چگونه از فراموش کردن مطالب درسی جلوگیری کنیم؟

0

حتما برای شما هم پیش آمده که پس از درس‌خواندن مباحث را فراموش کرده‌اید؛ به طوری که سر جلسه امتحان و آزمون‌های آزمایشی نتوانسته‌اید به سوالات پاسخ دهید.

چگونه از فراموش کردن مطالب درسی جلوگیری کنیم

از سوی دیگر دانش‌آموزان کنکوری به دلیل آنکه چندین ماه قبل از کنکور مطالعه خود را آغاز می‌کنند، مدام نگران این هستند که مبادا مطالبی که خوانده‌اند در جلسه کنکور فراموش کنند.

علت اصلی فراموش کردن دروس این است که آن را یا بی‌دقت خوانده‌اید و یا اینکه مطالب خوانده شده به حافظه بلند مدت شما سپرده نشده‌ و شما فریب حافظه کوتاه مدت خود را خورده‌اید.

برای پیشگیری از فراموشی باید مسیر مطالعاتی صحیحی داشته باشید؛ یعنی در گام نخست باید تمامی شرایط لازم برای درس‌خواندن را فراهم کنید. تمام تمرکزتان را روی درس خواندن بگذارید و سپس مرور و مرور و مرور!!!

چگونه از فراموش کردن مطالب جلوگیری کنیم

مرور کردن

همه ما می‌دانیم حجم مطالبی که باید برای کنکور خوانده شود، بسیار زیاد است. هرچه بیشتر دروس خود را مرور کنید عمق مطالبی که یاد گرفته‌اید بیشتر می‌شود و به حافظه بلند‌مدت شما انتقال پیدا می‌کند و با گذر زمان به فراموشی سپرده نمی‌شود. مرور مطالب درسی می‌تواند در قالب تست‌زدن، نکته‌برداری و خلاصه‌نویسی نیز باشد که برای شما مفید فایده خواهد بود.

چگونه از فراموش کردن مطالب درسی جلوگیری کنیم

برای مرور کردن می‌توانید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از زمان‌تان را به مبحث قبلی اختصاص دهید. شاید این کار بخشی از زمان را  که شما تعیین کرده‌اید، بگیرد اما در صورت عدم توجه به این نکته بعدها باید زمان بیشتری را برای مطالعه مجدد آن درس بگذارید، چون فراموش شده‌ است. شما باید در این مسیر طولانی که تا کنکور دارید به قدری دروس خود را خوب یاد بگیرید و مرور کنید که در جلسه کنکور هرآنچه که آموخته‌اید به راحتی بازیابی کنید.

برای مرور کردن دروس خود برنامه داشته باشید و آن را به‌صورت منظم و با دفعات زیاد انجام دهید، البته این نکته را فراموش نکنید که اگر دروس را صرفا حفظ کرده و آنها را عمیقا درک نکرده باشید، مرور کردن کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

چگونه از فراموش کردن مطالب جلوگیری کنیم

یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی

در یادداشت‌برداری می‌توانید هر آنچه را که فکر می‌کنید یاد گرفتنش سخت است، روی برگه یادداشت کنید و برای خود یا دیگران توضیح دهید. علاوه بر این یادداشت کردن نکات کلیدی، تاریخ‌ها و … در یادگیری بسیار موثر است.

 • ابتدا با نگاهی سریع اصل مطلب را متوجه شوید و به تیترها و شکل‌ها بسیار دقت کنید.
 • یادداشت‌ها را براساس اشخاص، فرمول‌ها، اصطلاحات، تعاریف و… دسته‌بندی کنید.
 • می‌توانید از درخت حافظه استفاده کنید که از نظر سازماندهی ذهن و تأثیر در یادگیری از کارایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.     ( برای این کار باید عنوان فصل را به عنوان ریشه درخت در داخل یک دایره، مربع یا هر شکل هندسی مطلوب در سمت راست قرار دهید و سپس نکات اصلی و فرعی را روی شاخه‌های اصلی و فرعی در سمت چپ بنویسید).
 • مطالب را عین کتاب یا جزوه رونویسی نکنید، بلکه به زبان خودتان بنویسید.
 • یادداشت‌های خود را مرتب و قابل فهم بنویسید تا بهتر در ذهن‌تان جای گیرد.
 • یادداشت‌ها بهتر است کوتاه باشد و کاملا مفهوم را برساند.
 •  یادداشت‌هایتان باید کامل و دقیق بوده؛‌ به طوری که جایگزین مناسبی برای مطالبی که خوانده‌اید، باشد.
 • در یادداشت‌برداری هم از لحاظ نحوه نگارش و هم از لحاظ شکل نوشتار و نمودارها خلاقیت داشته باشید.

خلاصه‌نویسی نیز می‌تواند در به خاطر سپردن مطالب بسیار مفید باشد. مطالب مهمی را یادداشت کنید که احتمال می‌دهید آنها را فراموش خواهید کرد.

 • برای دروس مهارتی (ریاضی، اقتصاد، قواعد عربی، عروض و منطق) نوشتن فرمول‌ها، اصول و روابط مهم در یک صفحه به یادآوری کلیت درس کمک می‌کند.
 • در دروس حفظی (تاریخ، جغرافیا و تاریخ ادبیات) ممکن است خلاصه‌نویسی چندان کارامد نباشد. با این وجود یک‌بار آن را امتحان کنید.
 • هر بار که خلاصه‌ها را بازخوانی می‌کنید، سعی کنید مطالب فراموش‌شدنی را در خلاصه جدید و کوتاه‌تری بنویسید. دفعه بعد خلاصه جدید را بخوانید.

چگونه از فراموش کردن مطالب جلوگیری کنیم

تست‌زنی

مرور کردن فقط در این خلاصه نمی‌شود که شما متن دروس را مجدد بخوانید، بلکه از طریق تست زدن نیز می‌توانید مطالب را مرور کرده و نقاط ضعف خود و یا قسمت‌هایی که فراموش کرده‌‌اید، دوباره مرور کنید و به خوبی به خاطر بسپارید.

 • پس از هر مرور، تست‌های تألیفی کتاب‌ها را حل کنید. (تست‌های سراسری را برای آزمون نگه دارید.)
 • به ازای هر یک نوبت مطالعه توصیه می‌شود بدین ترتیب تست بزنید:
  • یک ساعت و ۳۰ دقیقه برای دروس مهارتی
  • یک ساعت برای دروس مفهومی
  • ۳۰ دقیقه برای دروس حفظی
 • در پایان هر نوبت تست، مرور سریعی بر خلاصه‌نویسی‌های مرتبط با آن داشته باشید.

چگونه از فراموش کردن مطالب جلوگیری کنیم

خرید کتاب‌های «کمک درسی» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.