کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

0

پیدایش علم جامعه‌شناسی

زمینه علم جامعه‌شناسی توسط یکی از فیلسوفان فرانسوی به نام آگوست کنت با هدف پیدا کردن یک روش علمی برای قوانین حاکم بر جوامع انسانی، کم کم پدید آمد. در واقع او می‌خواست مشابه آنچه که در فیزیک انجام شده بود، در جوامع انسانی پیاده‌سازی کند، اما او به عنوان به وجودآورنده این علم شناخته نمی‌شود، بلکه افرادی در قرن ۱۹ میلادی، همانند کارل ماکس نیز بودند که خود را جامعه‌شناس نمی‌خواندند ولی امروزه به عنوان پایه‌گذاران این علم شناخته می‌شوند. علاوه بر این تحقیقات آماری که در قرن نوزدهم انجام شده بود بعد از مدتی در تدوین رشته جامعه‌شناسی مورد استفاده قرار گرفت.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

جامعه‌شناسی برای اولین بار در سال‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی به عنوان یک رشته دانشگاهی شناخته و در دانشگاه‌ها شروع به تدریس شد. اولین مکتب جامعه‌شناسی مکتب “دورکیم” بود. این مکتب که توسط جامعه‌شناس فرانسوی امیل دورکیم تأسیس شد، تأکید زیادی بر واقعیت‌های در سطح اجتماع (مستقل از ویژگی‌های روانی مختلف تک‌تک افراد) داشت. جهت تلاش برای یافتن این حقیقت‌ها و ارتباط آنها با هم، این گروه از جامعه شناسان شروع به بررسی جوامع انسانی بدوی کردند.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

کتاب‌های جامعه‌شناسی

کتاب‌های جامعه‌شناسی عموما موضوعاتی مانند طبقه اجتماعی، قشربندی، جنبش اجتماعی، تغییرات اجتماعی و بی‌نظمی‌هایی مانند جرم، انحراف و انقلاب را مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین نحوه تأثیر ارگان‌های اجتماعی بر رفتار انسان‌ها ، کنش ارگان‌های اجتماعی مختلف با یکدیگر، تشکیل، فرسودگی و نابودی آن‌ها را بررسی می‌کند.

از افراد صاحب نام در عرصه جامعه‌شناسی در داخل و خارج از کشور می‌توان غلامحسین صدیقی (از آورندگان دانش جامعه‌شناسی به ایران و از موسسان موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی)، علی‌اکبر ترابی، محمد عبداللهی، تالکوت پارسونز  و پیر بوردیو را نام برد.

در ادامه بهترین کتاب‌های جامعه‌شناسی را که در سایت گاج‌مارکت امکان خریداری از آنها وجود دارد، معرفی می‌کنیم.

 

کتاب «نظریه جامعه‌شناسی» نوشته جورج ریترز

این اثر یکی از کتاب‌های مفصل در زمینه جامعه‌شناسی است. حیات اجتماعی، دنیای غامض و پیچیده‌ای است؛ از این رو نظریه‌های فراوانی برای تشریح و تبیین آن شکل گرفته است که هریک به نوعی گوشه‌ای از دنیای اجتماعی‌مان را روشن می‌کند. نظریه‌ جامعه‌شناسی کتاب جامعی در بیان و توصیف و نقد نظریه‌های جامعه‌شناسی از نظریه‌های کلاسیک تا آخرین نظریه‌هاست؛ همراه با تاریخچه‌ای از پیدایش جامعه‌شناسی و تحولات آن برای نشان دادن بستر تاریخی و اجتماعی و سیاسی شکل‌گیری نظریه‌ها و نیز زندگی‌نامه‌ مختصر عبرت‌انگیز و مسحورکننده‌ بسیاری از مهم‌ترین متفکران.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

خرید کتاب «نظریه جامعه‌شناسی» از گاج مارکت

کتاب «به سوی تمدن جدید» نوشته الوین تافلر 

این کتاب می‌تواند تفسیری بر نظریه «موج سوم» الوین تافلر قلمداد شود. در این کتاب نویسنده کوشیده است تا جهان غرب را  برای ورود آگاهانه و صلح‌جویانه‌تر به جامعه‌ای خردگراتر از آنچه وجود داشته، آماده کند. این کتاب در ۹ فصل نگارش یافته است. مقدمه کتاب دیدگاه‌های سه‌گانه آینده بشری را بیان می‌کند. فصل اول با عنوان کشمش بزرگ به بیان مطالب می‌پردازد. فصل دوم برخورد تمدن‌ها را بیان می‌کند. در فصل سوم از مبحث جانشین نهایی بحث می‌شود. فصل چهارم با عنوان شیوه تولید ثروت ما مطالبی را توضیح می دهد و نتیجه‌گیری می کند.  در فصل پنجم از ماتریالیسم صحبت می‌کند. فصل ششم با عنوان تصادم سوسیالیم به آینده می‌پردازد. فصل هفتم برخورد جناح‌های انتخاباتی را بیان می‌کند. فصل هشتم اصول برنامه موج سومی و فصل نهم دموکراسی قرن بیست‌ویکم را بررسی می‌کند.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

 

