بهترین کتاب های کمک درسی گاج برای زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

0

بهترین کتاب های کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

اگرچه که کسب رتبه برتر و رسیدن به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید تا حد زیادی معلول برنامه‌ریزی، مطالعه و سخت‌کوشی است، اما سال‌هاست که سوالات کنکور سراسری مفاهیم و چیزهای بیشتری نسبت به متن کتاب از شما می‌خواهد، بنابراین لازم است تا منابع معتبری در اختیار داشته باشید.

اما میان این حجم از تنوع منابعی که عرضه شده است و دانش‌آموزان زیادی را سردگم خود می‌کند، کدام کتاب‌ های کمک درسی هستند که شایستگی مطالعه و  صرف وقت از شما را دارند؟

با ما همراه باشید تا در این مطلب مشاوره‌ای ضمن راهنمایی برای خرید کتاب کمک درسی، بهترین کتاب‌های موجود در بازار برای زبان و ادبیات فارسی (عمومی برای تمام رشته های نظری) را معرفی کنیم.

بهترین کتاب های کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

یک کتاب کمک درسی مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

فرقی نمی‌کند در چه مقطعی تحصیل می‌کنید، شما در طول سال تحصیلی در واقع به کتاب کمک درسی‌ که تهیه کرده‌اید و محتوای آن اعتماد می‌کنید تا مطابق کتاب درسی و به کمک درسنامه جامع خود شما را آموزش دهد، تمرین‌ها و تست‌ها استاندارد در اختیار شما بگذارد، با پاسخ‌نامه صحیح و بدون (یا در حداقلی‌ترین حد ممکن) بتواند مشکلات شما را تصحیح کند و با آموزش صحیح در بازآموزی اشتباهاتی که یاد گرفته‌اید، سطح شما را ارتقا می‌دهد.

در ادامه بهترین کتاب‌های کمک آموزشی برای دروس عمومی ( کنکور و پایه) را معرفی خواهیم کرد؛ به علاوه در قسمت‌های بعدی نیز به تفکیک به بهترین کتاب‌های کمک آموزشی در رشته‌های تجربی، انسانی و ریاضی خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

زبان و ادبیات فارسی

این درس را چه برای کنکور و چه در امتحانات مدرسه می‌توانیم به بخش‌های زیر تقسیم کنیم:

  • لغت و املا (واژگان) – معنی کردن در امتحانات تشریحی
  • قرابت معنایی
  • تاریخ ادبیات
  • نگارش و دستور زبان – زبان فارسی در ادبیات پایه
  • آرایه‌های ادبی

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

لغت و املا

برای بخش اول علاوه بر حفظ تمام معانی واژگانی که در صفحات پایانی کتاب قرار داده شده است، در اختیار داشتن منبعی که واژگان شبیه به هم (نوشتاری و یا معنایی) را دسته‌بندی کرده باشد و با شیوه‌های مختلف علمی اما دلپذیر حتی به شیوه کمیک (درباره کمیک می‎‌توانید اینجا بخوانید) به ثبت آن‌ها در حافظه بلندمدت شما کمک کند باعث می‌شود تا با صرف زمان کمتر (با در نظر گرفتن اهمیت عنصر زمان در سال تحصیلی منتهی به کنکور) نتیجه بسیار بهتری را به دست بیاورید.

همینطور از آنجایی که واژگان و املا در کنکور حداقل ۵ سوال را به خود اختصاص می‌دهد، با تسلط بر این بخش می‌توانید از کسب حداقل ۲۰ درصد درس زبان و ادبیات خود در کنکور مطمئن شوید و خود بهتر می‌دانید این کار چقدر می‌تواند در کاهش استرس و نگرانی (احتمالی) شما موثر باشد.

به علاوه به کمک حل تست‌های استاندارد در کتاب‌هایی که معرفی می‌کنیم، می‌توانید آسوده خاطر شوید که کاملا بر آنچه خوانده‌اید تسلط پیدا کرده‌اید.

کتاب استندآپ کمدی واژه و املای کنکور سری آس گاج با دربرگرفتن ادبیات سال دوم، سوم، پیش‌دانشگاهی و زبان فارسی و ارائه آن‌ها در  تقسیم‌بندی موضوعی شامل درس‌نامه، تصاویر، پرسش‌ها و پاسخنامه‌ی تشریحی به شما کمک می‌کند تا بار حجم مطالب حفظی و گسترده از دوشتان برداشته شود.

