بهترین کتاب های نجوم

0

علم نجوم چیست

پیش از پیدایش عصر تکنولوژی، ستاره شناسی یکی از قدیمی ترین علوم به شمار می رود. منجمان با تحلیل وضعیت ستاره ها در شب و همچنین خورشید در روز در آسمان می توانستند زمان را تعیین نموده و بر اساس آن تقویم و فصول را تنظیم کنند. اما با ورود عصر تکنولوژی علم نجوم دگردیسی پیدا نمود و از شکل و شمایل سنتی خود به حالت مدرن امروزی درآمد.

بهترین کتاب های نجوم

نجوم یکی از جالب ترین و در عین حال کهن ترین علوم دنیاست که هر خواننده ای را در مورد خود جذب می کند. اطلاع داشتن از دنیای اطرافمان نه تنها معطوف به کره زمین می شود بلکه مرتبط با میلیاردها ستاره است که نشان دهنده قدرت خداوند و خالق هستی است.

اخترشناسی یا نجوم علمی است که به تغییرات، موقعیت و حرکات پدیده های آسمانی در کائنات می پردازد که شامل ستاره ها، سیارک ها، سیاره ها و …  هستند. علم نجوم را نمی توان به صورت یک علم ایزوله و خاص بررسی نمود چون با علوم فیزیک و شبیمی ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد.

برخی به اشتباه اخترشناسی را علمی نوین می پندارند اما تنها تفاوتی که این علم با گذشته نموده است استفاده از ابزارهای فوق مدرن و مکانیزه است وگرنه علم نجوم یکی از قدیمی ترین رشته های علمی در دنیاست که از قرن ها پیش توسط ستاره شناسان و منجمین مورد بررسی بوده است.

علم نجوم یا اخترشناسی همانند بسیاری از علوم دارای زیر رشته های مختلفی است که می توانیم آن را در دسته های زیر تقسیم بندی کنیم.

انواع علم نجوم

  • اختر شناسی ( نجوم ) خورشیدی
  • سیاره شناسی
  • ستاره شناسی
  • اخترشناسی ( نجوم ) کهکشانی
  • اخترشناسی ( نجوم ) فرا کهکشانی

هدف اصلی ما معرفی بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های حال حاضر در بازار کتاب ایران در مورد علم نجوم است. به دلیل گستردگی مباحثی که در علم نجوم وجود دارد تقسیم‌بندی کتاب‌ها می‌تواند خواننده را نسبت به علم نجوم و انتخاب موضوع مناسب برای مطالعه سردرگم کند به همین منظور ما کتب منتشر شده در زمینه نجوم و اخترشناسی را در دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی نموده‌ایم.

اولین کتاب نجوم در چه سالی نگاشته شد

اگر بخواهیم به‌طور کامل در مورد تاریخچه علم نجوم سخن بگوییم اولین انسان‌هایی که از علم نجوم آن هم بدون تلسکوپ و چشم غیرمسلح بدان می‌پرداختند، یونانیان باستان بودند. در سال ۱۵۰ میلادی یعنی در حدود ۹۰۰ سال پیش کلودیوس بطلیموس یک ریاضیدان و منجم یونانی برای اولین بار رساله‌ای را در مورد علم نجوم سنتی نوشت.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در رساله وی در مورد اجرام آسمانی مطرح می‌شود این است که وی توانست ۴۸ گروه ستاره‌ای را که صورت فلکی نامیده می‌شدند را فهرست کند که البته بیشتر این اسامی از نام‌های اساطیری یونان اخذ شده بود.

بهترین کتاب های نجوم

علت نگارش کتب نجوم چیست

اهمیتی که علم نجوم در زندگی انسان‌ها می‌تواند داشته باشد، یکی از علت‌های اصلی برای نگارش کتب نجوم است. بخشی از دنیایی که ما انسان‌ها در آن زندگی می‌کنیم تنها زمین نیست و مابقی کائنات شامل علم اخترشناسی می‌شود. در حقیقت دنیای اطراف ما آزمایشگاهی است که تمامی انسان‌ها فرصت آزمایش را از آن می‌توانند داشته باشند.

فراگیری علم نجوم و آشنایی با اصلاحات جذاب آن و طرفداران بسیاری که این علم در تمامی دنیا دارد یکی از مهم‌ترین علل نگارش کتاب‌های نجوم برای همگان است. کتاب‌های همچون نجوم به زبان ساده، مبانی علم نجوم و عناوین دیگر تأییدی بر روی این موضوع است که اطلاع از علم نجوم یک ضرورت برای هر فرد است.

برخی علم نجوم را برای مطالب دانشگاهی و آکادمیک نیاز دارند و برخی دیگر نیز به دلیل علاقه‌مندی به این علم جذاب می‌خواهند دامنه اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند که ما برای هر دو دسته کتب مناسبی را معرفی خواهیم نمود.

یادگیری اصطلاحاتی که در نجوم وجود دارد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در کتاب‌های نجوم چه برای نوجوانان و چه برای بزرگ‌سالان بدان پرداخته می‌شود. اصطلاحاتی همچون سیاه‌چاله‌ها، اخترفیزیک، ستاره‌شناسی، اجرام آسمانی، حیات فرازمینی، مکانیک سماوی، فیزیک مدرن، عکاسی نجوم و هزاران نوع کلمات تخصصی دیگر که برای دانستن از تعاریف آن‌ها باید از دایره المعارف های نجوم استفاده کنید.

 

[table id=12 /]

 

خرید «کتاب‌های نجوم» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.