کتاب «نظریه‌های بنیادی جامعه‌شناختی» نوشته لوئیس کوزر و برنارد روزنبرگ

در کتاب حاضر گزیده‌ها و مقاله‌های اصیل جامعه‌شناسی غرب از سده نوزدهم تا دهه‌های اخیر در یک‌ جا جمع‌آوری شده است. تدوین‌کنندگان کتاب ضمن دفاع از شیوه خویش در انتخاب مقاله‌ها، خواننده را نیز به تشخیص و گزینش معیاری سفارش می‌کنند. پروفسور کوزر و پروفسور روزنبرگ به‌جای حوزه‌ها و مکاتب جامعه‌شناسی، مفاهیم و مقوله‌های عمده این علم را مبنای تدوین کتاب و تنظیم فصل‌های آن قرار داده‌اند؛ چراکه عقیده دارند توجه بیش از اندازه به‌ حوزه‌ها و مکاتب، اهمیت واقعی مفاهیم اصلی را کاهش می‌دهد.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

خرید کتاب «نظریه‌های بنیادی جامعه شناختی» از گاج مارکت

کتاب <<جامعه‌شناسی>> نوشته آنتونی گیدنز

جامعه‌شناسی گیدنز کتابی است جامع و حاوی آخرین پژوهش‌ها و پیشرفت‌های این علم که در عین‌ حال به شیوه‌ای روان و جذاب نگاشته شده و با آوردن مثال‌ها و نمونه‌های تجربی فراوان از جوامع و فرهنگ‌های گوناگون، فهم مطالب و مباحث را برای دانشجویان آسان کرده است. جامعیت کتاب و طرح و بررسی مهم‌ترین مسائل و موضوعات اساسی جامعه‌شناسی، آن را به‌ صورت کتابی درآورده است که نه‌ تنها مورد استفاده دانشجویان رشته جامعه‌شناسی و برخی رشته‌های دیگر علوم اجتماعی به‌ویژه مردم‌شناسی قرار می‌گیرد، بلکه می‌تواند به‌ عنوان کتابی مرجع همواره در دسترس دانشجویان، پژوهندگان و برنامه‌ریزان و مدیرانی باشد که در حوزه‌های گوناگون آموزش یا امور اجتماعی فعالیت می‌کنند.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

خرید کتاب «جامعه شناسی» از گاج مارکت

 

 کتاب «درآمدی به جامعه‌شناسی» نوشته بروس کوئن 

این کتاب شامل بیست فصل است. هدف نویسنده در این کتاب این بوده که با طرح مجموعه پرسش‌هایی که به اعتقاد ایشان و سایرین جذابند، نظر خواننده را جلب و او را وارد این حوزه کند. هر یک از فصول کتاب به سوالی مربوط می شود که احتمالا همه انسان‌ها از خود پرسیده‌اند. نویسنده با استفاده از این روش تلاش کرده که نگاهی سریع به هر یک از مباحث بیندازد و پس از تشریح مطالعاتی که به نظر نویسنده موفق بوده‌اند، به سرعت وارد حوزه‌های دیگر شود.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب «مفاهیم کلیدی پیر بوردیو» نوشته مایکل گرنفر

این کتاب خلاصه‌ای از دیدگاه بوردیو جامعه‌شناس فرانسوی معاصر در زمینه‌های گوناگون است. در این کتاب مایکل گرنفل مفاهیم اصلی افکار بوردیو را استخراج نموده و آنها را بسط داده است؛ به طوری که خواننده در این کتاب با تفکر بوردیو در درک و فهم مسائل و پدیده‌های اجتماعی به خوبی آشنا می‌شود. بوردیو معتقد است برای درک تعامل بین مردم یا برای تبیین واقعه یا پدیده اجتماعی کافی نیست تنها به چیزی که گفته شده یا اتفاق افتاده توجه داشته باشیم، بلکه لازم است فضای اجتماعی را که تعامل، تبادل و اتفاقات در آن رخ داده، بررسی نماییم.

به نظر بوردیو تحلیل فضای اجتماعی نه تنها به معنی ردیابی یک پدیده از نظر تاریخی، ملی و مانند آن است، بلکه پرس و جو از این مسئله است که شیوه‌های تولید دانش پیشین درباره پدیده مورد بررسی چگونه بوده و چه کسانی در آن نقش داشته‌اند؟

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

خرید کتاب «مفاهیم کلیدی پیر بوردیو» از گاج مارکت

 

کتاب «اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری» نوشته ماکس وبر

این کتاب در سه فصل نگارش یافته است. ماکس وبر در این اثر تلاش می‌کند مناسبات میان حیات دینی، اجتماعی و اقتصادی را در فرهنگ معاصر تبیین کند. وجود قرابت سببی میان باورهای دینی و رشد حیات اقتصادی – عقلانی بورژوایی نتیجه‌ی است که وبر به آن دست می‌یابد. در این کتاب وبر نوشته است که سرمایه‌داری در شمال اروپا هنگامی ظهور کرد که اخلاق پروتستانی و به طور خاص کالوینیسم، گروه‌های انبوهی از مردم را برای درگیر شدن با کار در جهانی عرفی، توسعه بنگاه‌های خودشان و پرداختن به تجارت و تجمیع ثروت برای سرمایه‌گذاری برانگیخت.

کدام کتاب‌های جامعه‌شناسی را بخوانیم؟

 

 

خرید انواع کتاب‌های جامعه شناسی از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.