چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

0

در مقاله زیر ۶ مورد از کارهایی که باعث می‌شود تا با خواندن آنها انگیزه‌تان بیشتر شود، معرفی می‌کنیم.

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم

 • لیست انجام کارها را برای خود بنویسید.

اولین کاری که باید انجام دهید یک لیست از تمام کارهایی است که باید انجام دهید. برای مثال اگر برای یک امتحان انگیزه داشته باشید لیست شما به شکل زیر خواهد بود:

 • خواندن جزوه درس
 • بازخوانی فصل‌های کتاب یا جزوه
 • مرور تست‌ها، سوالات و امتحان قبلی
 • درست کردن فلاش کارت از نکات مهم درس

در نظر گرفتن همه این کارها به عنوان درس خواندن شاید شما را خسته و بی‌انگیزه کند؛ پس برای جلوگیری از بی‌انگیزه شدن، لیست‌های کوچک و کوتاه‌تری بسازید. این کار به شما کمک می‌کند تا کارها را سریع‌تر و با انگیزه‌تر انجام دهید.

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم

 • هدف‌گذاری کنید.

وقتی لیست کارهای خود را نوشتید مهم‌ترین مسئله هدف‌گذاری است. در هدف‌گذاری به یاد خواهیم داشت که چرا و چطور روی یک کار تمرکز کنیم، در هدف گذاری باید به سه نکته توجه داشته باشیم:

 • آماده‌سازی برای رسیدن به هدف
 • نتیجه هدف
 • نتیجه واقعی رسیدن به هدف

برای مثال اگر بخواهیم برای امتحانات نهایی هدف‌گذاری کنیم سه مورد بالا به شکل زیر خواهد بود:

 1. آماده‌سازی برای رسیدن به هدف: تمام کارهای در لیست را انجام می‌دهم و دو هفته قبل از امتحان هرروز یک ساعت بیشتر درس می‌خوانم.
 2. نتیجه هدف: افزایش نمره در امتحان و گرفتن نمره ۲۰
 3. نتیجه واقعی رسیدن به هدف: بالا رفتن معدل و تأثیر در قبولی کنکور و ورود به دانشگاه‌های مورد علاقه

اگر روی موارد بالا فکر کنید منطقی به نظر می‌رسند. مرحله آماده‌سازی برای هدف مستقیما با کاری که باید برای آن انگیزه داشته باشید مرتبط است، در مثال مطالعه برای یک امتحان درس خواندن و مطالعه یک کار اصلی به حساب می‌آید که برای آن انگیزه لازم است.

پس هدف ما انجام تمام کارهای نوشته شده در لیست و مطالعه هر روزه یک ساعت بیشتر در ایام قبل از امتحان است.

نتیجه هدف ما مستقیما به نتیجه انجام کار یا آماده‌سازی برای انجام هدف مرتبط است، در این مثال ما برای نمره بالاتر و معدل بالاتر انگیزه داشتیم تا برای امتحانات مطالعه کنیم.

نتیجه عمقی‌تر هدف، نمره بالای شما در امتحانات است که در این مثال از خودمان پرسیدیم چرا باید برای امتحان مطالعه کنم و چرا باید بالاترین نمره را بگیرم؟ جواب این سوالات می‌تواند تمایل ما در ورود به بهترین دانشگاه‌های کشور باشد.

اگر برای تمامی کارهای لیست خود هدف‌گذاری کنید همیشه به یاد خواهید داشت که چرا باید آن‌ها را انجام دهید و دلیل آن‌ها چیست.

خرید کتاب های «کمک درسی» از گاج مارکت

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم

 • پاداشی برای خود در نظر بگیرید.

یکی از بهترین راه‌های تقویت انگیزه درنظر گرفتن یک پاداش برای خودمان است. مثلا به خودمان بگوییم اگر یک ساعت مطالعه داشته باشم، می‌توانم نیم ساعت از زمانم را به تماشای سریال مورد علاقه‌ام اختصاص دهم یا اگر کارهای مدرسه را در طول هفته به موقع انجام دادم، آخر هفته برای خودم یک بازی جدید می‌خرم.

اگر در این مسئله به کمک نیاز داشتید، می‌توانید پدر و مادر خود را در جریان کار خود گذاشته و از آن‌ها کمک بگیرید.

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

 • میزان پیشرفت خود را رسم کنید.

فرض کنید در حال انجام یک بازی هستید و بازی، نمودار پیشرفت در زمینه‌های مختلف مانند مهارت تیراندازی و… را به شما نشان می‌‌دهد، در این صورت شما انگیزه خواهید داشت تا مهارت‌های خود را در بازی افزایش دهید.

پس برای افزایش انگیزه، میزان پیشرفت کارها را در طول هفته برای خود بنویسید  یا حتی نموداری برای آن رسم کنید تا بدانید چه مقدار از کار را انجام داده‌اید و چه میزانی تا پایان آن باقی مانده است.

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم

 • کارهای خود را سرگرم‌کننده کنید.

یکی از آسان‌ترین روش‌های افزایش انگیزه، پیدا کردن راهی برای انجام کارها به‌صورت لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است. گاهی اوقات ممکن است این کار غیرممکن باشد، در این صورت می‌توانید از دوستان یا همکلاسی‌های خود کمک بگیرید تا به روش پرسش و پاسخ کارهای خود را پیش ببرید. در این صورت متوجه گذر زمان هم نخواهید شد.

اگر بتوانید راهی را برای لذت بردن از کار خود پیدا کنید به انگیزه برای شروع آن احتیاجی ندارید و ناخودآگاه به سمت آن کار جذب می‌شوید.

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

 • نکته پایانی

استراحت کنید. به یاد داشته باشید گاهی اوقات به انگیزه احتیاجی ندارید و نیازمند استراحت هستید. اگر یک ساعت یا بیشتر درس می‌خواندید، حدودا ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

می‌توانید یک کلیپ کوتاه کمدی ببینید، بیرون از محل مطالعه قدمی بزنید  یا هرکاری را که برای شما لذت‌بخش است و باعث می‌شود تا مغز شما دوباره آماده مطالعه شود، انجام دهید.

خرید کتاب های «کمک درسی» از گاج مارکت

چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.