کتاب‌های مورد علاقه مارک زاکربرگ

0

مارک الیوت زاکربرگ موسس و بنیان‌گذار فیس‌بوک و از مدیر عاملان جوان و موفق جهان است که همچون سایر افراد موفق و تأثیرگذار جهان کتاب، یکی از سرگرمی‌های ثابت در زندگی او محسوب می‌شود و به گفته خودش مطالعه کتاب نقش زیادی در روند موفقیت او داشته است. زاکربرگ در هفته حداقل  مطالعه دو کتاب را تمام می‌کند و کتاب‌هایی را که می‌خواند، برای دیگران معرفی کرده و از تجربه  مطالعه آن  برای همه می‌گوید.

کتاب‌های مورد علاقه مارک زاکربرگ

کتاب نظم جهان نوشته هنری کسینجر

کتاب نظم جهان درباره تاریخچه کشورها و ارتباط صلح‌آمیز آنها با هم است. بر خلاف امروز، در گذشته کشورها با هم مروت بیشتری داشتند. این کتاب به اقتصاد  مدرن جهانی  که اغلب باعث اختلاف میان ملت‌ها شده، می‌پردازد.

زاکربرگ درباره این کتاب می‌گوید: “اینکه جهان را به گونه‌ای  برای کودکان‌مان به جایی سرشار از صلح تبدیل کنیم، موضوع بسیار مهمی بوده و خواندن این کتاب در این روزها مفید است.”

کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند

این کتاب حاصل همکاری مشترک دارون عجم‌اوغلو و جیمز ای رابینسون است که به مضامین ثروت، قدرت و فقر در جوامع می‌پردازد. «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟» با نگارش درخشان و دلپذیر به پرسشی پاسخ می‌دهد که قرن‌ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر، سلامتی و بیماری، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می‌شوند؟

از نظر زاکربرگ بشر دوستی و پیشرفت اقتصادی مردم دنیا بهبود پیدا کرده است و او این کتاب را به دلیل آنکه درک بهتری از ریشه‌های فقر جهانی به او می‌دهد، پیشنهاد می‌کند.

کتاب های مورد علاقه مارک زاکربرگ

خرید کتاب «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» از گاج مارکت

 

کتاب ژنوم نوشته مت ریدلی

این دومین باری است که زاکربرگ کتابی از مت ریدلی معرفی می‌کند. ژنوم در سال ۱۹۹۰ منتشر شده است. به گفته زاکربرگ این کتاب به دنبال تعریف تاریخ بشریت از دیدگاه ژنتیک به جای جامعه‌شناسی است.

کتاب های مورد علاقه مارک زاکربرگ

کتاب فرشتگان برتر ما نوشته استیون پینکر

زاکربرگ اذعان می‌کند که این کتاب پر محتوای هشتصد صفحه‌ای روانشناسی دانشگاه  هاروارد، می‌تواند ترسناک به نظر برسد، اما فهمیدن مطالب کتاب بسیار آسان است. از نظر «پینکر» خشونت در سطح جامعه نسبت به قبل کاهش یافته است، بر خلاف اینکه اخبار ۲۴ ساعته رسانه‌های جمعی مملو از نشانه‌های خشونت بالا در سطح جامعه بوده، اما اخلاق در بشریت نسبت به گذشته تغییر یافته است. لازم به ذکر است که “بیل گیتس”، هیئت‌مدیره شرکت «مایکروسافت»  نیز این کتاب را در فهرست بهترین کتاب‌هایی که تا به حال خوانده، قرار داده است.

او می‌گوید اگر وقت خواندن این کتاب را ندارید با خواندن خلاصه کتاب هم در زمان خود صرفه‌جویی کنید و از مطالب جذاب آن لذت ببرید.

کتاب های مورد علاقه مارک زاکربرگ

کتاب خلاقیت نوشته ادکت میول

خلاقیت توسط یکی از بنیان‌گذاران غول‌های انیمیشن کامپیوتری؛ یعنی پیکسار نوشته شده است. ادکت میول در این کتاب می‌گوید: “کمپانی‌ها باید تلاش کنند و موانع موجود در سر راه خلاقیت طبیعی کارمندان خود را از بین ببرند.”

مارک زاکربرگ درباره این کتاب می‌گوید: “من عاشق خواندن درباره نحوه‌ تأسیس شدن شرکت‌های بزرگ و خلاقی مانند پیکسار هستم چون دید خلاق‌تری در زندگی به من می‌دهد.”

کتاب های مورد علاقه مارک زاکربرگ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.