هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

0

چندین سال پس از خلق شاهکار ارباب حلقه‌ها توسط پیتر جکسون، بار دیگر طرفداران این مجموعه داستان توانستند سالی متفاوت، هیجان‌انگیز و به یاد ماندنی را تجربه کنند. در سال ۲۰۱۲ یکی از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین رمان‌های انگلیس به نام «هابیت»، توسط پیتر جکسون کارگردان سه گانه تکرار نشدنی ارباب حلقه‌ها به نسخه سینمایی تبدیل و بر روی پرده سینما اکران شد. دنیای بی‌انتها و اسرارآمیز تالکین برای سالیان سال میلیون‌ها انسان علاقه‌مند را در سراسر جهان به سمت خود جلب کرد.این افراد چنان در دنیای خارق‌العاده تالکین غرق ‌می‌شدند که به تدریج از دنیای واقعی دور شده و صرفاً در دنیای فانتزی ارباب حلقه‌ها و هابیت روزگار خود را سپری می‌کردند. همه چیز از یک جمله ساده شروع شد. این جمله ساده به قدری توانست تالکین را تحت تاثیر خود قرار دهد که چندی بعد ایده دنیای شگفت‌انگیز هابیت‌ها به ذهن او خطور کرد. روزی تالکین در حال تصحیح ورقه‌های امتحانی شاگردانش بود که متوجه شد یکی از شانگردانش پاسخنامه‌ را سفید تحویل او داده است. تالکین بر روی آن صفحه جمله‌ای نوشت که ذهن او را برای مدت‌ها درگیر خود ساخت: در داخل سوراخی در زمین، هابیتی زندگی می‌کرد!

هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

  • هابیت: یک سفر غیرمنتظره (۲۰۱۲)

بودجه تولید: ۱۸۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه‌های سینما: ۱ میلیارد و ۲۱ میلیون دلار

اولین قسمت از سه‌گانه هابیت در سال ۲۰۱۲ و با عنوان «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» تمام گیشه‌های دنیا را به تسخیر خود درآورد. اغلب بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند در سه‌گانه ارباب حلقه‌ها نیز حضور داشته‌اند. داستان فیلم، هابیتی کوچک به نام بیلبو با هنرنمایی مارتین فریمن را به تصویر می‌کشد که به بهترین نحو در سرزمینی به نام شایر، در حال لذت بردن از زندگی است. زندگی او در این مکان سبز و دوست داشتنی به حدی آرام و دلپذیر است که به نظر می‌رسد او هیچ مشکل و دغدغه‌ای در زندگی نداشته باشد. اما همه ‌چیز از روزی تغییر می‌کند که بیلبو با جادوگری به نام گاندولف با هنرنمایی ایان مک کلن و سیزده کوتوله همراه آن آشنا می‌شود. این ملاقات به ظاهر ساده مسیر زندگی بیلبو را به شدت تغییر می‌دهد. گاندولف و همراهانش به رهبری یک جنگجوی قدرتمند به نام ثورین، در تلاش برای باز پس‌گیری پادشاهی هابیت‌ها هستند. برای موفقیت و دستیابی به این مهم، گاندولف و یارانش باید با یک اژدهای مهیب به نام اسماگ، مبارزه کنند. مجموعه فیلم‌های هابیت یکی از بزرگترین و برجسته‌ترین دستاوردهای حال حاضر دنیای سینما از لحاظ تکنولوژی به کار رفته در ساخت فیلم به شمار می‌روند. این فیلم‌ها به راحتی پتانسیل آن را دارند تا سال‌ها چشم‌های ما را به سمت خود خیره کنند.

هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

  • هابیت: نابودی اسماگ (۲۰۱۳)

بودجه تولید: ۲۱۷ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه‌های سینما: ۹۵۸ میلیون دلار

«هابیت: نابودی اسماگ» دومین قسمت از مجموعه فیلم‌های هابیت بود که داستان و مسیر قسمت اول این مجموعه را ادامه می‌داد. این فیلم فضای بسیار فانتزی‌تری نسبت به قسمت اول فیلم، «هابیت: یک سفر غیرمنتظره» دارد. در این فیلم با حجم زیادی از شوخی‌ها و دیالوگ‌های بامزه مواجه هستیم که در کنار جریان اصلی داستان بسیار به جذابیت‌های قسمت دوم اضافه کرده است. فیلم «هابیت: نابودی اسماگ» بخش‌های بسیار هیجان‌انگیز اثر تالکین را به نمایش می‌گذارد که با تماشای آن به راحتی اجازه نفس کشیدن نخواهید داشت. حضور شخصیت‌های جدید و البته حضور اژدهای مخوف داستان، اسماگ سبب می‌شود بیش از پیش عاشق این دنیای جاودانه شویم.

هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

  • هابیت: نبرد پنج سپاه (۲۰۱۴)

بودجه تولید: ۲۵۰ میلیون دلار

میزان فروش در گیشه‌های سینما: ۹۵۶ میلیون دلار

آخرین قسمت از سه‌گانه هابیت‌ «هابیت : نبرد ۵ سپاه» نام دارد. با نگاهی کلی به این سه‌گانه می‌توان به روندی صعودی اثر به راحتی پی برد. هابیت از فیلمی کسالت‌آور و خسته‌کننده در قسمت اول به تدریج به اثری پرتلاطم و جذاب‌ در قسمت سوم تبدیل شد. در قسمت سوم روایت داستان از نقطه‌ای آغاز می‌شود که قلمرو اژدها توسط بلیبو، ثورین و کوتوله‌ها تصرف می‌شود و اژدهای عصبانی تصمیم می‌گیرد به شهری که در نزدیکی قلمرو‌ او قرار گرفته حمله کند. حمله بی‌رحمانه اژدها سبب خسارات زیادی به روستا می گردد اما در بالای کوه و مقر اژدها، ثروت و گنج بسیار عظیمی نهفته که باعث وسوسه شدن ثورین از بابت تصرف این گنج عظیم می‌گردد و او خود را در جایگاه قدرت مطلقی می‌بیند که از پذیرش مردم آسیب دیده روستا سرباز می‌زند. پیتر جکسون برای سکانس آخر داستان جذاب هابیت، روندی حماسی و نفس‌گیر را در پیش گرفت که با جنگ‌های عظیم و جلوه‌های ویژه بی‌نظیر پایان این سه‌گانه را بسیار هیجان‌انگیز برای مخاطبان رقم زد.

روز بیست و دوم ماه سپتامبر به پاس خلق دنیای جاودانه هابیت‌ها توسط جرج آر آر تالکین، روز هابیت نام‌گذاری شده است.


هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

داستان در زمان کم‌رنگ شدن دنیای موجودات افسانه‌ای و قدرت گرفتن حکومت انسان‌ها قرار دارد. داستان در مورد هابیت خانه دوستی به نام بیلبو بگینز است که بر طبق یک درخواست، برای گرفتن سهم خود از گنجی گران‌بها که توسط اسماگ اژدها محافظت می‌شود، به سفر می‌رود. سفر بیلبو، او را از سرزمین آرام و راحت به محیطی شیطانی می‌برداین کتاب آغازی است کاملا ضروری برای داستان عظیم جنگ حلقه‌ها که جی. آر. آر. تالکین آن را در حماسه فانتزی سه‌جلدی‌اش، یعنی فرمانروای حلقه‌ها کامل می‌کند.

کتاب «هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره»، اثری فراموش نشدنی به قلم جی. آر. آر. تالکین است که در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسید. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین آثار کلاسیک قرن بیستم به شمار می‌رود. سه فیلم با اقتباس از این کتاب در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ توسط پیتر جکسون ساخته شده است. کتاب «هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره» در ایران توسط رضا علیزاده ترجمه و توسط انتشارات روزنه در ۴۳۲ صفحه با جلد گالینگور روکش‌دار در قطع رقعی به چاپ رسانده شده است.

در بخشی از کتاب «هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره» می‌خوانیم:

اگر اژدها را در تنگنا دیده باشید، آن وقت پی می برید که این حرف در مورد هابیت ها فقط نوعی مبالغه ی شاعرانه است، حتی در مورد عمو بزرگ پدری باباتوک، یعنی بال روئر، که آنقدر عظیم الجثه بود (البته در مقایسه با هابیت‌های دیگر) که می توانست سوار اسب شود. بال روئر بود که به صفوف گابلین های کوه گرام در نبرد دشت های سبز حمله برد و سرشاه آنها گلفیم را با یک گرز چوبی کاملا از تن جدا کرد. این سر صد متری توی هوا پرواز کرد و داخل یک لانه ی خرگوش افتاد و به این ترتیب پیروزی در نبرد به دست آمد و درست هم زمان با آن بازی گلف اختراع شد. 

اگر به مطالعه این کتاب علاقه‌مند هستید، می‌توانید با کلیک بر روی عکس زیر و مراجعه به فروشگاه آنلاین گاج‌ مارکت این رمان محبوب را تهیه کرده و از خواندن آن لذت ببرید. اگر این کتاب را خوانده‌اید، نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

هابیت؛ شاهکاری بی نقص از جی.آر.آر.تالکین

 

نگاهی بر مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.