راهکارهای تضمینی برای ۱۰۰% معارف اسلامی کنکور

0

سال‌هاست که ۱۰۰% سوالات معارف اسلامی فقط با حفظ کردن متن درس‌ کتاب‌های دین و زندگی به پایان رسیده و اکنون اگر تنها به خواندن متن درس‌ها کفایت کنید و حتی بر آن مسلط باشید شاید فقط بتوانید ۲۵% از این درس به دست بیاورید!

با ما همراه باشید تا شیوه‌های خواندن اصولی شاید مهم‌ترین درس عمومی در کنکور را با هم مرور کنیم. در این مقاله همچینن به تجربیات نفرات برتر کنکور سال‌ها گذشته و شیوه مطالعه‌شان برای این درس اشاراتی خواهیم داشت.

آیات و پیام آیات؛ حداقل ۷۰% نمره معارف اسلامی کنکور

با بررسی سوالات سال‌های گذشته و شمردن سوالاتی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از آیات مطرح شده‌اند و در صورت تسلط به آیات می‌‌توانید به آن‌ها پاسخ بگویید، متوجه می‌شوید که حداقل بین ۱۸ الی ۲۰ سوال از سوالات معارف اسلامی دفترچه کنکور از ۲۶۰ آیه موجود در کتاب طرح شده‌اند.

حال با این‌همه تشابه بین آیات و پیام‌های منتج شده از آن‌ها، چگونه باید این ۷۰ الی ۷۵ درصد را به دست آوریم؟

راهکارهایی برای ۱۰۰% درس معارف اسلامی

تهیه منبع مناسب

خودتان بهتر می‌دانید که سوالات آیات معارف کنکور عین متن کتاب درسی نیستند و از شرح و پیام آیه سوال مطرح می‌شود. با اینحال اگر منبع مناسبی که به ذکر و تفسیر پیام آیات و نکات کلیدی آن نپردازد، در اختیار نداشته باشید از پس سوالات برنخواهید آمد.

معرفی مجموعه کتاب‌های میکروطبقه‌بندی گاج را در اینجا بخوانید.

بنابراین قدم اول برای صد در صد زدن معارف انتخاب منبعی است که به صورت کامل، به تفسیر و تحلیل آیات و ریز به ریز متن بپردازد و مفاهیم کتاب را واکاوی کند؛ منبع پیشنهادی ما که شناخته‌شده‌ترین، پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین کتاب آموزش و تست برای درس دین و زندگی است، کتاب میکرو طبقه‌بندی دین و زندگی جامع کنکور است. این کتاب که به کتاب دین و زندگی نقره‌ای گاج هم شهرت دارد با در برگرفتن بخش‌های مختلفی همچون درس‌نامه، جدول آیات و احادیث، کادرهای فعالیت کلاسی، اندیشه و تحقیق، زیر ذره‌بین، پرسش‌های چهارگزینه‌ای و پاسخ‌نامه‌ی تشریحی منبعی جامع را برای شما فراهم می‌کند تا خیالتان از در دست داشتن منبعی که به خط به خط کتاب پرداخته است، آسوده باشد.

ارتباط آیات درس‌های مختلف یا یکدیگر

نکته دیگری که اهمیت به سزایی در خواندن درس معارف اسلامی دارد، این است که بتوانید بین آیات و مفاهیم و به طور کلی بخش‌های مختلف کتاب ارتباط برقرار کنید. مثلا بتوانید بخش‌های شبیه به هم و یا متضاد همدیگر را در ذهنتان طبقه‌بندی کنید.

این نوع مطالعه که از نظر دانش‌آموزان بسیاری دور می‌ماند، باعث می‌شود تا اگرچه احتمالا بر آیات مسلط هستند اما در حل سوالات تلفیقی (که اکنون بخش عمده‌ای از سوالات را شامل می‌شود) به مشکل بربخورند.

فاطمه ولیزاده پاشا، رتبه ۱ زبان های خارجی و رتبه ۱۴ علوم تجربی کنکور ۹۱ در این باره می‌گوید:

«یکی از کارهایی که در ۱۰۰ کنکور من تاثیر داشت، تسلطم بر جغرافیای کتاب بود و سعی می‌کردم تا دید تصویری خوبی از کتاب داشته باشم.»

در واقع شما باید بتوانید ارتباطات معنایی و نکات ترکیبی و روابط علت و معلولی بین آیات برقرار کنید.

به عنوان مثال اگر در چند درس متفاوت و ناپیوسته از کتاب و آیه‌ای در مورد قیامت صحبت شده، شما باید بتوانید ارتباط لازم را بین آن‌ها برقرار کنید. این سبک طراحی سوال گاهی از ارتباط مفهومی مفاهیم موجود در کتاب یک سال تحصیلی (مثلا یازدهم – سوم دبیرستان) فراتر رفته و ارتباط بین آن مسئله را با مسئله مشابه در کتاب درسی سال‌های دیگر (مثلا دوازدهم – پیش دانشگاهی یا دهم – دوم دبیرستان) را از شما می‌خواهد.

