چگونه در زمان کوتاه حجم بیشتری از مطالب کنکور را بخوانیم؟

0

چگونه در زمان کوتاه حجم بیشتری از مطالب کنکور را بخوانیم؟

کنکوریای عزیز تا حالا متوجه شدید که حجم درساتون نسبت به زمان‌بندی برنامه‌ریزی‌تون خیلی بیشتره و فرصت نمی‌کنید تمام برنامه رو عملی کنید؟ راهکارهای زیر به شما کمک می‌کنه تا قدمی در جهت حل این مشکل رو به جلو بگذارید. چگونه در زمان کوتاه حجم بیشتری از مطالب کنکور را بخوانیم؟

کسب آرامش ذهنی

نکته مهم برای فردی که برای هدفش می‌جنگه و در رویاهایش، زندگی مورد علاقه آینده رو تصور می‌کنه اینه که هیچ‌وقت زندگی حال رو از دست نده.

منظور از زندگی حال شما توجه مضاعف به کنترل نگرانی‌های بی‌مورد و پریشانی افکارتونه. برای شخصی که به آینده موفقش فکر می‌کنه قطعا آسایش زندگی کنونی هم اهمیت داره. راهکارهای متنوعی رو به‌کار بگیرید تا این استرس‌ها رو از زندگی‌تون بیرون کنید؛ مثل ورزش در بازه‌های کوتاه مدت، خوراکی‌های سالم، خواب کافی، نظم و انضباط، برنامه‌ریزی مناسب، اعتماد به نفس در حد تعادل، خودنگری، دید منطقی، تفکر سالم و … .

ذهنتونو آروم کنید! ذهن آروم شما موثرترین روش برای رفتن به سمت پیشرفته! تلاش کنید تا در کنار وقتی که برای درساتون میذارید برای آرامش روح و روانتونم زمانی رو اختصاص بدید. با آرامش بیشتر عملکرد واقعی و بهینه خودتون رو به اجرا میذارید.

افزایش تدریجی ساعت مطالعه

برنامه‌ریزی خودتون رو طوری کنترل کنید که به مرور ساعت مطالعه و حجم درس‌ها رو بیشتر کنه، صعود ناگهانی تو ساعت مطالعه خستگی مفرطی به بار میاره که باعث نگرانی‌های بعدی میشه.

اگر به فکر این باشید که مثلا ساعت مطالعتون را  در عرض دو سه روز از چهار ساعت به ده ساعت برسانید به زودی نگرانی و بی‌نظمی تمام ذهن‌تون رو می‌گیره.
افزایش ساعت مطالعه باید مطابق توانایی فکری و یادگیری و جسمی شما افزایش پیدا کنه. مسلما افزایش از چهارساعت مطالعه در روز به طور ناگهانی به ده ساعت نه تنها مفید نیست، بلکه باعث ناامیدی تدریجی از کاهش نتیجه میشه.
پس راهکار برای افزایش ساعت مطالعه، تدریجی کار کردن با توجه به توانایی‌های خود شماست.

بازه‌های زمانی برای جبران دروس عقب‌افتاده

در برنامه‌ریزی هفتگی خود زمان‌هایی نه چندان زیاد برای مرور دروس عقب افتاده اختصاص بدید.

این زمان‌ها باعث پیشرفت در اجرای برنامتون میشه، به‌طوری که در زمان کوتاه مطابق برنامه‌ای عمل می‌کنید که باعث پیشرفت و ثبات شما میشه.
این بازه‌ها باید به نحوی انتخاب بشن که مانع از پیشبرد شما و باعث عقب‌افتادگی نشن. در هفته حدودا چهار ساعت به صورت دو بازه  دو ساعته کافیه. توجه کنید که هیچ‌وقت بیشتر وقت‌تون رو فقط برای دروس عقب‌افتاده نذارید.

بازبینی در برنامه‌ریزی

پی در پی برنامه‌ریزی خودتونو  مشاهده و بازبینی کنید. اگر وجود تغییراتی رو لازم دیدید، مطمئن باشید این تغییرات مفید خواهد بود.

گاهی لازمه که برنامه سنگین‌تر بشه تا دانش‌آموز کنکوری ما بهتر متوجه رقابت سنگین بشه. با توجه به توانایی خود در اجرای برنامه‌های سنگین این شیوه تغییر باعث نوعی اعتماد به نفس در شما میشه؛ به گونه‌ای که از پیشرفت در عملکرد و تلاش خود راضی خواهید شد.

با توجه به اینکه در بعضی زمان‌ها ممکنه به علت مشکلی ناگهانی، برنامه شما دروس عقب‌افتاده زیادی رو دربر بگیره، این شیوه  بازبینی مجدد در برنامه، کمک زیادی به نظم و مطالعه دروس زیاد در زمان کوتاه می‌کنه.

چند پیشنهاد ساده:

  • از تک‌تک فرصت‌هاتون برای خودتون استفاده کنید.
  • فرصت کوتاه برای حجم دروس سنگین قابل استفاده هست ولی با تلاش زیاد.
  • اگر در هفته اول فرصت کافی برای اجرای دقیق برنامه‌هاتون نداشتید، اشکالی نداره. هفته دوم رو با سخت‌کوشی دو برابر شروع کنید، دوبرابر زحمت بکشید تا دو برابر پیشرفت کنید.
  • سعی کنید از همون اول مطابق برنامه پیش برید و حتی گاهی جلوتر باشید.
خرید کتاب های «کمک درسی» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.