راهکارهای علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن

0

بی‌شک، ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای آموختن علم و دانش، همواره امری مهم بوده و توجه ویژه‌ای به آن شده است. اما به راستی چه روش‌هایی می‌تواند دانش‌آموزان را به سمت و سوی درس بکشاند؟ اگر شما هم می‌خواهید با چند راهکار مهم و کاربردی در این زمینه آشنا شوید، با ما همراه باشید.

راهکارهای علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن

الف- ایجاد انگیزه در دانش‌‌آموزان پایه اول ابتدایی:

از آنجایی که در پایه اول دبستان کودکان برای اولین بار وارد محیط مدرسه می‌شوند، این سال اهمیت بیشتری دارد؛ به همین دلیل ما بر آن شدیم تا به صورت ویژه، به آن بپردازیم.

۱- آماده کردن دانش‌آموز قبل از رفتن به مدرسه:

از آنجایی که کودکان، هیچ شناختی از محیط مدرسه و اتفاقاتی که قرار است در آینده برایشان در مدرسه به وجود بیاید، ندارند، والدین باید آن‌ها را برای رفتن به مدرسه آماده کنند، اما چگونه؟ حقیقت این است که آمادگی فرزندان، برای ورود به مدرسه، از دو قسمت تشکیل می‌شود: قسمت اول ایجاد آمادگی روحی و قسمت دوم خرید وسایل و حاضرکردن فیزیکی آن‌ها.

در قسمت اول، والدین باید با فرزندان خود در مورد مدرسه و نقش آن در آینده‌ صحبت کنند. همچنین می‌توانند درباره چیزهایی که در آن‌ها انگیزه ایجاد می‌کند، به گفت‌و‌گو بپردازند. به عنوان مثال، از اینکه می‌توانند در مدرسه، دوستان جدیدی پیدا کنند، یا از اینکه می‌توانند کارهای گروهی انجام دهند، نقاشی بکشند، ورزش کنند، کتاب داستان‌شان را خودشان بخوانند و ….، صحبت کنند. با انجام دادن این کارها، دانش‌آموز با روحیه مثبت به استقبال مدرسه رفته و برای ورود به این مکان لحظه‌شماری می‌کند و آنجا را سدی مقابل بازی‌ها و لذت‌های خود نمی‌بیند.

 

۲- ساختن فضایی غیر رقابتی برای دانش‌آموزان:

متاسفانه بسیاری از والدین، فرزندان خود را از بدو ورود به فضای آموزشی، وادار به رقابت می‌کنند و این موضوع، تبعات خوبی به همراه ندارد؛ چرا که دانش‌آموز به جای اینکه علاقه‌مند به درس خواندن شود، تمام ذهنش معطوف به بهتر بودن می‌شود. اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که مگر بهترین بودن بد است؟ پاسخ این است که برای دانش‌آموزی که به‌تازگی پا در عرصه‌ آموزش گذاشته، در ابتدا باید شرایطی فراهم شود که از هرگونه تنش و اجبار، خود را دور ببیند؛ چرا که در چنین محیطی، استعدادهای حقیقی او کشف می‌شود و با لذت بردن از شرایط، روز‌به‌روز به درس خواندن علاقه‌مند خواهد شد.


ب- ایجاد انگیزه در دانش‌‌آموزان مقطع ابتدایی:

حال که با ۲ راهکار اصلی ایجاد انگیزه برای دانش‌آموزان اول ابتدایی آشنا شدیم، بحث را کمی گسترده‌تر می‌کنیم و به موضوع ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان مقطع ابتدایی‌ می‌پردازیم و برای آن راهکارهای مهمی مطرح می‌کنیم.

راهکارهای علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن

۱- برقراری ارتباطی دوستانه با دانش‌آموز توسط معلمان:

معلمی، یکی از مهم‌ترین شغل‌های دنیاست؛ چراکه با آینده‌ فرزندان آن کشور، سروکار دارد. بدون شک، رفتار دوستانه با دانش‌‌آموزان، می‌تواند در ایجاد انگیزه‌ تحصیلی آن‌ها بسیار تأثیرگذار باشد. همه‌ ما بارها شاهد بوده‌ایم که بسیاری از افراد موفق، تحت تأثیر رفتار خوب معلمان خود قرار گرفته‌اند.

