چگونه در کنکور۹۸ ادبیات را ۱۰۰% بزنیم؟

3

چگونه در کنکور۹۸ ادبیات را ۱۰۰% بزنیم؟

یکی از چالش‌برانگیزترین و در عین حال شیرین‌ترین دروس عمومی کنکور سراسری، ادبیات فارسی است.
در دفترچه کنکور اولین سوالاتی که با آن مواجه می‌شویم، ۲۵ تست ادبیات است که پاسخگویی درست به آنها، تأثیر بسزایی در اعتماد به نفس داوطلب برای ادامه آزمون دارد.

همانطور که می‌دانید در دفترچه عمومی کنکور با ۴ درس مواجه هستیم که ادبیات با داشتن بالاترین ضریب بین دروس عمومی، می‌تواند نتیجه آزمون شما را زیر و رو کند.

در زیر جدولی از ضرایب دروس عمومی را مشاهده می‌کنید :

[table id=61 /]

چگونه در کنکور۹۸ ادبیات را ۱۰۰% بزنیم؟ / بودجه‌بندی موضوعی ادبیات

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در کسب درصد بالا در این درس به شما کمک می‌کند، مطلع بودن و استفاده کردن از بودجه بندی موضوعی ادبیات است.

از بین ۲۵ سوال ادبیات دفترچه آزمون سراسری، با ۶ دسته سوال با موضوعات متفاوت مواجه هستیم.

[table id=63 /]

برای پاسخگویی به هرکدام از این مباحث، نیاز به یک منبع ثابت، یادگیری صحیح، مرور و تمرین دارید.

دلیل اینکه از منبع ثابت حرف می‌زنیم این است که بسیاری از داوطلبان، بعد از مدتی منبع یادگیری خودشان را به امید بهتر بودن یک منبع دیگر تغییر می‌دهند و همین باعث به‌هم زدن نظم و سلسله مراتب یادگیری مغز می‌شود.

اگر دنبال یک درصد بالا یا حتی مناسب در هرکدام از درس‌های کنکور سراسری هستید، این قانون را فراموش نکنید.

 • منابع درسی خود را تغییر ندهید

حتما شنیده اید که اصلی‌ترین منبع درسی شما برای کنکور باید کتاب‌های درسی‌تان باشد که کاملا درست است ولی در مورد ادبیات خیلی صدق نمی‌کند؛ چرا که مطالب کتاب‌های ادبیات دبیرستان، متأسفانه برای داوطلب کنکور سراسری کافی نیست.

برای مثال در بخش واژگان یا املا، حتی اگر تمامی واژگان ستاره‌دار و گروه‌های املایی را خوانده باشید، باز هم واژگان جدیدی را در دفترچه خواهید دید؛ پس بهتر است با استفاده از کتاب‌های تست مناسب، خودتان را برای اینگونه سوالات که در ادبیات فارسی بسیار به چشم می‌خورد، آماده کنید.


واژه‌ها 

 • منابع مطالعه

بسیاری از داوطلبان فکر می‌کنند که برای پاسخگویی به سوالات معنی واژه، واژگان ستاره‌دار پایان کتاب درسی کافی است؛ در حالی که طراحان محترم کنکور سراسری از هرجایی که فکرش را بکنید و نکنید سوال طرح می‌کنند.

واژه‌های ستاره دار ادبیات سال دوم، سوم و پیش‌دانشگاهی به علاوه تمامی واژگان بی ستاره‌ای که در هر گوشه و کناره از این کتاب‌ها پیدا می‌کنید، منابع خوبی برای طرح سوال هستند.

منبعی دیگر برای طرح سوالات واژه که اکثر داوطلبان از آن بی خبرند، واژه‌های کتاب زبان فارسی سال سوم دبیرستان است.

این واژه‌ها، لغات پرتکرار در کنکور سراسری هستند که بیشترشان تکرار می‌شوند و برای یادگیری آنها نیازمند به بررسی آزمون‌های چند سال اخیر هستید.

 • چگونگی مطالعه

واژگان یکی از فرارترین بخش‌های ادبیات است و برای یادگیری آنها راهی جز مطالعه و تمرین و تکرار ندارید؛ پس هیچ‌وقت مبحث واژگان را  کنار نگذارید چون زودتر از آنچه فکرش را بکنید تمامی اطلاعاتی که برای یادگیری آنها زحمت کشیده اید، فراموش خواهید کرد.

بهترین کار این است که روزی نیم ساعت از وقت خود یا هر مقدار زمانی که با توجه به برنامه‌ریزی کنکورتان می‌توانید برای مرور واژگان کنار بگذارید، به مرور حل تست واژگان بپردازید.

