از هیتلر چه می‌دانید؟ کتاب دست‌نوشته او همه چیز را خواهد گفت

0

هیتلر، ناشناس قرن ما!

همه ما نام هیتلر را شنیده‌ایم؛ همان رهبر دیکتاتور نازی‌ها که در جریان جنگ جهانی دوم جان هزاران انسان فدای قدرت طلبی‌اش شد.

مستنداتی که از جنگ جهانی دوم و فعالیت نازی‌ها به رهبری او باقی مانده است گاهی به صورت فیلم‌ها و کتاب‌هایی درآمدند که محال است با دیدن و خواندن‌شان، دل‌مان از این همه بی‌رحمی به درد نیاید و از خودمان نپرسیم که چطور می‌شود انسان باشی‌ و این قدر سنگدل! اصلا مگر قلب انسان تحمل این همه قساوت را دارد؟!

بارها و بارها پیش آمده است که از او به عنوان نماد شرارت یاد کردیم و آرزو داشتیم دیگر کودکی هـمچون او زاده نشود، اما به راستی چند نفر از ما او را می‌شناسیم؟ کدام‌یک از ما اطلاعاتی درباره کودکی، جوانی، عقاید، علایق، چه‌طور به قدرت رسیدن و اینکه چرا با وجود بی‌رحمی در میان بسیاری از آلمان‌ها محبوب بوده است و نازی‌ها دنباله‌رو او بوده‌اند، می‌دانیم؟ شاید در جایی‌ شنیده باشیم که او عاشق هنر بوده و بارها تلاش ناموفقی برای ورود به دانشکده هنر داشته است، اما چند نفر از ما به دنبال پاسخ این سوال بودیم که چطور کسی که آن‌قدر جذب هنر و زیبایی بوده، تبدیل به فردی همچون هیتلر می‌شود؟

۱۳ حقیقتی که باید درباره زندگی آدولف هیتلر بدانید!

توهم شناختی که ناشی از معروفیت گسترده یک فرد یا یک چیز است، باعث می‌شود تا ما هیچ‌گاه نیازی به شناخت این‌گونه مسائل پیدا نکنیم. ممکن است برایمان پیش آمده باشد که فیلم معروفی را نبینیم اما در مورد آن نظر بدهیم، از دیالوگ‌ها و جملات تأثیرگذارش حرف می‌زنیم و حتی گاهی با موسیقی آن خاطره داریم، اما همین توهم شناخت فیلم سبب می‌شود تا یک بار آن فیلم را به درستی ببینیم.

نبرد من؛ کتاب دست نوشته هیتلر

«نبرد من» کتابی است که می‌تواند مسیر اندیشه‌های هیتلر را به ما نشان دهد و شناخت ما را از او واقعی‌تر سازد.

بخش اول این کتاب در سال ١٩٢۴ توسط هیتلر (که دوران حبس خود را به اتهام خیانت به کشور در قلعه بلندربرگ سپری می‌کرد) نوشته شد، زمانی که ناپلئون امپراطوری پرقدمت و عظمت آلمان را تکه‌پاره کرده بود و آلمان زمان خفت‌باری را می‌گذراند. بخش دوم این کتاب هم پس از آزادی پیش از موعد او از زندان یعنی در بهار سال ١٩٢۴ و پیش از به قدرت رسیدن او به نگارش درآمد که اگرچه در ابتدا موفق نبود، اما پس از مدتی با قدرت گرفتن ناسیونال سوسیالیست‌ها در آلمان، فروش و توزیع این کتاب نیز اوج گرفت. از میانه‌های دهه ۱۹۳۰ کتاب نبرد من به خرج دولت به زوج‌های تازه ازدواج کرده هدیه داده می‌شد، تدریس آن در مدرسه‌ها اجباری و خرید و فروش دست دوم این کتاب ممنوع شد؛ به این ترتیب تا پایان جنگ جهانی دوم از این کتاب نزدیک به دوازده میلیون نسخه منتشر و پس از انجیل پرفروش‌ترین کتاب آلمان وقت شد. از نبرد من به‌عنوان کتاب مقدس نازی‌ها هم نام برده می‌شود.

“در خانه پدری”، “حزب کارگر آلمان”، “مونیخ”، “حق دفاع از خود”، “تبلیغات در جنگ” و … نام برخی از فصول کتاب دو جلدی نبرد من بوده و همانطور که مشخص است در آنها از همه‌چیز از (تئاتر، آموزش، روش‌‌های موثر تبلیغات، اقتصاد، اتحادیه‌‌های تجاری، مهارت خواندن، تاریخ، ادبیات و ازدواج که در برخی از قسمت‌های کتاب دیده می‌شود) سخن گفته شده و این کتاب را به اثری منحصر به فرد تبدیل کرده است.

هنریک ویلم وان لون که یکی از سرسخت‌ترین منتقدان این اثر است، این‌گونه نظرش را بیان می‌‎کند:

«یکی از فوق‌‌العاده‌‌ترین اسناد تاریخی تمام ادوار تاریخ است.»

نرمال کازینز درباره این اثر می‌گوید:

«یکی از مؤثرترین کتاب‌‌های قرن بیستم است؛ زیرا برای هر کلمه‌ «نبرد من» ۱۲۵ جان و برای هر صفحه ۴،۷۰۰ جان و برای هر فصل بیش از ۱،۲۰۰،۰۰۰ جان تلف شده‌ است.»

هیتلر آن‌چنان تصویر جالب و جذابی از خود و اندیشه‌هایش در کتاب به نمایش گذاشته که خواه ناخواه خواننده را جذب می‌کند. او معتقد بوده که نباید در نوشته‌هایش از مشکلات رنج‌ها و فقری که از سر گذرانده سخن بگوید؛ چرا که این موضوعات تصویر یک فرد انقلابی را مخدوش می‌کند و او را سست و ضعیف نشان می‌دهد.

پس از خودکشی هیتلر به همراه همسرش در سال ١٩۴۵ تمام دارایی‌هاب او از جمله حقوق معنوی این کتاب در اختیار ایالت باواریا قرار گرفت و چاپ و نشر آن در آلمان به مدت ٧٠ سال ممنوع شد تا سرانجام در سال ٢٠١۶ پس از گذشت این همه سال از ممنوعیت دوباره در کتاب‌فروشی‌ها در دسترس عموم قرار گرفت.

در پایان باید گفت که اگرچه هیتلر و حزب نازی از میان رفت و اگرچه از فجایع دردناکی که توسط آن‌ها به وقوع پیوسته، مدت‌ها می‌گذرد اما نژادپرستی و قدرت طلبی هم‌چنان در جهان در گردش است و نبرد او در جایی و در فکری دیگر ادامه دارد.

سایت گودریدز درباره این کتاب گفته است: «نگاهی به ذهن مردی که صلح جهانی را در هم شکست.»

بخشی از کتاب

«آن که زندگی می کند باید بجنگد. کسی که نمی خواهد در این جهان بجنگد، یعنی در جهانی که مبارزه ی مدام، قانون زندگی است، حق زیستن ندارد.»

خرید کتاب «نبرد من» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.