کتاب هایی خوب، برای خانواده ای بهتر

0

هر ساله در روز ۲۵ ذی‌الحجه به مناسبت شأن نزول آیه «هَلْ أَتَیٰ عَلَی الْإِنسَانِ حِینٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ یکُن شَیئًا مَّذْکُورًا – آیا زمانی طولانی بر انسان گذشت که چیز قابل ذکری نبود؟!» از سوره انسان که به آیه «هل اتی» شهرت دارد، به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان یاد می‌شود.

گاج‌‎مارکت به مناسبت این روز گرامی، مهم‌ترین آثار را برای داشتن خانواده‌ای بهتر، در نظر گرفته است. دسته‌بندی کتاب‌های ارائه شده از این قرار است:

پزشک خانواده

تابه‌حال برایتان پیش آمده در نیمه‌شب نیاز به پزشک پیدا کنید و از طرفی دسترسی نداشته باشید؟ ممکن است در آن لحظه مرجع شما اینترنت باشد، اما باید گفت اگرچه شبکه اینترنت و مطالب منتشر شده در آن، مواقع زیادی به کمک ما آمده است، ولی اتکا کردن به مطالب پزشکی (که معمولاً نویسنده آن تخصص کافی در آن حوزه ندارد) به دلیل عوارضی که ممکن است برای سلامتی‌ ما داشته باشد، منطقی به نظر نمی‌رسد.

برای پیش‌گیری از بروز بیماری، می‌توانیم از کتاب‌هایی که با موضوعات پزشکی و سلامت و سبک زندگی توسط افراد متخصص و تحصیل‌کرده‌ این رشته‌ها نوشته و یا ترجمه شده‌اند، استفاده کنیم. برخی از برترین کتاب‌های این زمینه عبارتند از :

کتاب های پزشک خانواده

با افزایش دانش و مطالعه‌ منابعی که دارای توصیه‌های علمی و مفید در جهت ارائه مراقبت‌های پزشکی مناسب (خصوصا برای شرایط ویژه از جمله فشارخون، دیابت، مشکلات و علائم بیماری کودکان و نوزادان و …) هستند، می‌توانیم به شکل قابل توجهی از مراجعات خود به مطب‌های پزشکی بکاهیم و پزشک مطلع خود و خانواده‌مان باشیم.

کودکان و والدین

هر کدام از ما آینه‌ای تمام‌نما از آنچه که در کودکی از والدین‌مان دیده‌ایم و شیوه‌ای که آن‌ها در تربیت ما به کار برده‌اند، هستیم.

کارل گوستاو یونگ، روانشناس و فیلسوف مشهور سوئیسی در این باره می‌گوید: «کودکان با چیزی که بزرگسالان هستند تربیت می شوند، نه با حرف های آنها.»

برای تربیت نسلی بهتر تنها اکتفا به آنچه از نسل‌های گذشته می‌آموزیم، کافی نیست؛ همان‌طور که ما دقیقا شبیه به نسل قبل از خودمان نیستیم. برای این‌کار  به دانستن شیوه‌های جدید تربیتی و مبتنی بر روانشناسی کودک و نوجوان نیاز داریم. برخی از کتاب‌های ارائه شده در این دسته‌بندی تألیف متخصصان ایرانی و کاملا مطابق با فرهنگ ایرانی و اصلاح شده بر اساس روش‌های به‌روز علمی جهانی هستند و برخی دیگر که ترجمه آثار معتبر بین‌المللی هستند، ضمایمی که با فرهنگ کشورمان سازگار است، در کنار خود جای داده‌اند.

علاوه بر تربیت ابتدایی فرزند، گاهی نیاز به اصلاح شیوه‌های تربیتی گذشته و چگونگی رفتار با مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان داریم.

همچنین ممکن است خانواده در شرایط ویژه‌ای باشد و شرایط تربیتی خاصی را بطلبد. این مسائل تربیتی گاه می‌تواند در قالب داستان و یا رمان‌هایی روانشناسانه به شکل غیرمستقیم به کودک آموخته شود و یا با آموزش والدین شیوه‌ برخورد با کودکان را اصلاح کند. از بهترین کتاب‌های آموزش، تربیت و اصلاح تربیت فرزندان می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

کتاب های تربیتی کودکان و والدین

با به کاربردن روش‌های علمی و معتبر تربیتی می‌توان از بروز آسیب‌های اجتماعی و رفتاری در بزرگسالی کودکان امروز به سادگی جلوگیری کرد و با آموزش دادن چگونگی مراقبت از خود، آن‌ها را در برابر آسیب‌های احتمالی (همچون تعرض‌ها) بیمه کرد.

افزایش هوش، استعداد و توانایی کودکان

همواره یکی از مسائلی که برای والدین جذاب بوده، بالا بردن هوش و توانایی‌های مغزی و جسمی کودکان‌شان است.

حتما در اطرافیان خود کودکانی را دیده‌اید که هوش‌شان به طرز قابل توجهی از خانواده خود بیشتر است یا شاید عجیب به نظرتان برسد، اما با عمل ساده‌ای مثل ماساژ دادن آرام کمر نوزادان زیر شش ماه، هوش‌شان دو نمره افزایش پیدا خواهد کرد. (این نکته زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که بدانید در بزرگسالی افزایش هوش از آنچه که در کودکی شکل گرفته، حتی ذره‌ای افزوده نخواهد شد.)

برخی از بهترین کتاب‌های این زمینه را در جدول زیر معرفی می‌کنیم:

کتاب هایی برای افزایش هوش، استعداد و توانایی کودکان

برای ازدواجی موفق

اگر شناخت را مهم‌ترین عامل برای داشتن یک ازدواج موفق بدانیم، کتاب نقش مهمی را در به دست آمدن این عامل ایفا می‌کند. این عامل می‌تواند از طریق آزمون‌های خودشناسی و سنجش تفاهم طرفین و همچنین برشمردن مواردی که نیاز است در ازدواج موفق بررسی شود، تکمیل شود. مواردی که شاید از ذهن‌تان برای این انتخاب بزرگ دور مانده باشد و یا اهمیت آن را دست کم گرفته باشید.

اما تنها شروع و انتخاب درست برای تشکیل خانواده کافی نیست، برای داشتن خانواده‌ای خوشبخت نیاز است تا با خواندن کتاب‌های معتبر در این زمینه از نکات تأثیرگذار روانشناسی که می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند، غافل نمانید.

از تأثیرگذارترین این کتاب‌ها، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کتاب هایی برای ازدواج موفق

کتاب‌های صوتی به کمک شما می‌آیند

اگر به کتاب خواندن، به دانستن بیشتر و ساختن زندگی و خانواده‌ایی بهتر تمایل دارید، اما وقت مطالعه را ندارید؛ کتاب صوتی بهترین انتخاب برای شما است.

برخی از این لوح‌های فشرده تصویری (که قابلیت شنیده شدن صوتی هم دارند) و برخی صوتی هستند؛ برخی خوانش کتاب‌های معتبر صوتی و برخی سخنرانی متخصصانی همچون دکتر هلاکویی هستند.

خرید «کتاب‌های ضروری برای هر خانواده»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.