حل تست به شما در شناخت انواع تیپ‌های سوالات کمک می‌کند، پس از آن چشم‌پوشی نکنید.

املا

 • منابع مطالعه

گروه کلمات کتاب زبان فارسی ۲ و ۳ یکی از منابع طراحان سوال برای املا است.

واژه‌نامه‌های پایان کتب درسی ادبیات و تمامی واژگانی که از هر گوشه و کنار و حتی از جلد این کتاب‌ها می‌توانید استخراج کنید، همچنین املای کلماتی که خارج از کتب درسی‌اند و فقط آنها را در سوالات کنکور سال‌های اخیر پیدا می‌کنید، به دردتان می‌خورد.

 • چگونگی مطالعه

این مبحث هم مثل واژگان به دلیل فرار بودنش نباید کنار گذاشته شود.

اگر از حافظه تصویری و نوشتاری خوبی برخوردارید، کلمات را بنویسید تا املای آنها به اصطلاح ملکه ذهن‌تان شود.

واژگانی را که یادگیری املای آنها برایتان دشوارتر است روی یک برگه نوشته و جایی نزدیک دیدتان روی دیوار یا کمد یا هرجای دیگر اتاق‌تان بچسبانید، این کار باعث می‌شود هر بار که چشم‌تان به آنها می‌خورد، آنها را دوره کنید. بعد از مدتی می‌بینید که دیگر املای آنها را فراموش نخواهید کرد.

حواس‌تان به واژگانی که املای شبیه به هم دارند یا هم آوا هستند، باشد.

تاریخ ادبیات

 • منابع مطالعه

توضیحات ابتدا و انتهای درس‌ها

فهرست اعلام کتاب‌های درسی ادبیات

درآمدها، خودآزمایی‌ها، بیاموزیم‌ها، آورده‌اند‌ها و حتی اطلاعات پشت جلد کتاب‌ها

تاریخ ادبیات پنهان شده در متن و پاورقی زبان فارسی سوم را فراموش نکنید.

 • چگونگی مطالعه

اول از همه اطلاعاتی که بی‌ارزش‌اند، کنار بگذارید. یعنی مشخصات خانوادگی و اتفاقات زندگی و صفاتی که به نوشته‌های نویسنده نسبت داده‌اند و…

فقط نکات مهم مانند نام نویسنده، نام کتاب، مشخصه مهم کتاب (نه صفاتی که هر کتاب دیگری هم می‌تواند داشته باشد)، القاب و تخلص‌های نویسندگان و تاریخ‌های مهم در ادبیات را حفظ کنید.

تنها راه یادگیری این بخش، حفظ و مرور است. اگر آثار یک نویسنده را نمی‌توانید به خاطر بسپارید با تکنیک‌هایی مثل سر واژه‌سازی یا ساختن داستانی کوتاه با نام کتاب‌های او، آنها را در ذهن خود حفظ کنید!

حتما تست بزنید تا با تیپ‌های مختلف آشنا شوید.

آرایه‌های ادبی

 • منابع مطالعه

تمامی آرایه‌های معرفی شده از سال اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی

به غیر از آرایه‌هایی که در کتاب‌های درسی از آن‌ها نام برده شده؛ در واقع فقط در ادبیات تخصصی رشته  انسانی مورد سوال قرار می‌گیرند، مثل: نوع جناس ناقص، نوع استعاره، لف و نشر، اشتقاق، ترصیع، موازنه و…

 • چگونگی مطالعه

اکثر داوطلبان کنکور از آرایه‌های ادبی فراری اند و فکر می‌کنند که مهم نیست چقدر تلاش کنند، هرگز نمی‌توانند پاسخ صحیح به سوالات آرایه بدهند چون به نظرشان یافتن یک آرایه بسیار سخت است در حالی که کاملا برعکس است.

اگر آرایه را درست و اصولی یاد بگیرید و واژگان پرتکرار در استعاره، تشبیه، ایهام و کنایه‌های مهم را بیاموزید، متوجه خواهید شد که آنقدرها هم کار سختی نیست.

باور کنید که بسیاری از آرایه‌ها را بدون داشتن خط فکری درست، آموخته‌اید که فقط باعث شدند بیشتر و بیشتر در یافتن آن‌ها سردرگم شوید.

 تست زدن را فراموش نکنید، آشنایی با تیپ سوالات به اندازه آشنایی با خود آرایه‌ها اهمیت دارد.

