خانه فروغ فرخزاد ثبت ملی شد

0

دلاور بزرگ نیا، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در حاشیه نشست خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی با معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ثبت ملی خانه پدری فروغ فرخزاد در شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی با اکثریت آرا به تصویب رسید. و لوح ثبتی این خانه در روزهای آینده از طریق مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به استان تهران ابلاغ خواهد شد.

مردادماه امسال خبر تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد رسانه ای شد که میراث فرهنگی استان تهران پس از آن اعلام کرد با تشکیل اضطراری پرونده برای ثبت ملی این خانه و ارسال آن به سازمان میراث فرهنگی کشور زمینه جلوگیری از تخریب آن توسط مالک را فراهم آورده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران پیشتر گفته بود که خانه پدری فروغ فرخزاد متعلق به اواخر دوره قاجار است و ساختمان ارزش تاریخی چندانی ندارد اما به علت آنکه محل سکونت شاعر معاصر بوده تلاش برای ثبت اضطراری آن در دستور کار قرار گرفت.

خانه فروغ فرخزاد ثبت ملی شد
خانه فروغ فرخزاد ثبت ملی شد

 

خانه پدری فروغ فرخزاد در محله امیریه*، کوچه خادم آزاد واقع شده است و هنوز از مالک آن، خریداری نشده است اما در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد. در این خانه پس از خریداری و انجام آمادگی‌های لازم، به روی علاقه‌مندان این شاعره معاصر و دوست‌داران فرهنگ و ادب گشوده خواهد شد.

فروغ فرخزاد، شاعر(شاعره) نامدار معاصر ایرانی است که شعر نو را بنیان گذاشت.
او در طی سالیان عمر کوتاه خود، پنج دفتر شعر به نام‌های‌ «اسیر»، «دیوار»، «عصیان»، «تولدی دیگر» و «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» سرود.

او در سال ۱۳۴۵ و در روزهای آغازین ۳۲ سالگی بر اثر واژگونی اتومبیل درگذشت و در گورستان ظهیر الدوله (واقع شده بین امامزاده قاسم و تجریش تهران) به خاک سپرده شد.


* امیریه محله ای قدیمی در جنوب شهر تهران است که از ابتدای خیابان ولی‌عصر(عج) حد فاصل میدان راه‌آهن تا خیابان امام خمینی را در بر می گیرد.

 

خرید کتاب‌های «فروغ فرخزاد» از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.