شخصیتی باورنکردنی از استیو جابز به روایت دخترش

0

شخصیتی باورنکردنی از استیو جابز به روایت دخترش

لیزا برنان جابز دختر استیو جابز طی خاطراتی که از پدرش در کتاب ماهی کوچولو روایت کرده، از  ویژگی‌ها و رفتارهای ناراحت‌کننده‌ای درباره استیو جابز مدیر عامل فقید اپل رونمایی کرده است.

لیزای ۴۰ ساله در این کتاب به نوع ارتباطی که پدرش با او داشته و نحوه‌ رفتار استیو با لیزا پرداخته است. او با تصویری که از پدرش در این کتاب ساخته تمامی باورهای مردم جهان درباره فردی که دنیای تکنولوژی را تغییر داد، دگرگون خواهد کرد.

لیزا در ابتدا درباره‌ عدم پذیرش او از جانب پدرش نوشته و معتقد است پدرش وجود او را انکار می‌کرده و دوست نداشته تا بپذیرد که از عشق سابق خود فرزندی دارد، تا اینکه به دستور دادگاه مجبور به انجام تست DNA می‌شود و ثابت می‌شود که لیزا دختر اوست.

شخصیتی باورنکردنی از استیو جابز به روایت دخترش

در مدتی که لیزا پیش مادرش بود، استیو سعی می‌کرد تا به دخترش سر بزند و هربار وعده‌ای به او می‌داد که او را بیرون ببرد، اما به وعده‌هایش عمل نمی‌کرد. پس از آنکه لیزا در دوران نوجوانی تصمیم می‌گیرد با پدرش زندگی کند شاهد رفتارهای بد پدرش با او می‌شود و حتی یک سال پس از آنکه لیزا به دانشگاه هاروارد می‌رود، جابز دیگر هزینه‌های تحصیل او را پرداخت نمی‌کند وهمسایه‌ها خرج تحصیل او را می‌پذیرند.

لیزا می‌گوید پدرش با او بدرفتاری می‌کرده و حتی حاضر به گذاشتن سیستم گرمایشی در اتاق او نبوده است.

وی همچنین می‌گوید که پدرش به محض اینکه خطی روی  پورشه‌اش می‌افتاده آن را  بلافاصله عوض می‌کرده و لیزا که همیشه آرزوی  چنین ماشینی داشته هرگاه از پدر می‌پرسیده که آیا  می‌شود خودروی تعویضی را به او بدهد یا نه با این جواب روبه‌رو می‌شده است:

چیزی گیرت نمی‌آید. فهمیدی؟ چیزی گیرت نخواهد آمد.

 

لیزا در جایی از کتاب می‌گوید که پدرش عادت داشت در کارهایش موفق باشد، اما وقتی که  در اثبات حرف‌هایش شکست می‌خورد، عصبانی می‌شد. البته لیزا از علاقه‌ بسیار زیاد پدرش به کار خوشحال بوده؛ چرا که وقتی مشغول به کار می‌شده اخلاق بهتری داشته است. او می‌گوید: “وقتی درکارهایش ناموفق بود محبت بیشتری نسبت به خانواده‌اش داشت و انگار نمی‌توانست در ذهنش جایی برای عشق به کار و خانواده داشته باشد. البته من هیچ‌وقت آرزوی شکستش را نکردم اما آرزو می‌کردم پدری نرمال و عادی داشته باشم. من به عنوان یک دختر توانایی نرم کردن او را نداشتم تا او هم مثل یک پدر عادی با دخترش رفتار کند. دوست داشتم رابطه صمیمانه‌ای داشته باشیم اما او نمی‌دانست چگونه با من رفتار کند.”

او در جایی از کتاب  اشاره می‌کند که جابز بالاخره در روزهای پایانی عمرش از لیزا به خاطر اینکه وقت بیشتری با او نگذرانده، در دوران نوجوانی او ناپدید می‌شده، پیغام‌هایش را جواب نمی‌داده و تولدهایش را فراموش می‌کرده، عذرخواهی کرده است. لیزا به این معذرت‌خواهی به عنوان «پایان سینمایی» خودش یاد کرده است.

خرید کتاب‌هایی درباره استیو جابز از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.