خوشبختانه این ویژگی در شیوه ارائه مطالب در کتاب میکروطبقه‌بندی جامع کنکور گاج آورده شده است تا شما را در یادگیری بهتر یاری کند.

تکرار، تکرار، تکرار

اگر از کسانی که نتیجه‌ای عالی درس دین و زندگی کنکور گرفته‌اید رمز موفقیتشان را بپرسید، قطعا مطالعه درست و مرور زیاد را از عوامل اساسی موفقیت خود خواهند دانست.

تسلط بر درس پر نکته و حفظی و البته مفهومی دین و زندگی، جز با تکرار زیاد میسر نخواهد شد.

سعی کنید تا قبل از کنکور بارها و بارها بخوانید و مرور کنید. برخی از رتبه های برتر از مرور ۱۰ دور کتاب صحبت کرده‌اند.

به علاوه سعی کنید هر بار عمیق‌تر و مفهومی‌تر از بار گذشته مطالعه کنید تا هیچ نکته‌ای پنهان باقی نماند.

پویا ابراهیم باستانی رتبه ۱ تجربی آزمون سراسری ۹۲ نیز اشاره می‌کند:

مرور کتابهای معارف اسلامی، بسیار مهم است . من سه یا چهار بار به طور کامل کتابهای معارف اسلامی را خواندم و روی یک مجموعه از درسها، که اهمیت بیشتری دارند و بیشتر تفهیمی هستند تا حفظی، وقت بیشتری گذاشتم. به علاوه بهترین کار برای توانمند شدن در درس معارف اسلامی، این است که آیات را با متن درس ارتباط دهیم.

کسب درصدی بالاتر حدود ۵۰ درصد، که دانش‌آموزان زیادی می‌توانند از پس آن بربیابند، می‌تواند رتبه شما را بشکند، پس از خواندن بیشتر و بیشتر مضایقه نکنید.

خود را جای طراح سوال بگذارید…

تصور کنید یک طراح سوال سخت‌گیر هستید که می‌خواهد یک از سخت‌ترین سوالات کنکور سال‌های اخیر را طراحی کند، پس طوری درس بخوانید که بتوانید از پس سوالات آن طراح سوال سخت‌گیر (خودتان) بربیایید.

طراحان سوال علاقه خاصی به طرح سوال از ارتباط بین تیترها و آیات، ابیات و متنونی که بعد از آن می‌آید، دارند؛ از اهمیت این بخش‌ها غافل نشوید و سعی کنید تا حدی مفهومی بخوانید که سخت‌ترین سوالات را نیز حل کنید.

خواندن هیچ بخشی از کتاب را حذف نکنید!

ممکن است بخش اندیشه و تحقیق، فعالیت‌های کتاب و یا توضیح ابتدایی هر درس به نظرتان بی اهمیت جلوه کند و دست از خواندن آن‌ها کشیده باشید، اما به خاطر داشته باشید اگرچه این قسمت از بخش‌های راحت کتاب است ولی خواندن این بخش‌ها هم مهم است و اگر از این بخش‌های راحت سوال بیابد اما آن را نخوانده باشید، قطعا پشیمان خواهید شد.

حل تست‌های استاندارد  و رفع اشکال از آن

فقط درس خواندن کافی نیست، شما باید تست‌های زیاد استانداری حل کنید؛ تست‌های کنکور های سراسری سال‌های گذشته (داخل و خارج کشور) و همینطور تست‌های تالیفی استاندارد.

مهم‌تر از حل کردن از تست، رفع اشکال کردن از آن مباحث و تست‌هایی است که حل کرده‌اید؛ در واقع اگر شما ندانید که تست‌های حل شده‌تان را درست حل کرده‌اید یا غلط، پیشرفتی نخواهید داشت.

یادتان باشد برای صحیح کردن تست‌های حل شده، به حافظه و آنچه آموخته‌اید اعتماد نکنید؛ چه بسا مطلبی را خوانده‌اید، اما بخشی از آن را اشتباه یادگرفته‌‌اید و همین باعث می‌شود تا متوجه اشتباهی که در یادگیری خود داشته‌اید نشوید و آن اشتباه در حافظه‌ بلندمدت شما ثبت شود.

100% معارف اسلامی کنکور
۱۰۰% معارف اسلامی کنکور

برای این کار بهتر است تا پاسخ تشریحی هر سوال را به دقت بررسی کنید تا جایی برای ابهام در ذهنتان باقی نماند، علت اشتباه بودن سایر گزینه‌ها را توضیح دهد و یا راه سریع‌تر برای حل سوالات ارائه دهد.

این ویژگی نیز در جلد دوم کتاب میکروطبقه‌بندی دین و زندگی جامع کنکور آورده شده است.

 

اگر دوستی که داوطلب کنکور سراسری است دارید، او را به خواندن این مطلب دعوت کنید.

 

خرید «میکروطبقه‌بندی دین و زندگی گاج» از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.