بهترین کتاب‌های روانشناسی مثبت

0

روانشناسی چیست؟

روانشناسی یعنی اینکه شما خود و روحیات‌تان را بشناسید و به درک عمیقی از آن برسید. به عبارت دیگر روانشناسی یعنی رفتارشناسی در ابعاد گوناگون. در این علم باید مفاهیم زبان بدن و چگونگی بهبود مهارت‌های ارتباطی، مهارت اعتماد به نفس و مهارت‌های ابراز وجود را یاد بگیرید.

بهترین کتاب های روانشناسی مثبت

شاخه‌های روانشناسی

روانشناسی دارای دامنه‌ بسیار گسترده‌ای است که شاخه‌های گوناگون روانشناسی عمومی، روانشناسی بالینی، روانشناسی راهنمایی و مشاوره، روانشناسی رشد، روانشناسی تربیتی، روانشناسی آزمایشگاهی (روانشناسی تجربی)، فرا روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی سیاسی، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی مثبت‌نگر، روانشناسی جنایی، روانشناسی مرضی و روانشناسی رشد و کودک را در برمی‌گیرد و در هرکدام به‌صورت تخصصی به بررسی حوزه‌ مربوطه می‌پردازد.

روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت  شاخه‌ای از روانشناسی است که به‌طور کلی به بررسی توانمندی‌ها و علایق افراد می‌پردازد. مارتین سلیگمن، پدر علم روانشناسی مثبت‌گرا و استاد دانشگاه پنسیلوانیا و رئیس انجمن روانشناسی آمریکا درباره این شاخه از روانشناسی می‌گوید: “به جای آنکه دائما به بیماران و بیماری‌هایشان بپردازیم، بیاییم به افرادی که به دنبال شادی، موفقیت، رشد و رضایت بیشتر از زندگی هستند، توجه کنیم. به این صورت که آنها را قادر به تغییر شیوه فکر کردن کنیم و با متمرکز کردن آنها روی نقاط قوت‌شان و توسعه برخی ویژگی‌های شخصیتی آنها (نظیر مقاومت، امید، خوش‌بینی، انعطاف‌پذیری)، شادی، سلامت روحی، یافتن معنای زندگی، رشد و شکوفایی روانشناختی و به طور کلی بهبود کیفیت زندگی و افزایش رضایت‌مندی از زندگی را به آنها هدیه کنیم.”

بهترین کتاب های روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت‌‌گرا با مفاهیم مثبت‌اندیشی، تفکر مثبت و قانون جذب کاملا مجزا و متفاوت است و اساس آن بر پایه حقایق علمی است.

از اثرات مفید روانشناسی که در شاخه روانشناسی مثبت وجود دارد، این است که  می‌توان توانمندی‌های خود را شناسایی، ذهن و افکار خود را مدیریت و احساسات دشوار را از خود دور کرد. همچنین می‌توان به حس مثبت و خوشبختی دست یافت و بر بسیاری از ناراحتی‌های روانی غلبه کرد.

از آنجایی که عده‌ زیادی از مردم علاقه‌مند به این شاخه از علم روانشناسی شده‌اند و به دنبال کسب اطلاعات درباره روانشناسی مثبت‌گرا هستند، درحال حاضر کتاب‌های روانشناسی مثبت بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در ادامه چند نمونه از بهترین کتاب‌های روانشناسی مثبت را آورده‌ایم تا آنها را در سایت گاج مارکت در دسته‌بندی کتاب‌های علوم انسانی تهیه کنید.

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید» به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نسخه‌ها در حوزه روانشناسی مثبت شناخته شده است. ناپلئون هیل در این کتاب از رازهای دست‌یابی به موفقیت و هدف می‌گوید.

وقتی ناپلئون هیل کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید را به پایان رساند، حتی خود او که پدر «مثبت‌اندیشی» بود، نمی‌توانست پیش‌بینی کند که این کتاب کوچک چقدر تأثیرگذار خواهد شد. از آن به بعد به لطف او، مردم در سمینارهای احیای فکر در سراسر دنیا قادرند هدفمندانه روی زغال افروخته راه بروند، تیر را روی گردن‌شان بشکنند، یا با ضربه کاراته الوار را خرد کنند. به لطف او متوجه شده‌اند کیفیت زندگی‌شان به موقعیت و شانس بستگی ندارد، بلکه به افکاری بستگی دارد که مرتبا در سر می‌پرورانند و هم‌اکنون نیز عده‌ای به دنبال پاسخ‌های دیگر برای گیج‌کننده‎ترین سوالات زندگی هستند. اولین نسخه کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثری کلاسیک است که در آن مراحل سیزده‌گانه دستیابی به ثروت شرح داده شده است. رویای زندگی شما هرچه باشد، توصیه‌های هیل در مورد آن مفید واقع خواهد شد. 

