌گیری از عرفان و طبیعت اشعار زیبا و روح‌نوازش را سرود.

پروین اعتصامی:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی شاعر نامدار و معاصر فارسی زبان است که از او با نام مشهورترین شاعر زن ایران یاد می‌شود. وی با استعداد ذاتی خود و تربیت پدر فرهیخته‌اش از همان کودکی سرایش شعر را آغاز کرد و مورد توجه بزرگانی همچون دهخدا و ملک‌الشعرای بهار  قرار گرفت  و با دنیای ادبیات بیشتر آشنا شد. تنها اثری که از او چاپ شد دیوان اشعارش دربردارنده ۶۰۶ شعر بود.

محمدتقی بهار:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

محمدتقی بهار نویسنده، روزنامه‌نگار، سیاستمدار، ادیب و از همه مهم‌تر شاعر ایرانی است که به اعتقاد بسیاری زیبایی و فراگیری شعر او به حدی بوده که پس از جامی هیچ‌کس مانند ملک‌الشعرای بهار در انسجام کلام خبره نبوده است. از مهم‌ترین آثار به جا مانده از او می‌توان دیوان اشعارش را نام برد که پس از درگذشت وی به چاپ رسید.

مهدی اخوان ثالث:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

مهدی اخوان‌ثالث، شاعر صاحب‌سبک معاصر ادبیات فارسی برخلاف اینکه پیشه او شاعری و موسیقی‌پژوهی بود، در رشته آهنگری درس خوانده بود. وی در جوانی به موسیقی علاقه‌مند شد، اما به دلیل مخالفت خانواده با فعالیت او در این رشته، راه دیگری برای بروز احساسات و طبع هنری خود پیدا کرد و آن شعر بود.

این شاعر بدعت‌گذار اولین مجموعه شعری خود را به نام «ارغنون» در قالب‌ غزل، قصیده، مثنوی، رباعی و چهارپاره در مشهد منتشر کرد و توانایی خود را در سرایش شعر کلاسیک نشان داد. اخوان‌ثالث پس از انتشار اولین کتابش راهی تهران شد؛ سفری که اخوان در آن با انجمن شاعران نوگرا خصوصا نیما یوشیج آشنا شد و تأثیرات بسیاری بر شاعر جوان خراسانی و البته ادبیات معاصر فارسی گذاشت.

نیما یوشیج:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی است. او بنیان‌گذار شعر نو است؛ از همین‌رو او را پدر شعر نو فارسی نامیده‌اند. او در سرایش اشعار شاهکار خود کوشید تا تجربه چندین نسل از شاعران مشهور فرانسوی را در شعر فارسی بارور کند. معروف‌ترین اشعار  نیما، “می‌تراود مهتاب” ، ” خانه‌ام ابریست”، “مانلی”، ” داروگ”، “تو را من چشم در راهم” و “ری‌را” نام دارد.

احمد شاملو:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

احمد شاملو، شاعر ملی ایران در ۲۱ آذر ۱۳۰۴ در تهران متولد شد.(به اشتباه محل تولد او شهر رشت ثبت‌ شده است). شاملو با آغاز به کار خود در کتاب‌فروشی کم‌کم قلم به نوشتن داستان‌های کوتاه، ترجمه و شعرسرایی برد. در سال ۱۳۲۵ که شاملو هنوز به‌عنوان شاعری نوپرداز شناخته نشده بود، با نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی آشنا شد. این آشنایی باعث رابطه‌ عاطفی و صمیمی بین آن‌ها و خانواده‌هایشان شد و تا سالیان سال ادامه پیدا کرد. آشنایی شاملو با آیدا سرکیسیان نقطه عطفی در زندگی او بود و تحولی بزرگ در شعر عاشقانه معاصر ایران به همراه داشت. شاملو تحت تأثیر آیدا و روابط عاشقانه‌شان شعرهای “آیدا، درخت و خنجر و خاطره” و “آیدا در آینه” را سرود.

فروغ فرخ‌زاد:

فروغ‌الزمان فرخزاد مشهور به فروغ فرخ‌زاد بهترین شاعر سبک شعر نو معاصر ایران پس از نیما یوشیج است. فروغ فعالیت خود را با مجموعه شعرهایی به‌نام  اسیر، دیوار و عصیان در قالب و  به سبک نیمایی آغاز کرد. او در طول حیات خود پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های کم‌ نظیر شعر معاصر فارسی است. اشعار ارزشمند فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌ است.

شهریار:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار استاد سرایش انواع شعر فارسی مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی بود. اما شهرت اصلی او در سرایش غزل بود که از معروف‌ترین غزل‌های او می‌توان به “علی ای همای رحمت” و ” آمدی جانم به قربانت” اشاره کرد. او اولین دفتر شعر خود را در سال ۱۳۱۰ با مقدمه ملک‌الشعرای بهار، سعید نفیسی و پژمان بختیاری منتشر کرد. منظومه “حیدر بابایه سلام” از مهم‌ترین آثار ادبی ترکی آذربایجانی شناخته می‌شود.

حسین پناهی:

مشهورترین شعرای فارسی معاصر ایران

حسین پناهی، شاعر، نویسنده، بازیگر و کارگردان ایرانی در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در استان کهگیلویه و بویر احمد متولد شد.

وی نخستین حضور خود را در عرصه‌ بازیگری در مجموعه تلویزیونی “محله بهداشت” آغاز کرد و پس از آن چند نمایش تلویزیونی با استفاده از نمایش‌نامه‌های خود ساخت. او در نمایش “دو مرغابی در مه” علاوه بر نویسندگی و کارگردانی به ایفای نقش نیز پرداخت که بسیار خوش درخشید و همین موضوع باعث شهرت او شد. در سایه همین نمایش، سایر نمایش‌نامه‌هایش مورد توجه قرار گرفت.او در زمینه شعر و نویسندگی نیز بسیار خوش ذوق بود و نخستین مجموعه شعر ش در سال ۷۶ به نام “من و نازی” منتشر شد که تاکنون به شش زبان زنده دنیا ترجمه شده است. از دیگر  آثار او  می‌توان به “سالهاست که مرده‌ام”، “نامه‌هایی به آنا” و  “سلام، خداحافظ” اشاره کرد.

برای خرید بهترین آثار شعرای فارسی کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.