چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

0

همانطور که در مقاله‌های پیشین اشاره کردیم خلاصه‌نویسی، یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از فراموشی مطالب و تثبیت آنها در ذهن است. خلاصه‌نویسی علاوه بر اینکه به یادگیری بهتر درس‌ها کمک می‌کند، در زمان‌هایی که وقت زیادی برای مرور ندارید به‌خصوص روزهای پایانی و نزدیک به کنکور، یاریگر شما خواهد بود.

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

شاید به این فکر کنید این کار زمان زیادی از شما بگیرد و بیهوده باشد، اما این اطمینان را به شما می‌دهیم با یک بار زمان بیشتر گذاشتن و انجام یک خلاصه‌نویسی کامل و کاربردی در مراحل بعد با سرعت بیشتر و در زمان کمتر به مطالعه و مرور می‌پردازید، تمرکز بیشتری خواهید داشت و اصل مطلب را به سرعت درک خواهید کرد. حتما اهمیت خلاصه‌نویسی را جدی بگیرید!

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

 قبل از خلاصه‌نویسی حتما درس را  دست کم دو بار به‌طور کامل و خوب بخوانید و سپس خلاصه‌نویسی کنید. در دور اول خواندن کلمات مهم را با هایلایت مشخص کنید یا زیر آن را خط بکشید تا برای بار دوم توجه بیشتری به این نکات داشته باشید.

این مطلب را به خاطر بسپارید که کلمات و نکاتی را مشخص کنید که با دیدن آنها سایر مطالب مرتبط برایتان یادآوری شود.

سعی کنید مشخص کردن نکات مهم را به روش‌های گوناگون انجام دهید و براساس اهمیت اولویت‌بندی کنید؛ یعنی اینکه به‌طور مثال نکات خیلی مهم  را هایلات کنید، دور نکات مهم را چند دور خط و دور نکات کم‌ اهمیت‌تر را یک دور خط بکشید.

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید مبحث را به‌خوبی یاد گرفته‌اید، خلاصه‌نویسی را آغاز کنید؛ چرا که اگر درسی را خوب یاد نگرفته باشید حجم خلاصه‌نویسی شما بالا می‌رود، وقت بسیار زیادی از شما می‌گیرد و آنطور که باید در مرور سریع به‌کارتان نمی‌آید.

  • خلاصه را به زبان خودتان و خودمانی بنویسید؛ چون قرار است خودتان آن را بخوانید و قطعا این کار به تثبیت بهتر مطالب در ذهن شما  و درک آنها کمک بسیاری خواهد کرد.
  • در خلاصه‌نویسی زیاده‌روی نکنید. فقط مطالبی را بنویسید که با خواندن آنها بتوانید حجم زیادی از مطالب مربوط به آن را به خاطر بیاورید و مرور کنید و آن خلاصه‌نویسی بتواند یک دید کلی از  آن مبحث به شما بدهد. اگر حجم خلاصه‌نویسی زیاد باشد، دیگر چه تفاوتی با جزوه و کتاب دارد؛ پس وسواس به خرج ندهید.
  • خلاصه‌ها را به‌صورت منظم بنویسید که با خواندن آنها دچار سردرگمی نشوید. آنها را در برگه‌ یا دفتری مرتب نگهداری کنید تا به مرور زمان گم نشود. بهتر است از دفاتر کلاسوری برای خلاصه‌نویسی استفاده کنید تا زمانی که به حجم مطالب افزوده می‌شود، بتوانید همه‌ خلاصه‌ها را یک جا نگهداری کنید.

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

  • خلاصه‌نویسی نباید به شیوه‌ای باشد که انگار انشا نوشته‌اید؛ به همین منظور از روش‌های متفاوتی برای خلاصه‌نویسی استفاده کنید. طرح درختی ، دسته‌بندی، علائم اختصاری (کدگذاری) و … می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.
  •  طرح درختی بهترین روش خلاصه‌برداری است. به‌طور مثال عنوان فصل را به‌عنوان ریشه درخت داخل یک شکل هندسی قرار دهید و سپس شاخه‌های اصلی و فرعی آن را بکشید و مباحث را روی شاخه مربوط به آنها بنویسید.
  • در خلاصه‌نویسی با استفاده از دسته‌بندی مطالب، می‌توانید مباحث مرتبط به هم را در یک جا نوشته و دسته‌بندی کنید. این روش برای مباحثی که موضوعات پراکنده اما مرتبط به هم دارد، بسیار موثر است و به ذهن شما انسجام بیشتری می‌دهد.
  • می‌توانید برای مطالبی که موارد و نکات زیادی را شامل می‌شود به شیوه‌ای که بهتر در ذهن‌تان می‌ماند، کدگذاری کنید. این روش برای دروس حفظی بسیار موثر است و در این صورت نوشته‌هایتان خلاصه‌تر و منظم‌تر می‌شود. در ضمن فراموش نکنید در این روش از علائم اختصاری نیز استفاده کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز از خلاصه‌نویسی دیگران در مرور مطالب استفاده نکنید؛ چرا که هر فردی شیوه متفاوتی برای خلاصه کردن مطالب دارد. همچنین نکات مهم هر مبحث برای هر فرد متفاوت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.