چند ویژگی برای رسیدن به موفقیت

0

دست به انجام کارهای بزرگ زدن‌، همیشه نیازمند وجود چند مشخصه ضروری است؛ از جمله «دوری از منفی‌گرایی»‌، «کنترل استرس‌ و ترس‌ها» و «آرامش درونی» که حفظ هریک از این ویژگی‌ها بی‌شک مشخصه انسان‌های موفق و بزرگ است. اما وقتی پای مطالعه درسی در میان باشد، این ویژگی‌ها اهمیت دوچندان خواهد داشت. در ادامه به چند ویژگی برای رسیدن به موفقیت اشاره خواهیم کرد.

چگونه از افکار منفی دور باشیم؟

در حقیقت گاهی برای رسیدن به برترین درجات مطالعه و یادگیری، تنها باید یک سد را کنار زد. سدی از جنس منفی‌گرایی که در ذهن‌ و فکر، ریشه می‌زند و مانند علف‌های هرز، رشد و نمو را از ما می‌گیرد. دوری از این افکار منفی به نوبه‌ خود هنر و توانایی بزرگی‌ محسوب می‌شود. افکار منفی خود را به خوبی بروز می‌دهد.
جملاتی مانند (نمی‌دونم می‌تونم یا نه!)، ( شاید من برای درس خواندن ساخته نشدم)، ( هرچی تلاش می‌کنم بی‌فایدست) نشان دهنده  این افکار منفی‌ است.
باید بدانیم که «پشتکار»، «تداوم» و «نظم ذهنی» هرگز در کنار این افکار وجود نخواهد داشت.
انسان‌های موفق، با برنامه‌ریزی و نظم دقیق خود، از دست این افکار منفی رهایی می‌یابند؛ چراکه برنامه‌ریزی و دید روشن باعث ایمان به آینده و تقدس اهداف و آرزوها می‌شود.
حاصل این ایمان و امید به آینده، خستگی‌ناپذیری و پشتکاری بی‌نظیر است!
شکی نیست اگر هر انسانی از نتیجه و بازده تلاش‌هایش مطمئن باشد، پیوسته و مداوم بیشترین تلاش خود را خواهد داشت؛ پس سم این افکار منفی، دید روشن و دقیق از آینده است.

چگونه استرس و اضطراب را کنترل کنیم؟

استرس و اضطراب، برعکس تصوری که بسیاری از دانش‌آموزان دارند‌ همیشه بد و مخرب نیست.
این احساسات گاهی با ایجاد دغدغه و مسئولیت ما را برای پذیرش موقعیت‌های مختلف آماده می‌کند. این احساسات تا زمانی که کنترل‌ شده و به اندازه باشد، یار و همراه همیشگی ما برای طی کردن مراحل مختلف تحصیلی خواهد بود، اما زمانی که خارج از محدوده و بیش‌ از اندازه باشد دقیقا برعکس عمل خواهد کرد.
حتما برای همه ما پیش آمده که در شرایط امتحان یا آزمون قادر به استفاده از علم و دانسته‌های خود نباشیم.
رمز مقابله با این مشکل تمرین برای تسلط بر شرایط است. طوری که گاهی باید ده‌ها بار این شرایط را شبیه‌سازی و تکرار کنیم و قدرت تکیه کردن بر تلاش و زحمات خود را کسب کنیم!
باید بدانیم که شک کردن به توانایی‌ها برابر با نداشتن آنهاست و وقتی که با تمام وجود، قدرت و توانایی‌های خود را باور داشته باشیم به اوج آمادگی برای استفاده از آن‌ها می‌رسیم.
پس گاهی برای مقابله با چالش‌ها باید بی‌پروا و با جرأت قدم برداشت.

حفظ آرامش درونی

ارزشمند‌ترین داشته‌ دانش‌آموزان موفق، آرامش درونی است که قدرت انجام حرکات بزرگ و تلاش‌های بی‌نظیر را به آن‌ها می‌دهد. آرامش درونی همواره ما را از حرف‌های منفی دیگران، شک‌های نا‌به‌جا و خستگی‌های بی‌دلیل حفظ می‌‌‎کند.
دانش‌آموزی که آرامش درونی خود را حفظ می‌کند، قدرت تصمیم‌گیری بسیار بالا و عقلانی دارد و به چالش‌های کوتاه یا بلند‌مدت پاسخ مثبت خواهد داد!
آرامش درونی همچنین باعث تمرکز و دوری از ترس‌های غیر طبیعی و مخرب است.
راه رسیدن به این ویژگی احاطه و اداره کردن شرایط و پیشامدهای مختلف است که با تمرین و تکرار به خوبی می‌توان آن را فراگرفت و در کسب آرامش ذهنی به درجه استادی رسید.

به امید آنکه تمام دانش‌آموزان تلاشگر و سخت‌کوش در کسب این ویژگی ها موفق و سرآمد باشند.

خرید کتاب کمک درسی از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.