این کتاب همچنین با قرار دادن کادرهایی در آغاز هر درس‌‌نامه، واژه‌های هر قسمت را در چهار سطح «ستاره‌دار»، «بی‌ستاره‌ی برگزیده»، «بی‌ستاره‌ی تکمیلی» و «واژگان املایی» واژگان هم‌آوا، متشابه و هم‌خانواده واژگان آورده شده‌اند.

در هر بخش، گزیده‌ای از واژگان مهم کتاب درسی را که در آزمون‌ها اهمیت داشته‌اند، در قالب تصویر معرفی و برای هر کدام دو معنی پیشنهاد شده که تنها یکی از آن‌ها درست است. داوطلب پس از خواندن درس‌نامه، برای محک زدن خود و همین‌طور برای تغییر فضا سراغ بخش تصاویر می‌آید. پس از بخش تصاویر، پرسش‌ها مطابق با طبقه‌بندی و تعداد دروس بخش درس‌نامه آمده‌اند. همچنین در پایان هر کتاب، پرسش‌های جامع آن کتاب با تیپ‌بندی مخصوص به خود بیان شده است.

در این کتاب مواردی چون واژگان جمع و مفرد، چند‌معنایی، تفاوت تلفظ، واژگان متناسب و واژگان ویژه‌ی رشته‌ی انسانی نیز پیوست گردیده است.

بخشی از این کتاب را در تصاویر زیر ببینید:

کتاب دیگری که در برای تسلط بر واژگان پیشنهاد می‌شود، کتاب واژگان سطر به سطر زبان و ادبیات فارسی است؛ این کتاب نوشته حمزه نصراللهی است و بخش‌های زیر را شامل می‌شود:

معنی واژگان ستاره دار و غیر ستاره دار سطر به سطر کتاب‌های درسی
همراه با واژگان مترادف، متضاد و مشابهت‌های غلط انداز و فریبنده
فهرست جامع گروه کلمات و واژگان هم آوا و مشابه برای یادگیری املا
ضمیمه‌ی واژگان تکمیلی و مباحث مهم درباره‌ی املا و غلط های رسم‌الخطی رایج
سوالات آزمون‌های سراسری و آزمایشی سنجش تا سال ۹۲ و ۱۸ آزمون جامع

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

برخی منابع پیشنهادی دیگر برای بخش املا و واژگان کنکور را می‌‎توانید در جدول زیر ببینید:

[table id=53 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

قرابت معنایی

این بخش از سوالات زبان و ادبیات فارسی، سال‌هاست که ۹ یا ۱۰ سوال را به خویش اختصاص می‌دهد. بنابراین ۳۶ الی ۴۰% درس زبان و ادبیات فارسی از این بخش مطرح می‌شود.

اگرچه که قرابت معنایی درصد بالایی از سوالات کنکور را به خود اختصاص می‌دهد اما بسیاری از دانش‌آموزان با حل این سوالات مشکل دارند. منابعی که در ادامه معرفی می‌شود به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهارت تشخیص قرابت معنایی را به دست بیاورید و با تمرین تسلط خود را بر این مهارت بیافزایید.

یکی از کتاب مفید در این زمینه کتاب استند آپ کمدی قرابت معنایی جامع کنکور سری آس است. ساختار این کتاب به ترتیب شامل «تصاویر»، «مهارت‌های خواندن»، «فهرست مفاهیم و پرسش‌ها» و «پاسخ‌های تشریحی» می‌شود. فصل اول کتاب مربوط به تصاویر بوده و در چند زیر شاخه‌ی “مفاهیم عاشقانه، مفاهیم عارفانه و مفاهیم تعلیمی” دسته‌بندی شده است. استفاده از حافظه دیداری در فراگیری مطالب، تاثیر شگرفی در عمق بخشی به آموخته‌ها، تفهیم بیشتر و بهتر نکات، کوتاهی زمان یادگیری و همچنین به خاطر آوردن مباحث سر جلسه آزمون دارد.

فصل دوم مهارت‌های خواندن را بیان می‌کند. این بخش دارای عناوین «انواع ادبی»، «شگرد‌های استخراج»، «مراحل استخراج مفهوم» و «زمان‌های فعل» است. در بخش بعدی فهرست مفاهیم کتاب‌های درسی ادبیات۲، ادبیات۳، ادبیات پیش‌دانشگاهی و مفاهیم ابیات و عبارات کتاب زبان فارسی۳ با طبقه‌بندی درس به درس بیان شده است. ابیات و عبارات مهم هر درس معرفی شده و سپس پرسش‌های مربوط به آنها بلافاصله پس از آن مطرح شده تا مفهوم به خوبی با طرح پرسش جا بیفتد.

