پرتیراژترین کتاب های سال ۹۷

0

نزدیک به شش ماه از سال۹۷ گذشته است تصمیم داریم به تفکیک به معرفی لیست کتاب‌هایی که بیشترین تعداد چاپ را در شش ماه اول سال داشته‌اند بپردازیم. پیش از هر چیز بهتر است بگوییم که تعداد چاپ یک کتاب نمی‌تواند استنادی بر ارزش ادبی و مطالعاتی آن باشد، اما اینکه برای بسیاری از ما تعداد شمارگان یک کتاب معیاری برای خرید آن کتاب است را هم نمی‌توان کتمان کرد.

پرتیراژترین کتاب های سال ۹۷

کتاب‌های ترجمه

بیشترین تعداد چاپ به بخش ترجمه اختصاص دارد. در صدر لیست کتاب‌های پرشمارگان داستانی ترجمه، نام کتاب ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک نویسنده ترکی به چشم می‌خورد. این کتاب با  دو ترجمه متفاوت و از سوی دو ناشر حضور دارد. در این میان بیشترین سهم متعلق به نشر چشمه است.

[table id=6 /]

کتاب‌های تألیفی

در بین کتاب‌های پرشمارگان فقط ۴ کتاب تالیفی حضور دارند که یکی از آنها داستانی درباره امام زمان (عج) است و بیشترین تعداد آن توسط مساجد و کتابخانه‌ها خریداری شده است.

[table id=7 /]

کتاب‌های شعر

متاسفانه با رکود کتاب‌های شعر که در این سال‌های اخیر شاهد آن بودیم، کمترین تعداد چاپ به حوزه کتاب‌های شعر تعلق دارد و تمامی کتاب‌های موجود در لیست هم به انتشارات مروارید اختصاص دارد.

[table id=8 /]

کتاب‌های مستندنگاری، یادداشت‌ها و مقالات

جالب است بدانید در صدر جدول کلی کتاب‌های پرشمارگان، کتاب خاطرات سفیر صدر نشین است و علاوه بر این در رتبه‌ی نخست بخش مستندنگاری، یادداشت‌ها و مقالات نیز قرار دارد. این کتاب در مدت پنج ماه ۲۲ بار چاپ مجدد داشته است.

[table id=9 /]

در جمع‌بندی پایانی باید بگوییم کتاب‌های ترجمه از اوضاع بهتری نسبت به سایر کتاب‌های بازار برخوردارند و میزان قابل توجهی از بازار نشر را به خود اختصاص داده‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.