فرزندمان چگونه در مدرسه دوست پیدا کند؟

0

داشتن دوست، هم‌صحبت شدن و بازی کردن با او می‌تواند در کاهش اضطراب و افسردگی تأثیر فراوانی داشته باشد. آموختن مهارت‌های دوست‌یابی در زندگی آینده ما نقش مهمی ایفا می‌کند. پیدا نکردن دوست و گوشه‌گیری، ناشی از فقدان مهارت‌های ارتباطی و اعتماد به نفس پایین کودک است. کودکان با دوست‌یابی قادر به انجام فعالیت‌های مشترک با هم سن‌و‌سالان می‌شوند؛ سپس یاد می‌گیرند که از کارهای یکدیگر تقلید کنند و وارد فرایند مقایسه شوند.

کودکان در سال‌های اولیه زندگی‌شان اسباب‌بازی و ابزاری را که متعلق به آن‌هاست را بسیار دوست دارند و حتی گاهی داشتن بازی با وسیله شان را به بازی با انسان‌ها، ترجیح می‌دهند؛ اما به مرور و زمانی‌ که کم‌کم در فرآیند اجتماعی شدن قرار می‌گیرند، ارزش وسایل و ابزار درنظرشان ارزش کمتری نسبت به روابط اجتماعی پیدا می‌کند و از بازی با دوستان خود بیشتر خوشحال می‌شوند.

در این دوران ترجیحات جنسیتی ظاهر می‌شود. پسرها بیشتر تمایل به گروه‌های بزرگتر دوستی دارند که بر روی حمایت، رقابت و بازی‌های خشن متمرکز می‌شود و دختران گروه‌های کوچک را تشکیل می‌دهند و علاقه به صحبت و همکاری دارند.

کودکان در این دوران به دنبال پیدا کردن معیارهای صحیح برای پیدا کردن دوست هستند؛ پس اگر قصد دارید معیار های انتخاب یک دوست خوب را به فرزند خود بیاموزید، بهترین زمان برای اینکار دوران دبستان (و خصوصا سال‌های ابتدایی دبستان) است.

اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید.

بهترین مواردی که می‌توانید به کودک خود بیاموزید:

به کودکان خود بیاموزید که چه افرادی برای دوستی مناسب هستند. در دوست‌یابی باید به دنبال افرادی با علایق و اعتقادات مشترک، ساختارهای خانوادگی یکسان، سلامت نفس، ادب و شخصیت درست و علاقمند به تحصیل و درس باشند.

دوستان فرزند خود را گاهی به منزل دعوت کنید تا خانواده‌ها هم با آنها آشنا شوند.

به فرزند خود بیاموزید که شخصیت آن‌ها با شخصیت دوستان‌شان سنجیده می‌شود؛ پس اگر مراقب دوست‌یابی خود نباشند، ممکن است همه آن‌‎ها را به چشم بد ببینند.

با آدم‌ها تعامل داشته باشند. برای شروع ابتدا سر صحبت را باز کنند و بعد با آنها گرم بگیرند. بی‌تردید بهترین روش دوست‌یابی گرم گرفتن با دیگران است.

جوری با آدم‌ها رفتار کنند که انگار از قبل با هم دوست بوده‌اند. از صحبت‌کردن یا تعامل با آدم‌ها لذت ببرند، به آنها علاقمند شوند و واقعا به آنچه می‌گویند، گوش دهند. به آدم‌ها سلام کنند، پیش از آنکه منتظر شوند بقیه به آنها سلام کنند.

فرزندمان چگونه در مدرسه دوست پیدا کند؟
فرزندمان چگونه در مدرسه دوست پیدا کند؟

مراقب دوستی با آدم‌های اهل غیبت باشند! اگر در کسی که با او دیدار می‌کنند متوجه چنین خصلتی شدند- احتمالا او دوست ایده‌آلی برای‌شان نخواهد شد- مراقب باشند که چه چیزهایی را با او در میان می‌گذارند!

به کودکان خود بیاموزید که وقتی خودمان باشیم، نور منحصربه‌فرد خود را به زندگی دیگران خواهیم تاباند و این باعث می‌شود از اینکه خودشان باشند، با ما احساس راحتی کنند.

یک روش سریع برای یافتن دوستان جدید، دوست شدن با دوستان دوست‌شان است.

دوست پیدا کردن آسان است، نگه‌داشتن آن سخت است…

مواردی که در ادامه ذکر می‌شود، روش‌ها و مهارت‌های حفظ دوستی و برخورد صحیح است که می‌تواند در ثبات دوستی (در هر سنی) به ما کمک کند.

با یکدیگر خوش‌اخلاق و مهربان باشید، به یکدیگر احترام بگذارید، به یکدیگر علاقه و توجه نشان دهید، به هم کمک کنید، هنگام ناراحتی و شادی در کنار هم باشید، به فکر همدیگر باشید.

نکات خوب همدیگر را تحسین کنید، نکات منفی یکدیگر را برطرف کنید، برای هم وقت بگذارید.

به هم اعتماد کنید، رازدار و امانت‌دار یکدیگر باشید (مگر در مواقعی که رعایت رازداری باعث دردسر دوستتان شود).

همدیگر را به کارهای خوب تشویق کنید، همدیگر را از کارهای ناشایست، نادرست و غیراخلاقی دور کنید، به حرف‌های هم گوش کنید و یاد بگیرید که منطقی و عاقل باشید.

بدی‌های همدیگر را ببخشید، باعث رشد، پیشرفت و موفقیت یکدیگر شوید، هنگام ناراحتی و مشکل با هم صحبت کنید و از مشورت و راهنمایی‌های یکدیگر بهره ببرید.

 

با برداشتی از نوشته خانم آزاده عزیزی (کارشاسی ارشد روانشناسی بالینی)

خرید «کتاب های مورد نیاز خانواده» از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.