موزه ملی ایران، اینبار میزبان آثار باستانی هلندی

0

پس از حضور آثار موزه لوور فرانسه در موزه ملی ایران و استقبال گرم ایرانیان با بازدید بیشتر از ۲۵۰ هزار نفره از آثار آن، اکنون نوبت مهمانی آثار باستانی کشور هلند به میزبانی گرم ایرانیان رسیده است.

طبق هماهنگی‌های انجام شده بین این دو کشور، شامگاه شب گذشته مجموعه آثار نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» از کشور هلند همراه با کارشناسان این موزه به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد.

مجموعه آثار باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس*، پس از چیدمان در موزه ملی ایران، روز سه‌شنبه ۱۰ مهرماه با حضور مقام های عالی رتبه دو کشور گشوده خواهد شد و به مدت ۳ ماه پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

نمایشگاه باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس شامل بیش از ۳۰۰۰ اثر از آثار باستان شناسی و آثار هنری قرون ۱۸ تا ۲۰ هلند است.

آثار این نمایشگاه شامل ۳۳۱ ظرف سفالین و فلزی، ابزار سنگی، زیورآلات، مومیایی طبیعی انسان، تابلو نقاشی و سفال قرون ۱۹ و ۲۰ و آثار دیگر می‌شود که در سه بخش باستان‌شناسی، سفال و نقاشی‌های این دو قرن هلند به نمایش درمی آید.

موزه ملی ایران، اینبار میزبان آثار باستانی هلندی
موزه ملی ایران، اینبار میزبان آثار باستانی هلندیفرهنگی

این بخش از تعاملات بین‌المللی بین موزه ملی ایران و موزه کشور‌های دیگر در راستای رونق بخشی به مراودات و تبادلات نمایشگاهی بین المللی انجام شده و با استقبال چشمگیر مردم و مسئولان مواجه شده است؛ گفتنی است تاکنون به دنبال این طرح آثار باستانی ارمنستان در مهرماه سال گذشته، آثاری از کره جنوبی در آبان ماه و ۵۶ اثر از موزه لوور فرانسه برای نمایش به ایران آورده شدند.

به گفته مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی قرار بر این بوده است تا «بریتیش میوزیوم» انگلستان در اواخر بهار و موزه تاریخی هلند در اوایل پائیز امسال میزبان نمایشگاهی از آثار باستانی ایران باشند که تاکنون محقق نشده است.

نشانی موزه ملی ایران: تهران، خیابان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن
ساعت بازدید: بهار و تابستان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۷

* درنتس، شهری با بیش از ۱۶۰ سال قدمت است که در شهر آسن و استان درنته کشور هلند قرار دارد.

خرید کتاب‌‌های «تاریخ جهان» از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.