بهترین کتاب های روانشناسی مثبت

خرید کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از گاج مارکت

کتاب اثر مرکب

«اثر مرکب» کتابی است درباره روانشناسی که به قلم دارن هاردی به رشته تحریر درآمده است. مضمون و هدف‌گذاری این کتاب به گونه‌ای است که مدیر، کارمند، مرد، زن، پیر، جوان و هر مخاطبی در هر قشر و سن و شغل و حرفه‌ای می‌تواند به فراخور نیازش از آن بهرمند شود و برای موفقیت و تداوم به آن نیازمند باشد. تا آنجا که نویسنده در مقدمه کتاب ادعایی بزرگ می‌کند و می‌گوید: «مهم نیست چه چیزی یاد می‌گیرید یا از چه استراتژی و تاکتیکی استفاده می‌کنید، مهم این است که موفقیت در نتیجه “اثر مرکب” به دست می آید.»

بیایید با هم صادق باشیم! شما هرگز با یک هفته تمرین مثبت‌اندیشی و تلاشی که عدم اشتیاق آن را در اعماق وجودتان حس می‌کنید، به موفقیت دست نخواهید یافت. بیایید صادق‌تر باشیم! درآمدهای میلیونی تنها با داشتن اینترنت پرسرعت امکان‌پذیر نیست. شما هرگز نمی‌توانید با نشستن روی مبل و تکرار عادت‌های قبل و جویدن قرص چربی‌سوز در طی یک ماه وزن کم کنید. هیچ‌کدام از چیزهایی که شما به دنبال آنها هستید به صورت یک بسته در فروشگاه‌ها عرضه نمی‌شود. بیایید برای یک لحظه از تمام فضای اطراف خود جدا شوید و بدون جنگ به این سوال جواب دهید: در کجای مسیر اهداف و زندگی‌تان ایستاده‌اید؟

بهترین کتاب های روانشناسی مثبت

خرید کتاب اثر مرکب از گاج مارکت

کتاب تئوری انتخاب

 «تئوری انتخاب» عنوان کتاب ویلیام گلاسر نظریه‌پرداز واقعیت‌درمانی است. نویسنده در این کتاب تلاش کرده با ارائه‌ راهکارهایی کاربردی، به مخاطب کمک کند تا بهترین سبک را برای زندگی انتخاب کرده و کیفیت زندگی و روابط را به سطحی قابل‌ قبول وارد کند.

تئوری انتخاب می‌گوید: “به دلایل بسیار روشن، هر کاری که انجام می‌دهیم انتخاب خودمان است که شامل احساس بدبختی‌مان نیز می‌شود. دیگران نه می‌توانند بدبخت‌مان کنند و نه خوشبخت. تمام آنچه می‌توانیم به آنان بدهیم یا از آن‌ها بگیریم، اطلاعات است؛ اما اطلاعات به‌خودی‌خود موجب ایجاد احساس در ما نمی‌شود. این اطلاعات وارد مغز ما می‌شود؛ سپس آن را تحلیل می‌کنیم و پس از آن تصمیم به عمل می‌گیریم. در این کتاب به‌تفصیل می‌خوانیم که ما تمام اعمال و افکارمان و بسیاری از احساسات و حتی وضعیت فیزیولوژی خود را غیرمستقیم انتخاب می‌کنیم. شاید خیلی خوشایند نباشد بدانید بسیاری از آن چیزهایی که هنگام درد یا بیماری در بدن شما می‌گذرد، نتیجه غیرمستقیم اعمال یا افکاری است که انتخاب می‌کنید و یا در زندگی روزمره خود از قبل انتخاب کرده‌اید؛ همچنین روشن خواهم ساخت که چگونه و چرا ما این انتخاب‌های رنج‌آور و حتی جنون‌آمیز را داریم و چگونه می‌توانیم بهتر عمل کنیم.”

بهترین کتاب های روانشناسی مثبت

خرید کتاب تئوری انتخاب از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.