جایزه ادبی گاردین و کتاب های برگزیده آن

0

اگر اهل کتاب‌ خواندن کتاب‌های پیشنهادی فهرست‌های گوناگون باشید،  حتما نام گاردین و لیست‌های منتشر شده مشهورش به گوشتان خورده است.

این روزنامه که سالهاست در زمینه کتاب عمومی نیز فعالیت‌های چشمگیری دارد هرازچندگاهی فهرست‌های پیشنهادی برای مطالعه انتشار می‌دهد. این روزنامه همچنین سالانه دو جایزه ادبی (یک جایزه برای ادبیات کودکان و دیگری جایزه کتاب اول و داستان‌های کوتاه) اهدا می‌کند.

جایزه کتاب اول گاردین

جایزه کتاب اول گاردین، همانطور که از نامش پیدا است کتاب اول نویسندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و پس از بررسی آثار نویسندگانی که کتاب اول خود را به زبان انگلیسی چاپ کرده باشند و یا از زبان‌های دیگر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند، تعلق می‌گیرد.

این جایزه برای نویسندگان تازه کار مهم‌ترین جایزه ادبی به شمار می‌آید و می‌تواند آینده کاری آن‌ها را با تغییرات مثبت فراوانی روبه‌رو سازد، با هدف معرفی استعداد های تازه در ادبیات در همه ژانرها از سال ۱۹۹۹پایه گذاری شده است و هر سال به نویسنده برگزیده اهدا می‌شود.

گفتنی است این جایزه جایگزین جایزه ادبی قبلی گاردین که جایزه کتاب‌های تخیلی گاردین نام داشت و از سال ۱۹۶۵ اهدا می‌شد، شده است؛ این جایزه در ابتدا تنها آثار نویسندگان بریتانیایی یا عضو کامن ولث (اتحادیه کشورهای مشترک-المنافع) و انتشار یافته در بریتانیا را بررسی می‌کرد.

جایزه ادبی کتاب اول گاردین جایزه ۱۰ هزار دلاری به همراه اطلاع رسانی و تبلیغ کتاب برگزیده در روزنامه گاردین را برای نویسنده برنده این جایزه در نظر گفته بود.

این جایزه نقش پررنگی به شناساندن نویسندگان تازه کار اما شاهکار نویس را در ادبیات جهانی ایفا می‌کرد؛ از جمله نویسندگانی که موفق به دریافت این جایزه شده‌اند می‌توانیم به هانا کنت، جی.جی.بالارد، کوین پاورز، ایوان مگوایر و استیو تولتز اشاره کرد.

«جزء از کل»؛ کتابی که از تک‌تک کلماتش لذت خواهید برد

نویسندگان مشهور دیگری همچون هاروکی موراکامی، جومپا لاهیری و … نیز در بخش داستان کوتاه برنده جایزه ادبی گاردین شده‌اند.

می‌توانید در جدول زیر با برخی از کتاب‌های برنده جایزه کتاب اول گاردین آشنا شوید:

نام کتابنویسیندهمترجم
کتاب امپراتوری خورشیدجی.جی.بالاردعلی اصغر بهرامی
کتاب آیین خاک سپاریهانا کنتفروزنده طبیب
کتاب آب‌ های شمالایان مگوایروحید پورجعفری

 

این جایزه ادبی که چشم مخاطب کتاب‌خوان و همینطور نویسندگان جدیدی را جلب خود کرده بود، از سال ۲۰۱۶ دیگر برگزار نشد و در واقع سال ۲۰۱۵ آخرین سال اهدای این جایزه به شمار می‌آید.

جایزه ادبی کتاب‌های کودکان (ادبیات کودک) گاردین

این بخش از جوایز ادبی گاردین که از سال ۱۹۶۵ بنیان گذاشته شده و از سال ۱۹۶۷ برگزار می‌شود و به بهترین داستان‌های تخیلی که برای کودکان نوشته شده باشد اهدا می‌شود.

این جایزه به نام جایزه تخیلی ادبیات کودک هم شناخته می‌شود و از مهم‌ترین جوایز ادبیات کودک به شمار می‌آید و مبلغ جایزه آن هزار و پانصد پوند است.

از برخی نویسندگان مشهوری که موفق به کسب این جایزه شده‌اند می‌توانیم : آن فاین، هانا کنت، سیبل پاندر، دیوید آلموند، ربکا استید، مارکوس سجویک، آلن گارنر، تد هیوز، فیلیپ پولمن، ژاکلین ویلسون و مارک هادون نام ببریم.

در جدول زیر برخی از کتاب‌های کودک برنده جایزه داستان گاردین را مشاهده خواهید کرد:

نام کتاب

نویسنده

مترجم

کتاب ده قرن عاشقی

مارکوس سجویکندا شادنظر

کتاب دروغگو و جاسوس

ربکا استید

مژگان کلهر

کتاب اسم من میناست و عاشق شبم

دیوید آلموند

مریم رفیعی

کتاب جادوگرهای بدجنس ظاهر می شوند

سیبل پاندر

مریم رحیمی
کتاب خانم دات فایرآن فاین

هدی لزگی

 

خرید کتاب‌های «ادبیات جهان» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.