پایتخت کتاب جهان انتخاب شد

1

سازمان علمی- فرهنگی و آموزشی سازمان ملل یونسکو، شهر کوالالامپور (پایتخت کشور مالزی) را به عنوان پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد.

سازمان یونسکو شهر کوالالامپور مالزی را به دلیل تمرکز گسترده بر آموزش جامع و توسعه جامعه مبتنی بر دانش و مطالعه، به عنوان پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا از هم‌اکنون پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۲۰ را مشخص می‌کنند و یا شنیده باشید که پایتخت کتاب دنیا در حال حاضر (سال ۲۰۱۸) شهر آتن یونان است که با این گزارش یونسکو مغایر به نظر می‌رسد.

سازمان علمی فرهنگی و آموزشی سازمان ملل که به نام سازمان یونسکو شهرت دارد، در گزارشی سال ۲۰۲۰ را سال کتاب جهان نامیده است و در تدارک برگزاری مراسم ویژه برای این سال، کوالالامپور را برای میزبانی این مراسم انتخاب کرده است.

سازمان یونسکو از سال ۲۰۰۱ پایتخت‌ کتاب و از سال ۲۰۰۴ پایتخت ادبی جهان را نیز به منظور ارتقا و رشد فرهنگ و مطالعه اعلام می‌کند. این سازمان طی این سال‌ها بیش از ۱۸۰ شهر را برای این عناوین انتخاب کرده است.

معیارهای انتخاب پایتخت کتاب و پایتخت ادبی جهان

معیار انتخاب یونسکو برای پایتخت کتاب جهان در دو سال آینده چهار عامل ایجاد شرایط و تسهیلات برای خواندن در اشکال و شرایط مختلف شهری، توسعه زیربناهای مرتبط با صنایع کتاب، مشارکت همه جانبه و دسترسی آسان به اینترنت و فضای دیجیتالی و توانمندسازی کودکان برای خواندن از جمله علل دیگر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت کتاب جهان در دو سال آینده بوده است.

پایتخت کتاب جهان انتخاب شد
پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۲۰

یونسکو همچنین، برای انتخاب پایتخت ادبی دنیا معیارهایی همچون سرانه مطالعه براساس تحقیقات علمی و برنامه‌های مدون برای افزایش آن، تعداد کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌های عمومی، آزادی عمل و بیان، رعایت قانون کپی رایت و حقوق مؤلفان داخلی و خارجی را مد نظر خود قرار داده است.

 کوالالامپور به دلایل زیر، توانست این عنوان را از آن خود کند:

  • ساخت شهر کتابی به نام کوتا بوکو کامپلکس
  • راه‌اندازی کمپین مطالعه در قطارهای درون‌شهری و میان‌شهری
  • توسعه دسترسی به اینترنت و فضای آنلاین و ارائه خدمات دیجیتالی
  • گسترش دسترسی‌ها برای معلولان توسط کتابخانه ملی مالزی
  • گسترش خدمات دیجیتالی در ۱۲ کتابخانه بزرگ مناطق فقیرنشین مالزی
  •  در دست داشتن پروژه ساخت شهری به نام رودخانه زندگی برای توسعه دسترسی زیربناهای شهری به فضای آنلاین

لازم به ذکر است، پایتخت کتاب جهان در سال ۲۰۱۸، شهر آتن یونان و  در سال ۲۰۱۹ شهر شارجه امارات متحده عربی انتخاب شده است.

منبع : UNESCO

خرید انواع «کتاب‌» از گاج مارکت

1 نظر
  1. فاطمه می گوید

    کاش ایران بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.