بخش پایانی این کتاب پاسخ‌های جامع و تشریحی را در بر دارد تا بررسی تمام گزینه‌ها (درست و نادرست)، داوطلبان علاوه بر پاسخ سوال، نکات و اشارات سایر گزینه‌ها را نیز فرا گیرند.

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

می‌توانید بخش‌هایی از این کتاب را در تصاویر زیر ببینید:

 

برخی منابع پیشنهادی دیگر برای بخش قرابت معنایی کنکور را می‌‎توانید در جدول زیر ببینید:

[table id=54 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

تاریخ ادبیات

این بخش از ادبیات اگرچه که نیاز به حفظ کردن اطلاعات و نام‌های زیادی دارد، اما اگر به روش درست خوانده‌شود و خصوصا در حافظه تصویری ثبت شود، ۳ سوال درست (۱۲% بخش ادبیات) را به راحتی برای شما به ارمغان بیاورد.

لذا بهتر است از کتاب‌هایی که به کمک تصویرسازی ذهنی مطالب را به شما می‌آموزند استفاده کنید. یادآوری از بخش تصویری حافظه معمولا راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد و این دقیقا همان چیزی است که شما به آن احتیاج دارید.

یکی از بهترین منابعی که عنوان کتاب برگزیده جشنواره رشد آموزش و پرورش سال ۱۳۹۷ شد، کتاب استند آپ کمدی تاریخ ادبیات جامع کنکور سری آس است.

کتاب “استند آپ کمدی تاریخ ادبیات کنکور” شرحی است مصور از مفاهیم تاریخ ادبیات دوره‌ی متوسطه که در فراگیری آسان این مباحث به دانش‌آموزان کمک شایانی می‌کند. این کتاب که مجموعه‌ای بی نقص از کلیدی‌ترین عبارات و مطالب تاریخ ادبیات مقطع دبیرستان است با دارا بودن بخش‌های مختلفی همچون درسنامه، تصویر، جدول و پرسش به شما کمک می‌کند تا نام صدها کتاب و نویسندهرا به راحتی به خاطر بسپارید.

بخش تصویری این کتاب مجموعه‌ای است خوشرنگ و جذاب از کاریکاتورهای دیدنی. استفاده از حافظه دیداری در فراگیری مطالب، تاثیر شگرفی در عمق بخشی به آموخته‌ها، تفهیم بیشتر و بهتر نکات، کوتاهی زمان یادگیری و همچنین به خاطر آوردن مباحث سر جلسه آزمون دارد. این بخش شامل تصاویر انفرادی و دسته جمعی از شخصیت‌های ادبی ایران و جهان است. در تصاویر دسته جمعی، شخصیت‌ها براساس انواع ادبی، سبک نگارش، ملیت و دیگر نقاط مشترک گروه‌بندی شده‌اند.

در بخش جدول، شخصیت‌ها و آثار مشابه، درون جدول و براساس شباهت‌هایشان، هم‌گروه شده‌اند.

داوطلبان می‌توانند موضوعات فرعی و مسائل جزئی از زندگی شخصیت‌ها را در بخش “فضولی موقوف” مطالعه کنند. همچنین دانش‌آموزان گرامی قادر خواهند بود در فصل “لطفا دست نزنید”، با تکیه بر شگردهای خاص، نام‌ها، آثار و عنوان کتاب‌ها را در ذهن خود حک کنند.

در بخش دیگری از کتاب با انواع پرسش‌های چهارگزینه‌ای متفاوت از مبانی کتاب درسی روبه رو خواهید شد که به تسلط هر چه بیشتر دانش‌آموزان به این مباحث می‌انجامد.

می‌توانید با مرور پرسش‌های ترکیبی و پرسش‌های جامع این کتاب، دیدی بازتر نسبت به پرسش‌های کنکور سراسری به دست آورید. با توجه به این که با مطالعه‌ی کتاب، اطلاعات تاریخ ادبیاتی داوطلبان سه بار (در قالب‌های درسنامه، تصاویر و جدول) به طور کامل مرور شده است.

می‌توانی بخشی از کتاب را در تصاویر زیر ببینید:

برخی منابع پیشنهادی دیگر برای بخش تاریخ ادبیات ‌را نیز می‌توانید در جدول زیر ببینید:

[table id=55 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

باقی بخش‌های آموزشی فارسی

بخش‌هایی همچون آرایه‌های ادبی و دستور زبان فارسی (نگارش) با اختصاص دادن به ترتیب ۶ و ۳ تست به خود، از مهم‌ترین و البته مشکل‌سازترین‌ قسمت‌های سوالات درس زبان و ادبیات فارسی برای دانش‌آموزان به شمار می‌روند.

