بهترین کتاب های زندگینامه

0

کتاب‌های زندگینامه :

کتاب‌های زندگینامه یا همان بیوگرافی  در‌واقع  شرح مفصل زندگی یک فرد می‌باشند که تجربه فرد را در  طول اتفاقات زندگی مانند تحصیلات، شغل، روابط‌ اجتماعی و مرگ به تصویر می‌کشند. زندگینامه، داستان زندگی یک فرد را بیان ‌می‌کند و روی جنبه‌های مختلف زندگی وی، تمرکز دارد  و حتی ممکن است شامل تحلیلی از شخصیت آن فرد باشد.

معمولاً کتاب‌های زندگینامه به صورت غیر-تخیلی نوشته می‌شوند، اما در برخی موارد از تخیل هم می‌توان برای به تصویر کشیدن زندگی یک فرد استفاده کرد.

بهترین کتاب های زندگینامه

از نظر نوشتار، دو نوع زندگی‌نامه وجود دارد که یکی زندگی‌نامه رسمی و دیگری زندگی‌نامه غیر رسمی است.

زندگینامه رسمی با  همکاری یا رضایت کامل صاحب زندگینامه ، یا اگر او فوت  کرده ‌باشد ، خانواده وی نوشته می‌شود و معمولاً شامل مصاحبه‌هایی با خود فرد ، خانواده ، همکاران و دوستان او می‌باشد.

از طرف دیگر  زندگی‌نامه غیر رسمی،  بدون رضایت صاحب زندگینامه یا اگر او فوت  کرده ‌باشد ، خانوادۀ وی نوشته می‌شود و  معمولاً نسبت به نوع رسمی آن واقعی‌تر است چون که می‌تواند شامل اطلاعات  محرمانه و حقایق تلخ باشد که در زندگی‌نامه رسمی مخفی مانده‌است. اما به هرحال چون دسترسی به افراد و منابع اصلی کمتر است ، ممکن است حاوینوشتار ناقص همراه با جزئیات کم تری باشد.

تاریخچه

در ابتدا، زندگینامه‌ها صرفا به عنوان بخشی از تاریخ با تمرکز روی وقایع تاریخی از  دید آن فرد ، محسوب می‌شدند. استقلال ژانر زندگینامه‌ها از ژانر تاریخ در قرن ۱۸میلادی روی داد و  در اوایل قرن بیستم میلادی به شکل امروزی درآمد.

اولین زندگینامه مدرن و اثری که تاثیر قابل توجهی روی تکامل ژانر زندگینامه گذاشت، کتاب زندگی ساموئل جانسون نوشته جیمز بوسول بود که در ۱۷۹۱ چاپ شد. ساموئول جانسون شاعر، نویسنده، منتقد و فرهنگ‌نویس برجسته انگلیسی قرن هجدهم میلادی است.  بوسول، زندگی جانسون را با‌ استفاده از تحقیق های جانبی نوشت. اثر بوسول از نظر تحقیقاتی منحصر به فرد بود ، به گونه‌ای که شامل مطالعات آرشیوی، شاهدان عینی و مصاحبه بود. شرح صادقانه ، بیان جذاب و استوار او از تمام جنبه‌های زندگی جانسون ، فرمولی است که تا‌به‌امروز پایه و اساس ادبیات زندگینامه‌ها محسوب می‌شود

در قرن نوزدهم،  به علت افزایش تحصیلات و ارزان شدن پرینت  ، نوشتن شرح زندگی‌نامه به‌دست خود فرد محبوب شد.  این نوع از زندگی‌نامه ها توسط نویسندگانی هم‌چون چارلز دیکنز (رمان‌نویس بریتانیایی)،  آنتونی ترولوپ(نویسنده مشهور بریتانیایی که زندگی‌نامه ای که از خود نوشت به سرعت جز پرفروش ترین کتاب های  لندن شد) و فیلسوفانی هم‌چون جان استوارت میل (فیلسوف بریتانیایی)  و جان هنری نیومن ( فیلسوف، الهیات دان و ادیب بریتانیایی) نوشته‌شد.

یک کتاب زندگی‌نامه می‌تواند حاوی چه چیز‌هایی باشد؟

کتاب زندگی‌نامه تقریبا می‌تواند شامل هر چیزی در مورد یک فرد باشد، می‌تواند کل زندگی او را در بر‌گیرد  یا فقط بیان‌کننده یک اتفاق مهم در زندگی او باشد. اینکه از چه اطلاعاتی برای نوشتن  استفاده شود، کاملا بستگی به نویسنده دارد.  اکثر کتاب‌های زندگینامه بدون توجه به طول کتاب و خوانندگان مورد هدف آن ، شامل حقایق ساده نظیر زمان و مکانی که آن فرد زندگی کرده‌است می‌شوند. اما برخی دیگر اطلاعات جزئی تری را بیان می‌کنند که بیشتر به شرایط و نویسنده بستگی دارد.

باید طول کتاب‌زندگینامه را در نظر گرفت و  با‌توجه به آن می‌توان تعیین کرد که چقدر اطلاعات باید در متن گنجانده شود. یک پاراگراف ساده می‌تواند شامل حقایق ساده‌ای نظیر : تاریخ و مکان تولد (و مرگ) ، تحصیلات، تجارب کاری، دستاورد‌های بزرگ) باشد. هرچقدر طول کتاب زندگی‌نامه بزرگ‌تر شود، اطلاعاتی که در آن گنجانده می‌شود، پیچیده تر خواهد شد و بیشتر وارد جزئیات زندگی فرد می‌شود.

چندین مولفه اساسی که می‌توان در زندگینامه‌های طولانی‌تر گنجاند، عبارتند از :

  • تولد و کودکی ( فراهم کردن جزئیاتی در مورد زمان و مکانی که آن فرد کودکی خود را سپری کرده است) ، به عنوان مثال اگر در مورد یک فعال حقوق بشر در دهه ۱۹۶۰ نوشته می‌شود، خوانندگان از اینکه آن فرد در چه شرایطی بزرگ شده است، سود می‌برند.
  • زندگی بالغانه : بیشتر نوشتار زندگینامه می‌تواند شامل زندگی بالغانه فرد وقتی که اتفاقات مهم رخ دادند، باشد. می‌توانید زندگی بالغانه فرد را از طریق یک اتفاق کلیدی در زندگی او مانند شروع یک رابطه عشقی یا یک تغییر زندگی دراماتیک ، یا یک تغییر بزرگ در زندگی ، معرفی کرد.
  • اگر فرد مورد نظر درگذشته باشد، می‌توان از اتفاقاتی که قبل از مرگ او رخ دادند، نوشت، یا مثلا اینکه چه میراثی از خود باقی گذاشته‌اند.

بهترین کتاب‌های زندگینامه

در جدول زیر می‌توانید مجموعه‌ای از بهترین کتاب‌های زندگینامه را مشاهده کنید و با مراجعه به گاج مارکت در دسته‌بندی زندگینامه کتاب‌های زندگینامه را خریداری کنید.

[table id=2 /]

خرید بهترین کتاب‌های زندگینامه از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.