کتاب های مورد علاقه استیو جابز

0

استیو جابز  بنیان‌گذار شرکت اپل و از پیشروان تکنولوژی و صنعت رایانه بود. طرز فکر متفاوت و جسورانه او باعث شد به یکی از نمادهای تکنولوژی در عصر حاضر تبدیل شود. زندگی او آنقدر برای طرفدارانش جذاب بود که به محض چاپ اولین کتاب زندگی‌نامه او در سال ۲۰۱۱، به پرفروش‌ترین کتاب آمازون تبدیل شد. به گفته خوانندگان این کتاب، زندگی‌نامه استیو جابز برای بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به الگوبرداری از زندگی دانشمندان جهان هستند، مفید است. استیو جابز علاوه بر فعالیت‌های بی‌شمار در زمینه تکنولوژی فردی کتاب‌خوان بود که در لیستی کتاب‌های مورد علاقه خود را اعلام کرده است. با ما همراه باشید تا با کتاب‌های مورد علاقه این اسطوره تکرار نشدنی دنیای فناوری آشنا شوید.

کتاب های مورد علاقه استیو جابز

کتاب “لیرشاه” نوشته ویلیام شکسپیر

کتاب لیرشاه از مهم‌ترین آثار تراژدی شکسپیر و ادبیات جهان به شمار می‌رود و یکی از شاهکارهای ویلیام شکسپیر است. شاه لیر از بهترین بررسی‌های شکسپیر درباره پادشاهی و حکمرانی و از برترین و کامل‌ترین نمایش‌های قدرت‌طلبی است. این نمایشنامه نامش برگرفته از شخصیت اصلی داستان بوده و درباره داستان لیر بریتانیا ( Lier of Britain )  یک اسطوره سلتیک است. مضمون این نمایشنامه تلخ، اما بسیار قابل تأمل است.

استیو جابز درباره این اثر فوق‌العاده شکسپیر گفته است: “شروع کردم به موسیقی گوش دادن و خواندن کتاب، خارج از حوزه علم و تکنولوژی. شکسپیر، افلاطون. من عاشق لیرشاه بودم.”

کتاب های مورد علاقه استیو جابز

خرید کتاب‌ «لیرشاه» از گاج مارکت

کتاب “موبی دیک” نوشته هرمان ملویل

کتاب موبی دیک، رمانی شاهکار در زمینه رمانتیسیسم در دوره رنسانس ادبیات آمریکایی و از ۱۰۰ کتاب برتر جهان به انتخاب مجله گاردین است.این رمان نگاه استیو جابز  را در دوران نوجوانی به زندگی شکل داد.

داستان موبی دیک از زبان نوجوانی به نام ایشمل روایت می‌شود که داستان جنون کاپیتان یک کشتی است که تمام تلاش خود را می‌کند تا انتقامش را از نهنگ سفیدی که باعث غرق شدن کشتی او و قطع شدن پایش شده بگیرد، اما در نهایت این جنون باعث نابودی زندگی خودش و تمامی خدمه کشتی‌اش می‌شود.

در جایی نویسنده زندگینامه، ارتباط جالبی را میان کاپیتان اَهاب، شخصی خودسر و خودرای در داستان و جابز پیدا می کند. اَهاب، همانند استیو جابز، بسیاری از آموخته‌هایش را از تجربه مستقیم به دست آورد و متکی به آموزشگاه‌ها نشد.

کتاب های مورد علاقه استیو جابز

خرید کتاب‌ «موبی دیک» از گاج مارکت

کتاب “معضل نوآوران” نوشته کلیتون ام کریستینسن

کتاب معضل نوآوران از پرفروش‌ترین‌های وال استریت ژورنال و بیزینس ویک است که برای تأثیر در روند کسب و کار تحولی عظیم ایجاد خواهد کرد. به گفته استیو جابز این کتاب به شدت او را تحت تأثیر قرار داده است.

در این کتاب استاد دانشگاه هاروارد، ادعا می‌کند که حتی موفق‌ترین شرکت‌ها نیز امکان دارد در عین پیش‌بردن تمامی کارها به بهترین شکل، قدرت رهبری بازار خود را از دست‌داده و حتی شاید از بازار حذف و ناپدید شوند. او علاوه بر اثبات ادعای خود راهکار پیشگیری از بروز چنین مشکلی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

استیو جابز تمایل شدیدی داشت که اپل هیچ‌گاه به چنین حالتی در نیاید. او خواسته‌اش را به خوبی در توضیحات مربوط به استقبال از رایانش ابری بیان کرد: “مهم است که این تحول را انجام دهیم، به دلیلی که کلیتون کریستنسن آن را معضل نوآوران می‌خواند. ما قطعا نمی‌خواهیم پشت‌سر گذاشته شویم.”

کتاب های مورد علاقه استیو جابز

کتاب “همین حالا اینجا باش” نوشته رام داس

در اواخر سال ۱۹۷۲، جابز تازه تحصیلات خود را در کالج رید، مدرسه‌ای برتر در زمینه علوم مقدماتی آغاز کرده بود، کتاب‌های زیادی راجع به معنویت می‌خواند. «اکنون اینجا باش»، راهنمایی به سوی معنویت نوشته رام داس، از کتاب‌هایی بود که به شدت جابز را تحت تأثیر قرار داد. نویسندخ در این کتاب نحوه برخورد خود با متافیزیک در جنوب آسیا را توضیح می‌دهد.استیو جابز در مورد این کتاب می‌گوید: «بسیار عمیق بود. این کتاب من و خیلی از دوستانم را متحول کرد.»

کتاب های مورد علاقه استیو جابز

خرید کتاب‌‌هایی درباره استیو جابز از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.