چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

0

حاشیه‌نویسی نیز هم‌چون خلاصه‌نویسی یکی از تکنیک‌های پرکاربرد برای فهم بهتر مطالب درسی و تثبیت آنها در ذهن شما است. این تکنیک بیشتر برای دروس عمومی هم‌چون معارف، ادبیات و دروسی مانند زیست‌شناسی و شیمی کاربرد دارد.

چگونه خلاصه‌نویسی کنیم؟ برای مطالعه بیشتر کلیک کنید

تکنیک حاشیه‌نویسی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد بلکه تنها با رعایت چندین نکته می‌توانید به بهترین شیوه از آن در یادگیری مطالب و مفاهیم درسی استفاده کنید.

اول از همه باید بدانید که باید تمامی مطالب درسی را به‌خوبی مطالعه کرده باشید و تست‌های مربوطه را زده باشید و سپس در مرحله سوم سراغ حاشیه‌نویسی بروید. یعنی اینکه شما هر کتاب و جزوه‌ای را که مطالعه کرده‌اید، چکیده آنچه را که یاد گرفته‌اید به جای‌آنکه در جایی دیگر یادداشت کنید، در همان صفحات مربوطه در کتاب می‌نویسید.

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

حالا باید بدانید که این حاشیه نویسی  به چه‌صورت باید انجام شود؛  اول از همه باید موضوع اصلی و هدف مطلب را به خوبی درک کنید، سپس سعی کنید مطالبی را که می نویسید در خلاصه‌ترین حالت ممکن باشد، از کوتاه‌ترین جمله‌بندی‌ها استفاده کنید و بیشترین مفهوم را برسانید. دقت کنید که حاشیه‌نویسی نباید بیشتر از یک سوم حجم کل مطالب مربوطه باشد.

زبان حاشیه‌نویسی را مانند خلاصه‌نویسی، خودمانی و خلاقانه برای خودتان بنویسید به شیوه‌ای که درک موضوع را برایتان ملموس‌تر و سریع‌تر کند.

ناگفته نماند که در دروسی مانند شیمی و زیست شناسی که حجم بیشتری دارند می‌توانید برای اینکه حاشیه‌نویسی کامل‌تر و بیشتری داشته باشید کتاب خود را سیمی کنید و لابه لای هر صفحه برگه‌های سفید بگذارید.

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

برای جلب‌توجه بیشتر نکات متن، دور یا زیر کلمات کلیدی و یا عبارات مهم خط بکشید و یا اینکه با ماژیک‌های هایلایت روی آنها بکشید تا در هنگام حاشیه‌نویسی و مرور به آنها بیشتر دقت کنید.این تکنیک ها، روش بسیار مفیدی برای افزایش تمرکز و دقت هستند.

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

در ضمن استفاده از نمودار درختی را برای مطالبی که حجم زیادی دارند و به هم مرتبط هستند توصیه می‌کنیم.

حاشیه‌نویسی شما را نسبت به یک مطالعه عادی و شاید فرّار، بسیار پویاتر می‌کند و کیفیت درس خواندن شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و می‌توانید در مدت زمان کمتری، با سرعیت بیشتر درس‌های خود را مطالعه و مرور کنید و به درک عمیقی از مفاهیم درسی برسید.

چگونه حاشیه نویسی کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.