۵ کتابی که باید در محرم بخوانید

0

اگرچه بیش از ۱۵ قرن از حوادث صحرای کربلا می‌گذرد، اما همچنان هر ساله میلیون‌ها نفر از جای جای دنیا برای حسین (ع) و شهیدان آن واقعه عزاداری می‌کنند.

به راستی که راز جاودانه شدن این وقایع در چه بوده است؟ چه چیزی موجب شده که پس از ۱۵۰۰ سال خاک این غم سرد نشود؟

بهتر است پاسخ این سوالات را نه در میان سخنرانی‌ها و صفحات اینترنت، بلکه در کتاب‌های مستند بخوانید.

به همین دلیل و در آستانه ایام سوگواری محرم، به معرفی ۵ کتاب مناسب این موضوع پرداختیم تا از این رویداد بزرگ مسلمانان بیشتر بدانید.

نامیرا

نامیرا، اثری درباره زندگی دختر و پسر جوانی از اهالی کوفه است که در متن وقایع عاشورا قرار می‌گیرند و در تقلا برای یافتن حقیقت و گذر از بین دوراهی پیروی از امام حسین یا پیروی از یزید هستند.

داستان این کتاب که شخصیت محور است، در سال ۶۱ هجری (سال واقعه عاشورا) اتفاق می‌افتد. کتاب با روایت از اوضاع کوفه آغاز می‌شود و نوع نگارش این کتاب در تمام طول داستان در اوج قرار می‌گیرد.

کتاب نامیرا که نامش به جمله «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» اشاره دارد، در سراسر داستان شما را در موقعیت انتخاب قرار می‌دهد؛ مدام این سوال در ذهن شما وجود خواهد داشت که اگر شما در این موقعیت قرار داشتید، چه می‌کردید؟

این کتاب نثر روانی دارد و آمیخته به مطالب تاریخی و علمی است.

این اثر به قلم صادق کرمیار نوشته شده و توسط نشر نیستان به چاپ رسیده و تاکنون بیش از بیست و چهار بار تجدید چاپ شده است.

بخشی از کتاب
“به خدا سوگند! اینان جز حمایت و زبونی از مردم چیزی نمی‌خواهند. من در عجبم از سکوت مردانی که به دانش و نیکی و شرف مشهورند، از نامورانی که مردم به آن‌ها امید بسته‌اند، اما آنان در برابر ستم سکوت می‌کنند. آن‌ها بهشت خداوند را آرزو می‌کنند، در حالی که نه مالی در راه خدا داده‌اند و نه جان خویش را به خطر انداخته‌اند و تنها به آبروی خویش نزد امیر و خلیفه می‌اندیشند. در عجبم از دلیران و سردارانی که اگر گمان کنند حقی از خودشان ضایع شده، زمین و زمان را به آتش می‌کشند، اما در مقابل حقی که از این مردن ناتوان و رنجور پایمال می‌شود، چشم خود را می‌بندند و سازش و سکوت خود را تدبیر و تعقل می‌نامند. به خدا سوگند! مصیبت اینان از همه مردم بیشتر است.”

5 کتابی که باید در محرم بخوانید
۵ کتابی که باید در محرم بخوانید Ashura

فراموشان

این کتاب اثر داوود غفارزادگان است و در حوزه ادبیات عاشورایی برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است.

کتاب فراموشان مجموعه‌ای از شش داستان است که اگرچه به یکدیگر متصل نیستند و هر کدام راوی جداگانه‌ای دارند، اما زمانی که این داستان‌ها کنار هم چیده می‌شوند، کلیت واقعه کربلا را ترسیم می‌کنند.

از نکات جالب این کتاب پرداختن به زاویه دید و شرح واقعه از زبان راویانی است که کمتر به آن‌ها توجه شده است. از جمله این افراد می‌توانیم به تامه والی مدینه، همسر زهیر بن قین و یکی از سربازان حر بن زید ریاحی اشاره کنیم.

نثر این کتاب روان و آسان فهم است و خصوصا برای نوجوانان که از جزئیات این رویداد باخبر نبود‌ه‌اند، منبع بسیار خوبی به حساب می‌آید.

سقای آداب و ادب

این کتاب اگرچه بر اساس وقایع مستند نوشته شده است، اما بیش از آنکه بر اساس آنچه در تاریخ آمده، نوشته شده باشد، دربردارنده برداشت‌های نویسنده از رشادت‌های حضرت ابوالفضل در صحرای کربلا به شمار می‌رود.