قرابت معنایی

 • منابع مطالعه

تمامی مفاهیم قرابتی‌ای که در جای جای کتاب درسی مثل توضیحات، خودآزمایی‌ها، متن درس و… می‌بینید.

در واقع برای پاسخگویی به سوالات قرابت معنایی فقط کافی است مفهوم بیت‌های مختلف را دریافت کنید و آن بیتی که مفهوم متفاوتی دارد تشخیص دهید، ساده به نظر می‌رسد ولی بسیار غلط‌انداز است. پس نیاز به تمرین و تست دارید.

بهترین راه این است که از یک کتاب کمک آموزشی قرابت معنایی کمک بگیرید.

در این یک مورد، هرچقدر شعر خارج از کتاب درسی خوانده باشید و به قول معروف اهل ادب باشید، شانس‌تان برای فهم درست ابیات بیشتر است.

زبان فارسی

 • منابع مطالعه

کل کتاب زبان فارسی سال سوم و هرگونه اشاره به مباحث زبان فارسی در کتب ادبیات

اما همین کافی نیست! متاسفانه کتاب زبان فارسی سال سوم به تنهایی تمامی مباحث و سوالات طرح شده در کنکور سراسری را پوشش نمی‌دهد و شما به یک درسنامه خوب و قوی در کنار تست زدن، نیاز دارید.

 • چگونگی مطالعه

بسیاری از داوطلبان کنکور این بخش را کنار می‌گذارند چون به قول خودشان مبحث سختی است و ارزش وقت گذاشتن را ندارد. در حالی که این یک اشتباه بزرگ است؛ چرا که شانس پاسخگویی به ۵ سوال یعنی چیزی حدود ۲۰ تا ۲۴ درصد از امتیاز خود را از دست می‌دهید.

هیچ مبحثی سخت نیست، اگر درست یادگیری شود.

با استفاده از یک کتاب کمک آموزشی خوب با درسنامه قوی و کامل و تست‌های استاندارد می‌توانید بسیاری از رقیب‌های خودتان را که این درس را کنار گذاشته‌اند، پشت سر بگذارید.

زبان فارسی هم مباحث حفظی و هم مباحث کاربردی دارد که توصیه ما این است که حفظی ها را نزدیک به کنکور سراسری بخوانید، اما کاربردی ها به دلیل نیاز به تست و تمرین، باید از همین حالا در برنامه شما جا باز کنند.


جمع‌بندی

با توجه به تمام چیزهایی که تاکنون گفته شد، فکر می‌کنم اهمیت کتاب های کمک آموزشی در ادبیات را متوجه شده اید.

نیازی هم نیست که چندین جلد کتاب برای هر موضوع بخرید و دور خودتان را با حجم کتاب‌هایی که شاید تا کنکور سراسری وقت نکنید حتی لای آن ها را باز کنید، پر کنید.

سعی کنید بهترین منبع و بهترین روش را برای استفاده خودتان پیدا کنید. عادت‌های یادگیری و سطح هوش و دانش هر فرد با فرد دیگری متفاوت است، پس اگر یک منبع یا یک روش برای یک رتبه برتر کار کند، دلیل بر این نیست که برای شما یا هرکس دیگری هم جواب بدهد.

بهترین روش یادگیری، روشی است که برای خودتان جواب می‌دهد.  این روش را می‌توانید در عادات درس خواندن خودتان پیدا کنید.

بهترین منبع، کتابی است که جامع باشد و تمامی مباحث را با زبانی ساده در قالب یک درسنامه آموزش دهد.

حتما قبل از خرید یک کتاب، نگاهی به درس‌نامه آن بیندازید و اگر به نظرتان پیچیده و نامفهوم بود، سراغ یک کتاب ساده‌تر بروید.

دلیل اینکه در این مقاله تأکید زیادی در تست زدن شد، این بود که یکی از بهترین راه های مرور آموخته‌های خود در کنکور سراسری و شناخت تیپ‌های مختلف سوالات، تست زدن است؛ آن هم در درسی مثل ادبیات که بسیار گسترده است؛ بنابراین می‌توانید انتظار هر تیپ سوالی که شما را گول بزند و با کوچک‌ترین بی دقتی و گمراهی نمره منفی برایتان به وجود آورد، داشته باشید.

3 نظرات
 1. ارشیا می گوید

  سلام واقعا ممنون با مطالعه سایت شما احتمالا ادبیاتم در کنکور۹۶ بشه واقعا ممنونم

  1. امین محمدی می گوید

   سلام دوست گاجی:
   مرسی از همراهی شما

 2. عسل می گوید

  ممنون ….واقعا عالی بود …دعاکنیین ب ارزوم برسم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.