جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

6

در سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو تاریخ سه آزمون مهم سال ۱۳۹۸ و همچنین آخرین تغییرات کنکور سراسری ۹۸ اعلام شد.

بر اساس این مصوبات ثبت نام آزمون سراسری سال ۹۸ از چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه آغاز می شود و داوطلبان این آزمون بدون در نظر گرفتن مهلت تمدید شده تا پنجشنبه دوم اسفند فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند. ضمن اینکه این آزمون پنج شنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ تیر سال آینده برگزار می‌شود.

همچنین طبق جلسه این شورا سازمان سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) کنکور را برگزار خواهد کرد و از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید(۳-۳-۶) ، سوال یکسان طرح خواهد شد. در واقع یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام‌ قدیم و یک آزمون نیز(یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام‌ جدید (۳-۳-۶) برگزار می‌شود.

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

شرکت در کنکور نظام جدید یا قدیم؟

به علاوه داوطلبان با توجه به اینکه فارغ‌التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید آموزشی هستند لزوماً باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی که در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، شرکت کنند. ضمن اینکه نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش به‌ صورت رقابتی براساس نمره‌ کل‌ نهایی در زیرگروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌شود.

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری98
جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

تاثیر معدل برای کنکور ۹۸ چقدر خواهد بود؟

همچنین در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداکثر ۳۰ درصد است و ۲۰ درصد با تاثیر قطعی و ۱۰ درصد با تاثیر مثبت اعمال می‌شود.

به‌ طوری که آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ و در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که ۲۰ درصد به صورت تأثیر قطعی و ۱۰ درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

 

خرید کتاب های کنکور نظام قدیم از گاج مارکت

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

وضعیت فارغ‌التحصیلانی که رشته دیپلم‌ و گروه آزمایشی کنکورشان یکی نیست، چگونه است؟

شورای سنجش و پذیرش تصویب کرد که آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷ اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب می‌شوند.

 

همچنین داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۰ تا ۹۱ اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است.

 

در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۳۰ درصد است که ۲۰ درصد به صورت تأثیر قطعی و ۱۰ درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی داوطلب لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر ۱۶.۶۷ درصد و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی حداکثر ۳.۳۳ درصد می‌باشد و در صورتی که سوابق تحصیلی تاثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره کل شود، به تفکیک برای دیپلم حداکثر ۸.۳۳ و برای پیش‌دانشگاهی حداکثر ۱.۶۷ افزایش خواهد یافت.

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

در صورت عدم وجود تاثیر مثبت، ملاک نمره کل حاصل از آزمون و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی (حداکثر به میزان ۲۰ درصد طبق موارد مذکور) خواهد بود.

اگر مشمول طرح تاثیر معدل می‌شوید و از معدل خود راضی نیستید، مطلب همه چیز درباره ترمیم معدل را بخوانید.

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری98
جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

سوابق تحصیلی فارغ‌التحصیلانی که دیپلم فنی حرفه ای و کار و دانش دارند، چگونه تاثیرگذار خواهد بود؟

دانش‌آموزان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کارودانش نیز می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند. این دانش‌آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی باید در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیر این‌صورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و نمره آزمون سراسری ملاک عمل است.

همچنین معیار پذیرش برای رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی معدل کتبی پایه دوازدهم برای دانش‌آموزان نظام جدید (۳-۳-۶) و معدل کتبی دیپلم (سال یازدهم) برای دانش‌آموزان نظام قبلی است.

جدیدترین تغییرات درباره کنکور سراسری۹۸

نکات تکمیلی مصوبات جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو

همچنین دانش آموزان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که در گروه آزمایشی علوم‌انسانی آزمون سراسری شرکت می‌کنند، به جای پاسخگویی به سئوالات دروس «تاریخ ۱،۲،۳» و «عربی ۱،۲،۳» دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی، به سوالات «تاریخ ۱،۲،۳ اختصاصی» و «عربی ۱،۲،۳ اختصاصی» که مربوط به دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است، پاسخ ‌می‌دهند. سوالات سایر دروس امتحانی همان سوالات گروه آزمایشی علوم انسانی خواهد بود.

 

بنا بر اعلام سازملان سنجش آموزش کشور، اطلاعات بیشتر در خصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری ارائه می‌شود. همچنین وزارت آموزش‌ و پرورش امکان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی را برای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلی که حداکثر تا سال ۱۳۹۷، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده‌اند، برای سال ۱۳۹۸ فراهم می‌کند.

 

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نیز از روز جمعه ۱۶ آذر ماه جاری آغاز می‌شود و داوطلبان علاقمند تا روز یکشنبه ۲۵ این ماه فرصت دارند برای شرکت در این آزمون اقدام کنند. این آزمون نیز پنجشنبه و جمعه پنجم و ششم اردیبهشت سال آینده در حوزه‌های امتحانی برگزار خواهد شد.

 

همچنین ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۸ نیز از سه‌شنبه ۶ آذر شروع می‌شود و تا روز دوشنبه ۱۲ این ماه ادامه دارد وآزمون آن روز جمعه سوم اسفند ۹۷ برگزار می‌شود.

 

خرید کتاب های کنکور نظام جدید از گاج مارکت

 

6 نظرات
 1. مبینا می گوید

  دانشگاها بین نظام جدید و قدیم چجوری تقسیم میشه
  خیلیا میگن ۶۰ درصد ظرفیت مال نظام جدیداس
  ۴۰ درصدم قدیمه
  یه سری هم میگن شاید مساوی باشه
  شما اطلاع دارین از این موضوع؟

  1. سحر خلیل زاده می گوید

   سلام مبینا جان
   تا حالا اطلاعیه رسمی درباره این موضوع منتشر نشده
   و خیلی بعید به نظر میرسه که دانشگاه رو بر حساب نظامی که از اون فارغ التحصیل شده باشید، تقسیم کنن
   ملاک پذیرش تنها کارنامه (و سوابق تحصیلی برای مشمولین) هست

 2. دوستدار گاج مگ می گوید

  سلام وقتتون بخیر باشه،وضعیت فارغ‌التحصیلانی که رشته دیپلم‌ و گروه آزمایشی کنکورشان یکی نیست، چگونه است؟ مثلا فارغ التحصیلی با مدرک پیش انسانی میتونه کنکور تجربی شرکت کنه و آزمون بده؟ واقعا ممنونم از لطفتون

  1. سحر خلیل زاده می گوید

   سلام دوستدار گاج مگ عزیز 🙂
   بله میتونید شرکت کنید.
   معدلتون هم تاثیری نخواهد داشت چون نمره ای از درس های تجربی ندارید

 3. سپهر می گوید

  سلام به گاج مگ عزیز
  من دیپلم نظام قدیم ریاضی دارم…
  و کنکور تجربی ۹۸ ثبت نام کردم.میخوام توی طرح ترمیم معدل ثبت نام کنم.
  باید فقط ۴ تا درس عمومی و شیمی۳ رو امتحان بدم دیگه درسته؟
  چون ما که ریاضی ۳ و زیست ۲ و فیزیک ۳(تجربی نداشتیم).
  و اینم بگید که تا کی وقت دارم برای ترمیم معدل ثبت نام کنم.
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. یاسمن سلطانی می گوید

   سلام دوست گاجی؛

   برای دریافت مشاوره رایگان تحصیلی با شماره ۶۴۲۰-۰۲۱ تماس بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.