کتاب حاضر توسط سیدمهدی شجاعی در ۲۶۴ صفحه گردآوری شده، در انتشارات نیستان به چاپ رسیده و تاکنون بیش از چهارده بار تجدید چاپ شده است.

بخشی از کتاب
“زمانی که ایشان دست به آب فرات می‌برد تا کمی عطشش را بکاهد، اما به یاد پدر می افتد… به یاد خاطرات نوجوانی و رشادت‌ها و دلاوری‌هایش در رکاب حضرت علی (ع) و به یاد آن لحظات واپسین حیات ایشان که خطاب به حضرت ابوالفضائل فرمودند: “عباس من! به زودی سبب روشنی چشم من در قیامت خواهی شد. در عاشورا وقتی وارد شریعه شدی، مبادا که آب بنوشی و برادرت حسین، تشنه باشد.”

شماس شامی

نام این کتاب (شماس) که کلمه‌ای ناآشنا به نظر می‌رسد، برگرفته از کلمه‌ای سریانی به معنی خادم است. این کتاب رمان،  ماجرای محققی سوری است که به طور اتفاقی کتابی قدیمی در شهر حلب به دستش می‌افتد. متن اصلی این کتاب قدیمی به زبان لاتین و به دست شخصی به نام یولیوس نوشته شده است. در این متن به گزارش مفصلی درباره وقایع کربلا پرداخته شده است.

این داستان معماگونه که از زبان شماس روایت می‌شود، سعی دارد تا حلقه اتصالی میان حوادثی که در این میان می‌افتد و در کتابی که به دستش رسیده، پیدا کند.

این کتاب توسط مجید قیصری نوشته شده و توسط انتشارات افق به چاپ رسیده است.

نویسنده این کتاب هنگام معرفی این اثر خود گفته بود: “من می خواهم بگویم ثمره این جنگ چیست؟ یک عده اسیر که همه زن هستند؟ خیلی بی معناست. یعنی هر آزاده‌ای، هر انسانی در هر شرایطی با خود می‌گوید این وحشی‌گری است. داستان اگر اجازه ندارد تاریخ را تحریف کند، اما این توان و ظرفیت را دارد که تاریخ را از زاویه‌ای نو روایت کند. گویی دوباره آن را می‌آفریند.”

پدر، عشق، پسر

این کتاب اثری دیگر از سید مهدی شجاعی است و در آن به زندگی حضرت علی‌اکبر می‌پردازد. روای در این کتاب اسب ایشان است و مخاطب آن در داستان، لیلی بنت ابی‌مرّه مادر گرامی حضرت علی‌اکبر (ع) است.

سید مهدی شجاعی نام هر بخش از این کتاب را مجلس  گذاشته است و طی ۱۰ مجلس با زبانی روان و ساده اما دلنشین از زندگی حضرت علبی اکبر (ع) نوشته است و در مجالس پایانی به شهادت ایشان مربوط می‌شود و رنگ عاشورایی دارد.

این کتاب مبتی بر استنادهای تاریخی نوشته شده و در متن کتاب و به کمک تخیل و مهارت نویسنده پرورانده شده است.

بخشی از کتاب
“عجیب بود رابطه میان این پدر و پسر. من گمان نمی‌کنم در تمام عالم، میان یک پدر و پسر، این همه تعلق، این همه عشق، این همه انس و این همه ارادت حاکم باشد. من همیشه مبهوت این رابطه‌ام. گاهی احساس می‌کردم که رابطه‌ی حسین با علی‌اکبر فقط رابطه‌ی یک پدر و پسر نیست؛ رابطه‌ی یک باغبان با زیباترین گل آفرینش است، رابطه‌ی عاشق و معشوق است، رابطه‌ی دو انیس و همدل جدایی‌ناپذیر است. احساس می‌کردم رابطه‌ی علی‌اکبر با حسین، فقط رابطه‌ی یک پسر با پدر نیست؛ رابطه‌ی مأموم و امام است، رابطه‌ی مردید و مراد است، رابطه‌ی عاشق و معشوق است، رابطه‌ی محبّ و محبوب است و اگر کفر نبود می‌گفتم رابطه‌ی عابد و معبود است.”

کتاب‌هایی که باید در محرم بخوانید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.