چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

0

در دنیایی که تئوری نسبیت و شبکه جهانی اینترنت وجود دارد، برقراری ارتباط با افرادی که توانایی بیشتری در یادگیری دارند اصلا کار سختی نیست. در دنیای امروز  همه افراد به راحتی می‌توانند تجربیات ارزشمند خود را با سایر مردم به اشتراک بگذارند. خوشبختانه نوابغی که قدرت یادگیری بالایی داشته‌اند، نکاتی را برای ارائه به سایر مردم درباره راهکار افزایش یادگیری از خود به‌جای گذاشته‌اند. آلبرت اینشتین نابغه علم فیزیک، ایلان ماسک کارآفرین معروف و ریچارد فاینمن همکار اینشتین و برنده جایزه‌ نوبل فیزیک، تجربیات خود را در زمینه راهکارهای افزایش قدرت یادگیری ارائه کرده‌اند.

در ادامه به این راهکارهایی که مشاهیر علم درباره افزایش یادگیری ارائه داده‌اند، اشاره می‌کنیم.

چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

آلبرت اینشتین

آلبرت اینشتین کلید افزایش یادگیری را لذت بردن از آن می‌داند؛ اینشتین با پژوهش‌های فراوان و دشوار خود در  تصور ما نسبت به دنیای اطراف‌مان انقلابی ایجاد کرد. اما کار سخت او مانع این نشد که از زندگی و کاری که دارد، لذت نبرد. او باور داشت اگر هرچه بیشتر از یادگیری لذت ببرید اطلاعات با سرعت بیشتری در ذهن شما ذخیره شده و بازیابی آنها نیز به مراتب آسان‌تر می‌شود.

اینشتین در سال ۱۹۱۵ در نامه‌ای به هانس آلبرت، پسر خود که قصد داشت نوازنده‌ حرفه‌ای پیانو شود، نوشت: «بسیار خوشحالم که از نواختن پیانو لذت می‌بری و آهنگ‌هایی را می‌نوازی که تو را خشنود می‌سازد. وقتی به انجام کاری مشغول می‌شوی که گذر زمان را احساس نمی‌کنی؛ یعنی از آن لذت می‌بری و این بهترین راه یادگیری است. من نیز گاهی اوقات به‌اندازه‌ای در کار غرق می‌شوم که فراموش می‌کنم ناهار بخورم.»

چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

ریچارد فاینمن

ریچارد فاینمن فیزیک‌دان فوق‌العاده‌ای که به سبب تحقیقات خود روی یکی از سخت‌ترین مباحث فیزیک یعنی فیزیک کوانتوم برنده‌ جایزه نوبل شد، معتقد است برای افزایش یادگیری، می‌توانید موضوع مورد نظر خود را به یک کودک توضیح دهید. یعنی موضوع را به قدری ساده کنید که برای یک کودک به سادگی قابل فهم باشد.

او درباره افزایش سرعت یادگیری می‌گوید: «زمانی که ایده‌ای را از ابتدا تا پایان به زبان ساده و قابل فهم برای بچه‌ها مطرح می‌کنید، مجبور می‌شوید مفهوم موضوع را بهتر درک کرده و با یک مثال قابل فهم درک آن را راحت کنید. پس باید از کلمات عمومی استفاده کرده و ایرادهای خود را در فهم موضوع پیدا کنید.»

چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

ایلان ماسک

درست است که اینشتین برجسته‌ترین نابغه دنیا و فاینمن فیزیک‌دان مطرحی است، اما وقتی حرف از یادگیری سریع به میان می‌آید ایلان ماسک بهترین نمونه در این زمینه شناخته می‌شود. او با علم سرشار خود نحوه پرداخت آنلاین را در جهان تغییر داد، صنعت خودروسازی را با تحول خیره‌کننده‌ای روبه‌رو کرد و حالا هم قصد دارد تا دهه آینده رویای سفر به مریخ را برای بشریت محقق کند.

ایلان ماسک اگر توانسته در شاخه‌های علمی گوناگونی مهارت کسب کند، همه و همه به دیدگاه او درباره یادگیری برمی‌گردد. او  دانش را همچون یک درخت می‌داند و می‌گوید: «همه مردم فراتر از آنچه که فکرش را می‌کنند توانایی یادگیری دارند. او گفته دانش را به‌عنوان یک درخت معنایی در نظر بگیرید. پیش از هر چیزی باید مفاهیم اولیه یعنی تنه‌ درخت و شاخه‌ ضخیم را درک کنید؛ سپس باید سراغ یادگرفتن جزئیات یعنی برگ‌های درخت بروید، در غیر این صورت برگ‌ها شاخه‌ای برای اتصال نخواهند داشت.»

چگونه یادگیری خود را سریع تر کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.