دو نکته قابل توجه در مطالعه، تسلط بر آن و در نهایت فائق آمدن بر حل تست‌های مربوط به آن باید مورد توجه قرار بگیرد:

الف- قبل از رفتن به سراغ تست‌ها، می‌بایست کاملا بر درس مسلط شوید؛ ممکن است برایتان پیش آمده باشد که پس از مطالعه به سراغ تست‌های این درس رفته‌اید اما تست‌هایش را درست حل نمی‌کنید؛ راه حل پیشنهادی و البته کابردی این است که در ابتدا از ابتدایی‌ترین این دروس شروع کنید، تمرین حل کنید و تا قبل از تسلط کامل بر آن به سراغ تست‌ها و آزمون آن بخش نروید!

ممکن است نکته بالا به نظر بدیهی بیاید اما اگر دقیق‌تر به عملکرد خود نگاه کنید متوجه خواهید شد که هنگام مطالعه گاهی از برخی موارد به علت اینکه تصور می‌کنید بر آن مسلط هستید، صرف نظر می‌کنید. باید بدانید که بخش‌های بسیاری از دستور زبان فارسی به هم متصل هستند و در واقع تا بخشی از آن را فرا نگیرید، از پس بخش‌های دیگر آن برنخواهید آمد.

بنابراین برای رفع این مشکل نیاز دارید تا منبعی قابل اعتماد، زیر و بم این بخش‌ها را به شما آموزش بدهد.

ب- بخش دوم حل تست‌های فراوان در مدت زمان محدود است؛ حال که بر مطلب مسلط شده‌اید و قصد دارید تا به سراغ تست‌‎زنی بروید، می‌بایست خود را کم‌کم به تست‌زنی در زمان استاندارد عادت دهید، چراکه شاید اگر هر دانش‌آموزی (در هر سطحی) نیسم ساعت زمان برای حل یک تست بدهیم، نهایتا آن تست را درست حل کند، اما شما برای حل یک تست مثلا زبان فارسی و یا آرایه ادبی در جلسه کنکور تنها ۵۰ ثانیه زمان دارید!

اما خبر خوش این است که هر دو مرودی که در بالا گفته شد، نوعی مهارت به حساب می‌آیند و هر مهارتی را با آموزش درست دیدن و تمرین می‌‎توان به خوبی آموخت و اجرا کرد.

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

به این منظور توصیه می‌شود تا از کتاب‌های زیر استفاده کنید:

کتاب آموزش فارسی جامع کنکور جلد ۲ – سری میکرو طبقه بندی با دربرداشتن تمامی مباحث مندرج در فارسی پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم بوده و به صورت درس به درس و پایه به پایه در قالب درس‌نامه‌ی کامل و مباحث آموزشی، آموزش‌های لازم را برای شما ایجاد می‌کند.

بخش‌های این کتاب ( و جلد نخست آن که شامل تست و پاسخ‌های تشریحی مربوط به آن است) به این ترتیب است:

تمامی مطالب فارسی دهم، یازدهم و دوازدهم
ویژه‌ی کسب آمادگی در کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی
ارائه‌ی درس‌نامه‌ی کامل و جامع با بیان تمام نکته‌ها و ریزه‌کاری‌های فارسی از پایه تا کنکور
بازگردانی تمام اشعار کتاب از شیوه‌ی بلاغی به شیوه‌ی عادی
بیان و آموزش ساده‌ی تمام آرایه‌های ادبی و نکته‌های دستوری در هر درس
تفکیک دقیق معنا و مفاهیم متون کتاب و گنجاندن اشعار به عنوان تناسب معنایی
جداسازی قلمرو‌های سه‌گانه (زبانی، ادبی و فکری) و اشاره دقیق به جزئیات هر قلمرو
انتخاب واژگان مهم املایی موثر در سوالات کنکور سراسری
ارائه‌ی تست و پاسخ‌نامه‌ی تشریحی در جلد نخست

بخشی از این کتاب‌ها را در تصاویر زیر ببینید:

برخی منابع پیشنهادی دیگر برای کتاب جامع فارسی را نیز می‌توانید در جدول زیر ببینید:

[table id=56 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

بهترین منابع کمک درسی زبان و ادبیات فارسی کنکور ۹۸

خرید کتاب های کمک درسی ادبیات فارسی از گاج مارکت

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.