راهکارهای علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن

۲- استفاده از امکانات و شیوه‌های نوین آموزشی:

با استفاده بهینه از ابزار و شیوه‌های نوین آموزشی، می‌توان به ایجاد انگیزه‌ تحصیلی در دانش‌آموزان، کمک شایانی کرد؛ چرا که شیوه‌های سنتی و قدیمی، آن هم برای دانش‌آموزی که از نسل امروز است و با بسیاری از لوازم کاربردی از جمله رایانه، تلفن همراه، تبلت و … آشناست، نمی‌تواند راهکار مناسبی باشد.

۳- ایجاد کارهای گروهی در کلاس:

قطعا ایجاد فضایی مناسب برای انجام کارهای گروهی، می‌تواند برای دانش‌آموزان بسیار لذت بخش باشد. موفقیتی که دانش‌آموزان با کمک هم به دست می‌آورند، می‌تواند برایشان، بسیار لذت‌بخش باشد و آن‌ها را برای کارهای گروهی در آینده نیز آماده کند.

۴- تشویق کردن دانش‌آموزان در کلاس و خانه:

همه‌ ما می‌دانیم که تشویق کردن، یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد فردی است. این عامل می‌تواند رغبت دانش‌آموز را برای خواندن درس و رفتن به مدرسه دوچندان کند و چه بسیارند پروفسور حسابی‌هایی که با همین تشویق‌ها، مسیر زندگی‌شان تغییر کرد.

۵- ایجاد فضای تعاملی در کلاس:

یکی از عوامل بسیار مهم در امر آموزش، ایجاد فضای تعاملی با دانش‌آموزان و مطرح کردن پرسش و پاسخ‌ با آن‌‌هاست؛ چراکه این مسئله کلاس را برایشان جذاب می‌‌کند و به یادگیری صحیح آن‌ها نیز کمک شایانی می‌کند.

۶- پرسش از دانش‌آموز درباره‌ آموخته‌هایش:

والدین می‌توانند با پرسیدن سوالاتی از فرزند خود، مبنی بر دستاوردهایی که در آن روز کسب کرده، اشتیاق را در او به وجود بیاورند تا از آموخته‌هایش بگوید و در عین حال، اشکالات درسی او را نیز پیدا کرده و در صدد اصلاح آن بر‌آیند.

۷- فراهم کردن محیطی آرام برای دانش‌آموز در خانه: 

ایجاد محیطی آرام و دور از سر و صدا، می‌تواند کمک شایانی به فرزند، در آموختن و لذت بردن از درس کند و او را از شیطنت‌های بی‌موقع باز دارد.

راهکارهای علاقه مند کردن کودکان به درس خواندن

۸- خرید جایزه به هنگام موفقیت:

وقتی فرزندتان به مرور در درس‌هایش پیشرفت می‌کند، خرید جایزه می‌تواند انگیزه‌ زیادی ایجاد کرده و او را به فراگیری دروس تشویق کند، اما این موضوع نباید برای او  تبدیل به عادت شود.

۹- آموزش دروس دشوار با صبر و بردباری:

اگر فرزندتان، درسی را متوجه نمی‌شود یا انگیزه‌ای برای آموختن آن ندارد، والدین می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جدید، انجام آزمایش در خانه، خرید بسته‌های کمک آموزشی و در عین حال صبر کردن تا فراگیری کامل فرزند، او را به این موضوع علاقه‌مند کرده و مشکلات به وجود آمده را برطرف کنند.

در  پایان باید بگوییم آنچه که در بالا ذکر شد، بخشی از مهم‌ترین مواردی بود که موجب ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان مقطع دبستان می‌شود و عمل به هرکدام از آن‌ها می‌تواند در این امر، راهگشا باشد. امید است با رفتار علمی و صحیح والدین و معلمان عزیز، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای فرزندان این سرزمین باشیم.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.