محرمانه‌ ترین کتابخانه جهان

0

از سال ۲۰۱۴ در کشور نروژ پروژه‌ای تحت عنوان “کتابخانه آینده” توسط “کیتی پاترسون” هنرمند اسکاتلندی برجسته راه‌اندازی شده است.  در این پروژه ۱۰۰ کتاب چاپ نشده از نویسندگان معروف برای ۱۰۰ سال آینده به طور محرمانه در حال جمع‌آوری است. این کتابخانه محرمانه و مرموز به یکی از جذاب‌ترین بحث‌ها تبدیل شده است؛ چرا که در آن کتاب‌هایی وجود دارد که هیچ‌گاه در دست عموم مردم قرار نگرفته است و هیچ‌کس به‌جز نویسنده آن اثر از متن کتاب اطلاعی ندارد.

محرمانه‌ ترین کتابخانه جهان

محرمانه ترین کتابخانه جهان

قرار است از این پروژه محرمانه در  سال ۲۱۱۴  رونمایی شود و به‌منظور تأمین کاغذ این کتاب‌ها در صد سال آینده، از همان سال ۲۰۱۴ در اطراف شهر اسلو پایتخت نروژ، هزار اصله درخت کاج  کاشته شود.

محرمانه ترین کتابخانه جهان

پاترسون درباره این پروژه گفته است: “به نظرم برای برخی از نویسندگان این یک آزادی بی‌حدو مرز و باورنکردنی است. آنها می‌توانند هر چه دوست دارند، بنویسند. از داستان کوتاه تا رمان به هر زبان و با هر محتوایی، تنها درخواست ما این بوده که درباره موضوع خیال و زمان باشد. فکر می‌کنم شاید مهم این باشد که نوشته بازتاب‌دهنده بعضی چیزهای زمان حاضر باشد تا خوانندگان فردا وقتی کتاب را باز می کنند، بتوانند درک کنند که ما چگونه زندگی می‌کردیم.”

شاید بتوان گفت هر نویسنده و شاعری کتابی محرمانه دارد که نمی‌خواهد در حال حاضر و در زمان حیاتش منتشر شود. پروژه “کتابخانه آینده” دقیقا برای نگهداری این کتاب‌های محرمانه کلید خورده و البته اهداف بزرگ‌تری هم دارد و آن انتشار کتاب‌هایی در آینده برای نسل‌های بعدی در یک قرن دیگر است. نویسندگان در زمینه ادبیات و شعر  برای حفظ تخیل و تصور، آثار خود را در این کتابخانه محرمانه تا یک قرن بعد به امانت می‌گذارند.

محرمانه ترین کتابخانه جهان

از اولین نویسندگانی که در این پروژه آغاز به همکاری کرد، مارگارت اتوود، نویسنده سرشناس کانادایی بود که  برنده جایزه بوکر در سال ۲۰۰۰ شد. او درباره این پروژه گفته است:  “به اینکه قسمتی از این کار را به عهده دارم، افتخار می‌کنم. حداقل این پروژه اعتقاد دارد که بشریت تا صد سال دیگر نیز به حیات خود ادامه می‌دهد. «کتابخانه آینده» در طول دهه‌های متمادی توجه مردم را به خود جلب خواهد کرد، همچنان که درخت‌ها بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند، در اطراف آنها مردم به زندگی ادامه می‌دهند و تلاش می‌کنند حدس بزنند که نویسنده‌ها در جعبه‌های مهر و موم شده چه چیزی گذاشته‌اند.”

پس از او نویسندگان دیگری همچون دیوید میچل، الیف شافاک و سیون به این پروژه پیوسته‌اند. اخیرا هان کانگ نویسنده سرشناس کره‌ای هم به جمع این نویسندگان ملحق شده است.

محرمانه ترین کتابخانه جهان

برای اطلاعات بیشتر درباره این کتابخانه جذاب و محرمانه می‌توانید به وب‌سایت www.futurelibrary.no مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.