تکرار و تمرین مباحث آموزشی با سری کتاب های پیک آدینه

0

با شروع ماه مهر و باز شدن مدارس، تمامی خانواده‌ها به نوعی دغدغه انجام تکالیف مدرسه فرزندان‌شان را خواهند داشت. شاید در ابتدا دانش‌آموزان به انجام تکالیف خود علاقه‌ای نشان ندهند، اما والدین می‌توانند با استفاده از راهکارهای ساده‌ او را به درس و مدرسه علاقه‌مند کنند. انجام تکالیف و تمرین‌های مدرسه، مطالب و آموزش‌هایی که دانش‌آموز در طول روز با آنها آشنا می‌شود، در ذهن کودک تثبیت می‌شود. برخی از مطالب و مفاهیم آموزشی بسیار فرّار هستند؛ به‌طوری که دانش‌آموزان برای تثبیت آنها در ذهن‌شان، باید زمان زیادی را جهت تمرین و تکرار صرف کنند. محیط کلاس زمان و فرصت یاد شده را در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌دهد. درسی مانند ریاضیات شامل این بحث می‌شود. انجام تمرین‌ها و تکالیف مدرسه نکات و مطالب آموزنده بیشتری را از آنچه دانش‌آموز در مدرسه یاد گرفته، به او می‌آموزد. این نکته یکی از ویژگی‌های مثبت انجام تکالیف مدرسه است.

تکالیف مدرسه

تکالیف و تمرین‌های مختلف درسی دانش‌آموزان با هدف تقویت و پیشرفت سطح یادگیری در کلاس و همچنین تمرین و تقویت مهارت‌های مطالعاتی و ماندگاری مطالب در ذهن، برای کار در منزل ارائه می‎‌شود. دانش‌آموزان با انجام تکالیف درسی خود می‌آموزند به طور مستقل درس بخوانند، هنگام برخورد با مشکل از راهنما کمک بگیرند، زمان حل مسائل را کنترل کنند، کارها را به طور کامل انجام داده و به بهترین نحو به سرانجام برسانند. تکالیف مدرسه حس مسئولیت‌پذیری را به دانش‌آموز می‌آموزد و او را با احساس غرور ناشی از اتمام کار آشنا می‌‌کند. والدین به جای اینکه به‌طور مستقیم تکالیف فرزند خود را انجام دهند، می‌توانند با حمایت خود فرزندان را در انجام تکالیف درسی یاری کنند. برای دستیابی به این مهم، باید انجام تکالیف درسی را برای دانش‌آموز به یک اولویت تبدیل کرد و عادات مطالعاتی مناسبی را در دانش‌آموز به وجود آورد.

 

سری کتاب‌های پیک آدینه با هدف تکرار مباحث درسی و تثبیت دروس آموخته شده در طول هفته طراحی شده است. طراحی این پیک‌ها به شکل چهار رنگ و با گرافیک و تصاویر منحصر به‌ فرد برای فصل‌های پاییز، زمستان و بهار مانع از خستگی و دل‌ز‌دگی دانش‌آموز از درس و انجام تکالیف مدرسه خواهد شد. همچنین نحوه چیدمان هدفمند، در کنار تیپ‌بندی استاندارد پرسش‌ها در انواع متفاوت، به آمادگی دانش‌آموز برای پاسخ‌دهی به هر نوع پرسشی کمک می‌کند. این پیک با در نظر گرفتن ۲۸ تا ۳۰ هفته‌ آموزشی (۴ هفته‌ مهر، ۴ هفته‌ آبان، ۴ هفته‌ آذر، ۴ هفته‌ دی، ۴ هفته‌ بهمن، ۴ هفته‌ اسفند، ۲ هفته‌ فروردین و ۲ هفته‌ اردیبهشت) تمام مباحث کتاب را صفحه به صفحه، براساس بودجه‌بندی استاندارد آموزش‌ و پرورش تحت پوشش قرار می‌دهد. علاوه بر این، پیک آدینه دستیاری فوق‌العاده، برای دبیران محترم محسوب می‌شود؛ چرا که می‌تواند کمکی برای دسته‌بندی مطالب جهت آموزش در هر هفته و تکلیفی برای ارائه به دانش‌آموزان در پایان هر هفته برای تمامی دروس باشد.

جدول‌های همسال‌سنجی، یکی از پایه‌های نظام کیفی-توصیفی است که در پایان هر پیک گنجانده شده است. در پایان هر جدول نیز نظر توصیفی معلمان ثبت می‌شود تا دانش‌آموز و والدین هر دو از وضعیت تحصیلی او و همچنین روند پیشرفت وی در هر درس آگاه باشند. شایان‌ ذکر است که رسالت پیک آدینه، سنجش آموخته‌های دانش‌آموزان در طی هفته‌ای است که پشت سر گذاشته شده و به‌همین‌منظور  پرسش‌های کتاب پیش رو بدون پاسخ بوده و ارائه‌ جواب بر عهده‌ دانش‌آموز است. به‌منظور استفاده‌ راحت‌تر از این کتاب، برگه‌های آن به‌صورت پرفراژ (دارای خط برش) تولید شده که به‌سادگی قابلیت جدا کردن هر آدینه برای دانش‌آموزان عزیز وجود داشته باشد.

از ویژگی‌های کلی سری کتاب‌های پیک آدینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این مجموعه کتاب با هدف تمرین و تکرار مباحث درسی به صورت منظم در پایان هر هفته (۳۰ آدینه) توسط دانش‌آموز تدوین شده است.
  • کتاب‌های پیک آدینه دروسی نظیر فارسی، ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی و هدیه‌های آسمانی را در خود جای داده است.
  • سؤالات استاندارد همراه با چیدمان هدفمند و منطبق با سرفصل‌های کتاب درسی آورده شده است.
  • بخشی به نام پیک یادآوری در این کتاب‌ها گنجانده شده است که به دانش‌آموز در مرور مطالب سال گذشته تحصیلی بسیار کمک می‌کند.
  • تمام بخش‌های مختلف این کتاب براساس بودجه‌بندی و اهداف آموزش‌ و پرورش و البته به تفکیک صفحات کتاب درسی تدوین شده است.
  • در پایان هر بخش جدولی به نام همسال‌سنجی جهت سنجش دانش‌آموزان پس از انجام تمرین‌ها و فعالیت‌های هر هفته در نظر گرفته شده است. همچنین معلمان نیز می‌توانند در این قسمت نظر توصیفی خود را لحاظ کنند.

والدین عزیز اگر به تهیه سری کتاب‌های پیک آدینه علاقه‌مند هستید، می‌توانید با کلیک بر روی عکس زیر و مراجعه به فروشگاه آنلاین گاج‌‌مارکت این کتاب را تهیه کرده و از آن در جهت پیشرفت تحصیلی فرزند خود استفاده نمایید.

تکرار و تمرین مباحث آموزشی با سری کتاب های پیک آدینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.