کتاب آواز گنجشک‌ ها؛ نغمه ای برای انسان خسته امروزی

0

کتاب آواز گنجشک‌ ها؛ نغمه ای برای انسان خسته امروزی

در یک‌ شب پاییزی آن‌ هم بعد از یک روز خستگی‌آور، خواندن چند صفحه از یک داستان خوب عجیب می‌چسبد! از آن خواندن‌هایی که بوی عطر چای تازه‌دم در کنار هوای خنکی که از پنجره‌ نیمه‌باز به درون اتاق می‌خزد، می‌تواند روزت را یک هیچ به نفع خودش به پایان برساند. کتاب آواز گنجشک‌‌ها نغمه‌ای برای انسان خسته امروزی است که می‌تواند او را به دنیای دیگری پرتاب کند. کتاب آواز گنجشک‌ ها؛ نغمه ای برای انسان خسته امروزی

فضای داستان

داستان آواز گنجشک‌ها قرار است ماجرای مردی ساده و میان‌سال را روایت کند. او در یک مزرعه پرورش حیوانات کار می‌کند و شیفته شترمرغ‌هاست و ارتباط روانی و عاطفی‌ای را با آن‌ها برقرار کرده است. برحسب اتفاق یکی از شترمرغ‌‌ها از مزرعه فرار می‌کند. بعد از این اتفاق او مجبور می‌شود چند روزی را به جست‌وجوی آن بپردازد، اما موفق نمی‌شود درنتیجه از کار اخراج می‌شود.

این بهانه‌ای می‌شود که برای اولین بار به شهر برود. در شهر از طریق مسافرکشی با موتورسیکلت امرار معاش می‌کند. در شهر با حوادث زیادی روبه‌رو می‌شود و تجارب زیادی پیدا می‌کند. در کوران این حوادث، شاهد تحول او هستیم.

حتما بخوانید ؛ معرفی کتاب «منِ او»؛ برنده جایزه بیست سال ادبیات داستانی

در بخشی از کتاب می‌خوانیم

“در دشتی وسیع و سرسبز که در اطرافش تپه‌هایی کوچک دیده می‌شوند، در محوطه‌ای مستطیل‌شکل با فنس محصور شده است، محوطه نگهداری شترمرغ‌ها دیده می‌شود. در اطراف محوطه چندین کلبه و عمارت کوچک دیده می‌شود که مخصوص اقامت کارگران یا انبارهای علوفه هستند.”

کریم (به شترمرغ‌ها): “چه خبرتونه؟! غذا برا همتون هست! مگه از قحطی اومدین؟ هوی، بیا این‌ور…”

(شترمرغ‌ها به علوفه‌ها هجوم می‌آورند و کریم با لوله‌ای که در دست دارد آن‌ها را به آرامش دعوت می‌کند. کریم به آن‌ها خیره می‌شود و خطاب به شترمرغ دیگری)

کریم: “تو دوباره هول زدی؟ یادت رفت اون دفعه یک تیکه لوله از تو حلقت کشیدم بیرون، داشتی خفه می‌شدی!”

درباره نویسنده

کتاب آواز گنجشک‌ها اثر مجید مجیدی و مهران کاشانی است. مجیدی بعد از تجربه‌های موفقی چون بچه‌های آسمان و رنگ خدا این‌بار به سراغ فیلم‌نامه‌ای با دغدغه‌ای از جنس کارهای گذشته خود رفته است. مجیدی آثارش را بر مبنای روابط انسانی گذاشته و طی داستانش با شخصیت‌پردازی‌های ساختارمند آن، این روابط را مورد بررسی قرار می‌دهد. آثار مجیدی را نه فقط از جنس هنر بلکه می‌توان آن‌ها را به عنوان کلاس درسی با موضوع اخلاق نظاره کرد.

کتاب آواز گنجشک‌ ها؛ نغمه‌ای برای انسان خسته‌ امروزی

نظرها و حواشی

این فیلم‌نامه در سال ۱۳۸۶ به فیلم تبدیل شده است. کارگردانی آن را مجید مجیدی به عهده داشته است. فیلم آواز گنجشک‌ها توانست افتخارات و جوایز زیادی را در کشور و سطح بین‌الملل از آن خود کند.

استفان هولدن در نیویورک‌تایمز درباره این فیلم اینگونه نوشته است: «هرچند آواز گنجشک‌ها نشانه‌های یک درام طبیعت‌گرایانه را در خود دارد، اما در واقع مجموعه‌ای از درس‌های بسیار اخلاقی است.»

شاید در این روزها مطالعه‌ چنین کتابی بتواند از حجم فشارهای زندگی ماشینی کم کند و طعم خوشی را برای مخاطب خود خلق کند.

خرید کتاب آواز گنجشک ها از گاج مارکت


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.