بهترین کتاب‌های تاریخی درباره کوروش کبیر

0

بهترین کتاب‌های تاریخی درباره کوروش کبیر

تولد کوروش کبیر

تولد کوروش کبیر بنیان گذار حکومت هخامنشی روایتی افسانه‌ای دارد، اگرچه تاریخ‌نویسان باستانی درباره چگونگی تولد او اختلاف نظر دارند اما گفته می‌شود که پدربزرگ کوروش‌(آستیاگ) شبی در خواب دیده است، از شکم دخترش ماندانا آبی بیرون می‌آید که تمامی قلمرو او و آسیا را فرا می‌گیرد وقتی او خوابش را برای معبرها تعریف می‌کند آنها می‌گویند فرزند ماندانا روزی بر تمام آسیا غلبه خواهد کرد، به همین دلیل او دخترش را به عقد یکی از بزرگان پارس درمی‌آورد.آستیاگ پس از تولد نوه‌اش باز، خوابی می‌بیند که که تاکی از بدن ماندانا روئیده و تمام آسیا را فرا گرفته‌ است. به  همین جهت او فرزند ماندانا را به یکی از بستگانش به نام هارپاگ می‌سپارد تا کودک را از بین ببرد.  این کودک که همان کوروش کبیر است، توسط هارپاگ به  یکی از چوپان های شاه به نام مهرداد سپرده می‌شود تا کودک را در میان جنگل رها کند. وقتی همسر چوپان از موضوع باخبر می‌شود، با ناله و زاری  از همسرش می‌خواهد که بچه را نکشد و بجای او، فرزند خود را که مرده بدنیا آمده بود، در جنگل رها سازد. چوپان هم همین کار را کرد و جسد فرزندش را به مأموران هارپاگ داد  و پس از آن سرپرستی کوروش کبیر را به عهده گرفت.

بازگشت کوروش به دربار

کوروش کبیر وقتی به سن ده سالگی رسید در بازی هایی که با کودکان هم سنش داشت لقب پادشاه را گرفت. او روزی در بازی مرتکب خطایی می‌شود که موجب می‌شود برای تنبیه او را نزد آستیاگ بفرستند و به خاطر شباهتی که کوروش با اعضای خانواده‌ آستیاگ داشته او شک می‌کند نکند نوه‌ی خودش باشد. آستیاگ طی تحقیقاتی که می‌کند متوجه می‌شود کوروش همان فرزند ماندانا دخترش است.

پادشاهی کوروش

پس از آنکه کوروش به پادشاهی رسید در اندیشه حمله به ماد افتاد چرا که بزرگان ماد از عملکرد شاهنشاه ناراضی بودند.هارپاگ کوروش را وادار کرد تا بر ضد پادشاه ماد لشکرکشی کند. او پس از شکست مادها پادشاهی ماد و ایران را در دست گرفت و خود را پادشاه این دو حکومت اعلام کرد.

بهترین کتاب‌های تاریخی درباره کوروش کبیر

مرگ کوروش

بر اساس تنها منبع موثق باستانی‌(دو لوح و سند گلی یافت شده در بابل) که آن هم غیر مستقیم به مرگ کوروش کبیر اشاره داشته به نظر می‌رسد که کوروش کبیر در فاصله بین ۱۲ تا ۳۱ اوت، ۵۳۰ سال قبل از میلاد درگذشته است و یا اینکه خبر درگذشت او در این تاریخ به بابل رسیده است.

ذوالقرنین

جالب است بدانید ابوالکلام آزاد متفکر هندوستانی اولین فرد از اسلام‌شناسان و تاریخ‌دانان جهان اسلام، ذوالقرنین را با شخصیت کوروش  تطبیق داده است و عده‌ای دیگر از مفسرین معاصر همچون مکارم شیرازی، نورعلی تابنده گنابادی و علامه طباطبایی صاحب المیزان، معتقدند مشخصاتی که از ذوالقرنین در قرآن، تاریخ و داستان ها آمد، با کوروش بزرگ مطابقت دارد.

در جدول زیر می‌توانید بهترین کتاب‌هایی را که روایت‌گر سرگذشت کوروش کبیر است،  ببینید و در سایت گاج‌مارکت در دسته‌بندی تاریخ ایران آنها را خریداری کنید.

نام کتاب

نویسنده

ناشر

توضیحاتی درباره کتاب

کوروش بزرگ

ژرار ایسرائیل

ققنوس

مطالبی درباره کوروش و اسارت یهود توسط بخت‌النصر، تسخیر بابل

کوروش کبیر

هارولد لمب

معین

روایتی داستان‌گونه درباره سرگذشت کوروش و شیوه جهانداری او

کوروش کبیر

رضا شعبانی

پارمیس

شرح زندگی کوروش به زبانی ساده

خورشید ایران زمین

گی راشه

دنیای نو

روایتی جذاب از زندگی کوروش و لشکرکشی‌های او

امپراتوری کوروش کبیر

موسی نثری

کتاب پارسه

توضیح درباره‌ی دوران سلطنت کوروش

کوروش و ماندانا

مادلن دو اسکودری

گسترش فرهنگ

شرح زندگی کوروش و جنگاوری های او

خرید بهترین کتاب‌های تاریخی درباره کوروش کبیر از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.